Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Nevpanel Yapıya Ve İnsana Fayda Sağlamaya Odaklanıyor

Yusuf ÇOLAK, Nevpanel Yönetim Kurulu Üyesi

“Kaliteli ve geri dönüşümlü ham maddelerin kullanımı ilkesi ile elde ettiğimiz ürünlerimizin, düşük emisyonlu salınımı ile yüksek hava kalitesi ve sürdürülebilir sağlıklı bir ortam yaratmayı amaçlıyoruz.”

Nevra Yapı Teknolojileri ve Nevpanel Yapı Maden şirketler grubu olarak yalıtıma dair yeşil ürünlerden oluşan sürdürülebilirlik odaklı ürün gamına sahipsiniz. Yapı teknolojileri bağlamında ürünlerinizin mevcut pazardaki algısı nasıl? Sektöründeki nitelikli ürünlere olan talebi arttırmak için gerekli gördüğünüz unsurlar nelerdir? 2019’da sizin iş planınızda neler var?

2011 yılında Nevra Yapı Teknolojileri olarak “kaliteli ürünler, kaliteli yapılar…” parolasıyla Avrupa’dan ve diğer ülkelerden yalıtım malzemeleri öncelikli olmak kaidesiyle, ciddi bir araştırma sonuncunda ürün gamımızı oluşturup Türkiye pazarına giriş yaptık. Nevra Yapı Teknolojileri firmamız ile distribütörlüğünü yaptığımız; Saint-Gobain firmasının GreenGlue ürünleri ve Amerikan patentli Uzak Doğu menşeli magnezyum oksit esaslı panellerin yanı sıra, tali bayi olarak mimari uygulamalara boyut ve doku zenginliği katan porselen levha markası “Neolith”, ısı geri kazanımlı bireysel havalandırma sistemleri markası “Lunos” gibi sektörün lider ürünleri ile Türkiye’de ve dünyada birçok projede yer aldık.

Ürünlerimizde enerji verimliliği ve tasarrufunu sağlarken, uygulamalardaki çeşitli detaylarda yalıtımın optimum malzeme ve düşük işçilik maliyeti ile gerçekleştirilmesi gibi avantajlarını, kaliteyi ve niteliği arayan birçok projede uygulama fırsatı bulduk. Sektörde kalite ve sürdürülebilirlik algısının değişimi ile yeşil ürünler yükselen trend haline geldi. Bu trendin; enerji verimliliği, yangından korunma yönetmelikleri ve denetimleri ile yeterli seviyede desteklenmemesi nedeniyle yapı sektörü bu değişim hızına ayak uyduramamaktadır.

Günümüzde yeşil ürünlere talepteki bu artış yavaşlamakta, son ekonomik dalgalanmalar ile durağan pozisyona yaklaşmakta ve maalesef bunun neticesinde de kalite ve sürdürülebilirlikten uzaklaşılmaktadır.

Önümüzdeki dönemlerde yapıda yalıtım standartları ve uygulamaları ile ilgili yönetmelikler ve kanunlar nezdinde ciddi adımlar atılması planlanmaktadır. Bu adımlar ülkemizde konjonktürel dalgalanmalar nedeniyle ertelenmiş olsa dahi ürünlerimizin uzun vadede yapıya ve insana sağladığı faydayı anlatmaya devam etmekteki kararlığımızı önümüzdeki süreçte de göstermeye devam edeceğiz.

Türkiye’de yangından korunma bilinci, anlayışı ne seviyede? Global ölçekte değerlendirildiğinde Türkiye şu an için yolun neresinde?

Ülkemizde yangın ve yangından korunma olgusu, maalesef diğer gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında vasat seviyededir.

Son 7 yıllık süreç göz önüne alındığında ise biraz daha umut verici bir tablodan söz edebiliriz fakat ilerleme hızımız halen çok yavaş. Yangından korunmanın gereksinimini algılamada ya da önem sıralamasındaki yerinin tespitinde toplum olarak ciddi bilinçlendirmelere ihtiyacımız var. Her yangın sonrasında yaklaşık 1 haftalık yangın algısı yaşanmakta, sonrasında bu olgu tamamen unutulmakta. Küçük yaşlardan itibaren yangın ve yangından korunma ile ilgili eğitimler zorunlu olmalıdır ki hem doğayı hem de insanları yangından korunmanın geleceğe dair yapılan en büyük yatırım ve kazanım olduğunu öğrenebilelim.

Yangından Korunma Bilinci Son Tüketiciye Ulaşmalı

Bildiğiniz üzere, 25 Eylül – 1 Ekim Yangından Korunma haftasıydı. Ürünleri ile yangından korunma alanında iddialı bir koruma sunan Nevpanel olarak, bu konuda bilgilendirme amaçlı neler paylaşabilirsiniz?

Türkiye ve dünyada her sene yaşanan orman yangınları yanı sıra çatı ve cephe yangınları hakkındaki haberleri hep beraber takip ediyoruz. Yangında kaybettiğimiz canları, yanıp kaybolan ormanlarımızı, yani geleceğimizi, kül olup giden ekmek teknelerimizi ya da evlerimizi nasıl oluyor da bu kadar hızlı bir şekilde geride bırakabiliyoruz, unutuyoruz.

Maalesef aynı hataları yapıp yeni kayıplara altyapı hazırlıyoruz. Yangından Korunma haftasını daha yoğun bir şekilde, toplumda dikkat çekici unsurlarla birlikte ele alınarak ve sosyal medya ile çok daha geniş kitlelere ulaştırılmasını sağlamak gerekiyor.

Uluslararası firmalar projelerde Nevpanel gibi yangın dayanım sertifikası olan ürünleri şart koşmakta ve adım adım şantiyelerimizde teknik onaylı nitelikli duvarlar, sertifikalı ürün ve kesitler yerlerini almaya başlamaktadır. Yangın danışmanları ve teknik ofisler önderliğinde başlayan bu bilinçlenme ümit ederiz ki son tüketiciye kadar ulaşır. Bizler de bu hususta üzerimize düşen bilgilendirme görevimizi severek ve isteyerek yapmaktayız. Sonuçta ateş sadece düştüğü yeri değil müdahale etmezseniz eninde sonunda her yeri yakar.

Nevpanel markası ile ürettiğiniz yangın yalıtım panelleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Nevra Yapı ile 2011 yılında tanıştığımız magnezyum oksit paneller ile ilgili olarak 2015 yılında yerli üretime geçiş yaptık ve Nevpapel Yapı Maden firmamız üretime başladı. Eskişehir Organize Sanayii Bölgesi’nde 9500 m2 kapalı ve 6000 m2 açık alana sahip üretim tesislerimizde yapılan Ar-Ge sonucunda ürün ve üretim kalitesinde ciddi noktalara ulaştık. Sonuç olarak Türkiye’de ve Avrupa’da dünya standartlarında, CE amblemli üretim yapan ilk firma unvanına sahip olduk.

Yangın yalıtımında etkin rolü yanında ürünlerimiz ısı yalıtımı ve ses yalıtımı sistemlerinde de yüksek verimlilik için tercih edilmektedir. Kuru duvar sistemlerinde farklı ebat ve kalınlık seçenekleri ile birçok kullanım alanında teknik olarak gereksinimleri ergonomik olarak gidermektedir. Bu bağlamda birçok kamusal ve özel projede nitelikli duvar ve cephe sistemlerinin değişmez elemanı olarak her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir.

Nevpanel, Uzak Doğu menşeli olarak bilinen bu ürünün sektör algısını, yükseltilmiş kalite ve etkin müşteri hizmetleri ile değiştirmeyi başarmıştır. Her sene katıldığımız uluslararası fuarlarda Nevpanel, “Türk Malı” olarak üretimdeki yüksek kalite anlayışımızı tanıtmaktadır. Avrupa ve Orta Doğu pazarında marka gücüne ve kalitesine katkı sağlayan, çeşitli uluslararası ürün onay belge ve sertifikaları ile piyasadaki rakip ürünlere alternatif olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Uluslararası platformda her bölge ve segmentten müşterilerimize daha rahat erişimi sağlamak adına kurulan yerel firmalarımız, İngiltere’deki ofisimiz ve Hollanda’da yer alan ofis ve depomuz ile aktif bir şekilde faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Nitelikli duvar derken kuru duvar sistemlerimden bahsediyorsunuz. Panellerinizin yer aldığı kuru duvar sistemlerinin iç ve dış pazarlardaki yaygınlığı nedir?

Kuru duvar sistemleri uygulama hızı, maliyeti ve teknik niteliği göz önünde bulundurulduğunda tüm dünyada tercih edilme oranı giderek yükselmekte olan bir uygulamadır. Ülkemizde kuru duvar sistemleri tam anlamıyla tüm alanlarda kullanılmamaktadır. Günümüzde geleneksel kullanımımız tuğla, gazbeton, BİMS gibi ürünlerin karşısında kuru duvar sistemleri ufak adımlarla pazardaki payını yükseltmektedir. Artan pazar payına karşın istenilen teknik özellikler ve edinilen yalıtımsal fayda da aynı oranda yükselmektedir. Kuru duvar sistemlerinde kullanılan paneller, alçı levhalar, çimento esaslı levhalar, kalsiyum silikat ya da magnezyum esaslı levhalar, bu çerçevede ürün gamlarını ve uygulama detaylarını yapının kullanım amaçlarına uygun hale getirmeye çalışmaktadır. Bu bağlamda yapısal özellikleri ile Nevpanel magnezyum oksit esaslı panellerimiz yangın, ısı ve ses yalıtımı istenilen detayların etkin yapı elemanları arasında yer almaktadır.

Yurt dışındaki proje detaylarını incelediğinizde kuru duvar sistemleri kaba inşaat sonrasındaki her detayda her türlü yapıda tercih edilen bir uygulama olduğunu fark edersiniz. Bu sistemlerdeki aranılan nitelikler ile Nevpanel levhalar; dış cepheler, cephe duvarları, ara bölme duvarlar, asma tavanlar, yükseltilmiş zeminler, çatı altı levhası gibi detayların haricinde yangın kapıları, şaft kapıları kapakları, şaft duvarları gibi her detayda yer alabilmektedir.

Amaç Yeşil Ürün Ve Beraberinde Gelen Doğallık, Sağlık Ve Güvenlik

Nevpanel, iç mekân hava kalitesinin ölçümüne göre verilen Greenguard sertifikasına sahip. Bu sertifikayı alma sürecinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Avrupa’da ve Amerika’da aktif üretimi olan magnezyum oksit esaslı yapı panelleri üreticileri içerisinde bu sertifikaya sahip ilk üreticiyiz. Bunu belirterek başlamak isterim. Belirttiğim üzere amacımız yeşil ürün ve beraberinde gelen doğallık, sağlık ve güvenlik olgusu üretimde benimsediğimiz yüksek kaliteli ham madde seçiminin amacını ifade etmektedir. Kaliteli ve geri dönüşümlü ham maddelerin kullanımı ilkesi ile elde ettiğimiz ürünlerimizin, düşük emisyonlu salınımı ile yüksek hava kalitesi ve sürdürülebilir sağlıklı bir ortam yaratmayı amaçlıyoruz.

Bu süreçte ülkemizde henüz aktif bir temsilcisi yer almaz iken direkt UL USA Laboratory’e firmamız nezdinde başvuruda bulunup, GreenGuard sertifikası edinmek istediğimizi belirttik ve sonrasında numune üretim tesisi tespitleriyle süreci devam ettirdik. Kısa bir sürede olumlu şekilde sonuçlanan başvurumuz neticesinde birçok projede tercih edilir olduk.

Hem yalıtım işimizi yapıp hem de sağlıklı yaşam ortamları oluşturmak, ürettiğimiz üründen ve yapılan işten keyif aldığımız noktalardan sadece biri.

Yalıtım panellerinizde doğal ham maddeler kullandığınızdan bahsettiniz. Bu ham maddelerin ürünlerinize sağladıkları avantajları neler?

Panellerimiz yüksek saflıktaki magnezyum oksit ile elde edilmekte. Bu saflık derecesi üründeki yangın yalıtımından mukavemetine kadar birçok hususta önem teşkil ediyor. Levhaların içinde yer alan geri dönüşümlü özel ağaç talaşı, perlit ve diğer katkılar haricinde darbe dayanımı ve esneklikte etkin rol oynayan yüksek nitelikli cam elyaflar gibi. Yüksek yangın yalıtımı, etkin ısı yalıtımı ve ses yansıtıcı özelliği, su ve nemden etkilenmeyen ürün yapımız, kaliteli hammaddeler ile üretimin neticesindedir.

Ani Piyasa Hareketlerine Karşı İlerleme Ve Üretimin Devamlılığı Esas

Gelecek yıl için Türkiye yapı sektörüne dair öngörünüz nedir? Yatırımlarınızda ve üretiminizde bir artış planlıyor musunuz?

Son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanma yapı sektöründe ciddi daralmaya sebep olacak gibi gözükmekte. Sürdürülen büyük projeler, yaşanan mali problemler ve piyasadaki likidite problemi piyasadaki dalgalanmayı ilerleyen süreçte hepimize değişik boyutlarda hissettirecek. Bu daralma karşısında daha temkinli ve emin adımlarla yol almak gerekecek ama üretmeye ve ihracata devam etmek zorunda olacağımız bir süreç de olacak. Nevpanel olarak yurt dışı pazarına verdiğimiz ehemmiyeti aynı şekilde muhafaza edip daha fazla noktada ürünlerimizi pazarlamaya devam etmeyi amaçlıyoruz.

Son 2 senedir 8 ayrı ülkede yer aldığımız uluslararası fuarlarda yer almaya devam etmeyi planlıyoruz. İhracattaki talepleri karşılama adına gerekli altyapıya ve deneyime sahip kadromuz ile bu sıkıntılı süreçten en etkin şekilde fayda sağlayarak geçeceğimize inanıyoruz.

Son dönem ihracat verilerinize dair neler paylaşabilirsiniz? Bulunduğunuz dış pazarlara dair öngörüleriniz ve bu doğrultuda planlarınız neler?

Hollanda başta olmak üzere Almanya ve İngiltere pazarlarında aktif pazarlama ve satış faaliyetlerimiz devam etmektedir. Proje bazında ilerleyen ticaretimizi bölgesel belgelendirme ve sertifikalandırma süreçlerinin sonlanması ile kamusal alanlarda da yangın ile alakalı gereksinimleri karşılamayı öngörmekteyiz.

Orta Doğu’da Dubai ve Katar üzerindeki aktif projelerimiz önümüzdeki 2 sene boyunca üretimlerine devam edecekler, bu bağlamda bölgede aktif bir şekilde pazarlama faaliyetlerimiz diğer projelerde yer edinmek için devam edecektir. Amerika ve Kanada pazarıyla ilgili olarak ise, yaz aylarında başlayan görüşmeler ile yeni bir bölgesel satış ağı antlaşmasının eşiğindeyiz. Uygun şartların sağlanması durumunda yeni bir pazara güçlü bir ortak ile girmeyi planlıyoruz.

Mevcut kur dalgalanmaları ve krize yönelik bir hazırlığınız var mı? Şu ana kadar Ne seviyede bir etki gördünüz ve nasıl bir süreç yaşadınız?

İç piyasada sunduğumuz ürün ve hedef segmentimiz nedeni ile kamusal projeler ve yüksek nitelikteki sayılı projelerde yer almaktayız. Bu nedenle kur dalgalanması ile iç piyasadaki perakende satış kanalımızda herhangi bir daralmaya sebep olmadı aksine muadilimiz ürünlerin yabancı menşeli ürünler olması nedeniyle halen fiyat avantajımızı korumaktayız.

Bugüne kadar ihracat odaklı belirlenen uzun vade planlarımızın yine yüksek ihracat hedefi ile devam edeceğini söyleyebilirim. Yükselen pazarlara uygun ürünler ile butik çözümler üreterek, uzun dönemli ilişkileri amaçlayarak sağlam bir yapıya oturtulmuş çözüm ortaklıkları ile ilerleme hedefini taşıyoruz. Üretim kapasitemiz ve mevcut stok gücümüz ile içeriden ve dışarıdan gelen talepleri cevaplayabilecek altyapıya sahibiz. Tüm üreticiler gibi tutarlı ve sağlam adımlarla ilerlemenin ve üretimin devamlılığını sağlamaya çalışmanın ani piyasa hareketlerine karşı en etkin anahtar olduğuna inanmaktayız.