Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

LAYHER SÜMELA MANASTIRI PROJESİNDE ÖZEL SİSTEM VE ENTEGRE EKİPMANLAR KULLANDI

Karacan Grup tarafından yürütülen Sümela Manastırı projesinde, iskele-kalıp sektörünün öncü firmalarından Layher’in Allround Flanşlı İskele Sistemi ve entegre özel ekipmanları kullanıldı. Ayrıca gerekli görülen noktalarda iskelenin taşıyıcı özelliğinden yararlanılarak askılama çalışmaları gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı Trabzon Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün “Sümela Manastırı – Yamaç Güvenliği Uygulamaları” projesi kapsamında yapılacak çalışmalar sırasında, tarihi manastır yapılarını korumak ve yamaçlardaki çalışmalara destek sağlamak amacıyla ağır yüklere karşı dayanıklı, Layher Allround Flanşlı İskele Sistemi tercih edildi. İskele-kalıp sektörünün öncü firmalarından Layher, 1957 yılında kurulan, Türkiye’de ve yurt dışında restorasyon ve onarım sektöründe başarılı işlere imza atan Karacan Grup tarafından yürütülen Sümela Manastırı projesinde, Allround Flanşlı İskele Sistemi ve entegre özel ekipmanları ile yer aldı. Projenin gerekli görülen noktalarında iskelenin taşıyıcı özelliğinden yararlanılarak askılama çalışmaları gerçekleştirildi. Layher Türkiye Ankara Bölge Satış Sorumlusu Bülent Kocaöz, bu önemli projenin iskele konusunda çözüm ortağı olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

LAYHER TÜRKİYE ANKARA BÖLGE SATIŞ SORUMLUSU BÜLENT KOCAÖZ

PROJEDE YER ALMIŞ OLMANIN HEYECANINI VE HAKLI GURURUNU YAŞIYORUZ

Ülkemizin en önemli zenginlik kaynağı ve kültürel miraslarından biri olan Trabzon Sümela Manastırı restorasyon projesinde yer almış olmanın heyecanını ve haklı gururunu yaşadıklarını belirten Bülent Kocaöz, “Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’ndeki Sümela Manastırı’nda zor şartlar altında üç buçuk yıldır sürdürülen ve ilk etabı bitirilen restorasyon çalışmalarının ardından, birinci avluya kadarki kısım Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından 25 Mayıs 2019 tarihinde ziyarete açılmıştı. 2020 yılının sonunda tüm restorasyon çalışmalarının tamamlanması planlanmakta ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Sümela Manastırı’nın daimi listeye alınması için girişimlere başlanılacağı bilinmektedir” şeklinde konuştu.

TÜM AŞAMALAR İÇİN DETAYLI PLANLAMA YAPILDI, PROJEYE ÖZEL ÇÖZÜMLER SUNULDU

Trabzon Sümela Manastırı projesinin detaylarına ilişkin bilgi veren Kocaöz, konuyla ilgili şunları aktardı; “Zorlu saha koşullarında Karacan Grup desteği ile tüm dünyada olduğu gibi konusunda uzman Layher Türkiye teknik personelleri tarafından yapılan keşif ve detaylı incelemeler sonrasında ortaya çıkan projeler en ince ayrıntısına kadar değerlendirilerek sevk, stoklama, uygulama sahasına taşınım ve kurulum süpervizyonu gibi tüm aşamalar için planlama yapıldı. Projeye özel çözümler sunuldu. Planlama çerçevesinde iki firmanın da sahada bulunan deneyimli yöneticileri ve ekiplerinin özverili çalışmaları sayesinde projenin iskele ayağı güvenli bir şekilde tamamlanmış oldu.”

LAYHER TÜRKİYE, SAHA EKİBİNE PROJE BOYUNCA DESTEK OLDU

Proje kapsamında; Allround Flanşlı İskele Sistemi’nin ve entegre özel ekipmanların kullanıldığını, gerekli görülen noktalarda ise, iskelenin taşıyıcı özelliğinden yararlanılarak askılama çalışmaları gerçekleştirildiğini kaydeden Bülent Kocaöz; “İskele tarafı ile ilgili olarak proje başlangıcından sonuna kadar, firmanın bünyesinde çalışan, konusunda uzman iskele kurulum ekiplerine, Layher Türkiye ekibinin değerli süpervizörleri eşlik etmiştir. Proje başlangıcı, ara dönem ve proje sonuna doğru, Layher Türkiye’nin deneyimli personelleri sürekli kontrollerde bulunmuş, bu sayede saha ekibine proje boyunca destek olmuştur” dedi.