Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ÖZLER KALIP: DAHA FAZLA PROJEDE VE DAHA FAZLA ÜLKEDE YER ALACAĞIZ

BURAK ÖZELCİ
ÖZLER KALIP VE İSKELE SİSTEMLERİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI

“Özler olarak, iç ve dış piyasada iş hacmimizi artırmayı hedefliyor, özellikle Avrupa’da daha etkin ve kalıcı olmak istiyoruz. Dolayısıyla planlarımız arasında Avrupa’da bir üs noktası oluşturmak var. Üretim hacmimizi yüzde 100 artırmak ve fabrikalarımızı birleştirerek üretimi tek bir noktadan gerçekleştirmek ise nihai hedefimiz.”

Özler Kalıp ve İskele Sistemleri, inşaat sektöründeki faaliyetlerine ne zaman başladı? Hangi ürün ve hizmetler ile sektöre çözüm sunuyorsunuz?
Firmamız faaliyetlerine 1996 yılında İstanbul’da başladı. İnşaat firmalarına, müteahhitlere ve alt taşeronlarına hizmet veren Özler, inşaatın proje aşamasından başlayarak, temelden itibaren dış cephedeki tüm uygulama safhasına kadar hizmet veren bir mühendislik firmasıdır. Verdiğimiz hizmetler ana hatlarıyla; kalıp ve iskele sistemlerinin üretimi, satışı ve ürettiğimiz ürünlerin kiraya verilmesi şeklindedir. Satış ve kiralama hizmetini müşterilerimize teknik ofisimizin proje ve statik rapor desteğiyle birlikte sunmaktayız. Yani biz sadece ürün satışı ya da kiralaması yapmıyor, bunu bir mühendislik hizmetiyle birlikte sağlıyoruz. Sahada ise, uygulama safhasında “Kalıp danışmanı” ve “İskele danışmanı” arkadaşlarımız, çözüm ortağı olduğumuz müşterilerimizin daima yanındadır.

Tamamen yerli üretim yapan bir firma olarak fabrika yapılanmanıza ilişkin bilgi verir misiniz? Kaç kişilik bir ekip ile çalışmalarınızı sürdürüyorsunuz?
Dilovası’nda iki fabrikamız, yine Dilovası ve Kartal’da bir kiralama lojistik depomuz, İzmir’de de Ege Bölge Müdürlüğü ofisimiz ve lojistik depomuz var. Bu beş farklı lokasyonda, toplam yüz yirmi kişilik çalışma ekibimiz ile çözüm ortağı olduğumuz müşterilerimize hizmet sunuyoruz.

TÜM KOMPLEKS PROJELERİN ÇÖZÜM ORTAĞIYIZ

Ağırlıklı olarak hangi tür projelerde yer alıyorsunuz? Faaliyetleriniz şu an ülke içinde mi yurtdışında mı yoğunlaşmış durumda?
Özer İskele ve Kalıp Sistemleri; köprü, viyadük, havalimanı, otoyol, endüstriyel tesisler, tersaneler, hastane, konut, AVM gibi tüm kompleks projelerde çözüm ortağı olarak yer alıyor. Restorasyon noktasında ise; cami, müze, kilise ve tarihi tüm mekânlara hizmet veriyoruz. Özetle; demir ve betonun olduğu tüm projelerde bizler de varız. 2019 yılını baz aldığımızda üretim olarak yüzde 80 yurtdışı ağırlıklı çalıştık. Kalıp ve iskele sistemleri kiralanmasında ise, geniş ürün stokumuzla iç pazara hizmet verdik.

Geçmişten günümüze iskele-kalıp sektöründe yaşanan gelişmeleri göz önünde bulundurduğunuzda, ülkemizin geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Geçtiğimiz dönemde, özellikle de son yirmi yıllık periyotta inşaat firmalarımız ülkemizde ve dünyanın farklı coğrafyalarında birçok önemli projeye imza attı. Müteahhit firmalarımız bu projelerde genellikle yerli kalıp ve iskele firmalarını tercih etti. Bu gelişmeler sektörümüze ciddi bir tecrübe ve başarı kazandırdı. Bir nevi lokomotif görevi üstlenen inşaat firmalarımız, yurtdışında birçok önemli projeye imza atmamıza vesile oldu. Bu projelerde kazandığımız tecrübeyle yerli firmalarımızın dışında yabancı müteahhit firmalarına da çözüm ortağı olduk, olmaya da devam ediyoruz. Bu durum, sektör olarak bizi yurtdışı rakiplerimizle ciddi şekilde rekabet edebilir hale getirdi, sonucunda tercih sebebi olduk.

2020 YILI İÇERİSİNDE AVRUPA’DA BİR ÜS NOKTASI OLUŞTURMAYI PLANLIYORUZ

Özler Kalıp ve İskele Sistemleri’nin 2020 yılı hedeflerinde ve yatırım planlarında neler var?
Önümüzdeki yıl özellikle ihracat kapasitemizi artırarak, daha fazla ülkede rekabet edebilir bir ‘Özler’ için çalışacağız. Daha fazla projede ve daha fazla ülkede yer alacağız. Gerek iç piyasada gerekse dış piyasada iş hacmimizi artırmayı hedefliyoruz. Avrupa kıtası bizim için çok önemli. Sektörün süper ligi zaten Avrupa olarak biliniyor. Bizim o bölgede rekabet ediyor olmamız, işimizi her anlamda daha da geliştirmek için büyük bir fırsat. Dolayısıyla biz Avrupa’da daha etkin ve kalıcı olmak istiyoruz. Özellikle 2020 yılı içerisinde Avrupa’da bir üs noktası oluşturmayı planlıyoruz. İlk etapta ofis ve depo şeklinde kurguladığımız bu projeyi, daha sonrasında üretimin de gerçekleşiyor olacağı bir yapılanmaya doğru dönüştürmek istiyoruz. Hâlihazırda bölgede arayışımız devam ediyor.

ÖZLER, ÜRETİM HACMİNİ YÜZDE YÜZ ARTIRACAK, ÜRETİMİ TEK NOKTADAN GERÇEKLEŞTİRECEK

Yatırım noktasındaki planlamamız ise; 2020’nin sonuna doğru üretim kapasitemizi daha da artırmak. Hâlihazırda makine yatırımlarımız bulunuyor. Daha önce sipariş verdiğimiz yeni robotlarımızı teslim aldık. Onları da en kısa zamanda fabrikamızda devreye alacağız. Yıl içerisinde nihai hedefimiz; üretim hacmimizi yüzde 100 artırmak ve şu an farklı noktalarda olan iki fabrikamızı birleştirerek üretimi tek bir noktadan gerçekleştiriyor olmak. Buna bağlı olarak, üretim hacmimizle beraber üretim alanımızı da iki katına çıkaracak yeni yatırımımızı devreye almak istiyoruz.