Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Egepen Deceuninck 2018’de 15 Bin Ton İhracat Hedefliyor

Egepen Deceuninck

“Egepen Deceuninck olarak 60’tan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracatta 35 milyon avroyu aşmayı hedefliyoruz. Bini aşkın istihdam yapımızla 15 bin ton ihracat hedefiyle Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.”

Tamer ÖZEN, Egepen Deceuninck Pazarlama ve Satış Grup Müdürü

Egepen Deceuninck, son dönem ihracat rakamları ve hakkındaki değerlendirmelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Türkiye, PVC sektörü üretiminde dünyada altıncı, Avrupa’da ise ikinci sırada yer alıyor. Dünyanın en büyük 3. PVC ihracatçısı olan Türkiye’de ihracat hedefleri her geçen gün artıyor. Biz de Egepen Deceuninck olarak 2017’de ivme kazanan kapasite artışımızla ihracat hedeflerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Dünyanın çok farklı bölgelerine ihracatı Türkiye’den gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin PVC ihracatında yüzde 8’lik bir payla liderliğimizi sürdürüyoruz. 60’tan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracatta 35 milyon avroyu aşmayı hedefliyoruz. Bini aşkın istihdam yapımızla 15 bin ton ihracat hedefiyle Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Şili, Hindistan, Tayland, Avustralya’da Ve Güney Amerika’ya Yatırımlar Hedefliyoruz

Avrupa ve Amerika’nın en büyük fabrikası olma özelliğini taşıyan İzmir’deki üretim tesisleriniz artan talebi karşılıyor mu? Yeni yatırım hedefleriniz var mı?

İzmir Menemen Organize Sanayi Bölgesi’nde 200 milyon TL’lik yatırımla faaliyete açtığımız üretim tesisimizin lojistik merkezi 30 bin metrekare arsa üzerine 22 bin 300 metrekare kapalı alan, üretim fabrikası ve idari alanı ise 80 bin metrekare arsa üzerine 56 bin metrekare kapalı alana kuruldu. Bu fabrika ile İzmir’de 50-55 bin ton aralığında olan üretimimizi 100 bin tona, yani iki katına çıkarmayı hedefledik.

Fabrikamız iç piyasadaki artan talebi karşıladığı gibi dünyanın çok farklı bölgelerine ihracat yapabilme kapasitesi de sağlıyor. Şili, Hindistan, Tayland, Avustralya’da ve Güney Amerika’nın belli bölgelerinde yatırımlarımızı genişletmeyi hedefliyoruz.

Tüketici Artık Daha Bilinçli

Yalıtım konusunda tüketicinin yeterince bilinçlendiğini düşünüyor musunuz? Egepen enerji tasarrufu hesaplama yönteminiz gibi çeşitli uygulamalarınız/eğitimleriniz var mı?

Dayanıklı, emniyetli, maksimum ısı yalıtımı sağlayan özel conta sistemli PVC pencere sistemleri kullanmak, binalarda ısı kaybını önlemenin en etkili çözümü oluyor. Yalıtım konusunda tüketicinin kesinlikle bilinçlendiğini düşünüyoruz. Bunu Enerji Tasarrufu uygulamamıza olan ilgiden de gözlemleyebiliyoruz. Coğrafi konum, mevcut doğrama tanımları, ısıtma ve soğutma tipleri gibi çeşitli verilere göre hesaplanan Enerji Tasarrufu Uygulaması ile kullanıcılar enerji kaybı ve bütçe kazancı gibi bilgileri görebiliyor, tasarruf miktarını kendileri belirleyebiliyor. Uygulama sayesinde, mevcut doğrama ile Egepen Deceuninck PVC doğrama sistemleri arasında karşılaştırma yaparak yıllık ısıtma ve soğutma kazançları grafik halinde TL olarak sunuluyor. Bu değerler, enflasyon kriterlerini de göz önünde bulundurarak 10 yıllık kazanç tablosu halinde kullanıcılarla paylaşılıyor. Böylece yüksek ısı yalıtımıyla kullanıcıların hem bütçesine hem konforuna hitap ediyoruz.

Marka konut projelerinde tercih ediliyorsunuz. Son dönem referanslarınız neler?

Teknolojiye yaptığımız yatırımlar, kalite anlayışımız, sürdürülebilirlik politikalarımız ve Türkiye’deki geniş bayi ağımız ile birbirinden başarılı projelere imza atıyoruz. Egepen Deceuninck olarak inşaat projelerinde yüksek teknolojik performans ve tasarıma sahip ürünlerimizle öne çıkıyoruz. Bu başarılı projelerden bazılarına örnek vermek gerekirse; İzmir bölgesinde Urla Casamarin, Çiğli Olive Park Evleri, Golden Towers Turgutlu, Çiğli Pruva 35, Bornova Huban Golden Life, Menemen Ulukent Fiora Evleri, Dikili Seymen Konakları, Menemen Martı Residence ve Karşıyaka Palmiye Park Sole projesini sayabilirim.

Ayrıca, Ankara’dan Yıldız Park, Polsan Prestij, Vadi konutlar, Toki Sincan, Batı Vizyon, Kardelen Prestij; İstanbul’dan İstanbul Sarayları, Bosphorus City , Tual Bahçekent, Kelebekia, Fuaye Evleri, Küçükköy, Halkalı ve Alibeyköy’de inşa edilen Serenity , Oyak Kent, Solar Kent, Elit Kent, Tual Bahçekent projeleri, Konya’dan Parkmahal, Panaroma Evleri, Diyarbakır’dan Mega Evler, Gaziantep’den Antepia, Mersin’de GM Blue İnşaat, Erzurum’dan Yaprak Residence da çok sayıda ilde yer alan projelerimizden birkaçını oluşturuyor.

Hammaddede Dışa Bağımlılık Azalmalı

Türkiye ekonomisinin gidişatı hakkında neler düşünüyorsunuz? Ne gibi adaptasyon yöntemleriniz var?

Türkiye ekonomisini makro bir değerlendirmeden ziyade PVC sektörü özelinde değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır. PVC tıptan, kozmetiğe, inşaattan tekstile, otomotivden ilaç sanayisine kadar pek çok sektörde kullanıldığı için her zaman geleceği olan bir sektör ve her yıl büyüme kaydediyor. Sektör üretimi, 2017’de yaklaşık yüzde 10’luk bir artışla 9,7 milyon tona yükseldi. Bu yıl sonuna doğru da Türkiye’de potansiyeller barındırmayı sürdürecek.

Öte yandan Dolar/Euro kurlarının hızlı bir yükselişe geçmesi elbette çoğu sektörde olduğu gibi hammadde ithalatı yapan biz ve bizim gibi firmaları da doğrudan etkiledi. Bu sorunun uzun vadede de olsa önümüzdeki dönemde kontrol altına alınacağını umuyoruz.

Hammaddeyi dışarıdan ithal etmekten kaynaklanan ekonomik kırılganlığı hem aşmak hem de bu yapıyı sürdürülebilir kılmak için dışa bağımlılığı azaltmak, yerli kullanımını teşvik etmek, desteklemek ve enerji maliyetini en aza indirebilmeye yönelik adımlar atmak gerekiyor.