Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

BALGAT OFİS VE TİCARET KOMPLEKSİ DOKA KORUMA PERDESİ İLE GÜVENLE YÜKSELİYOR

Balgat Ofis ve Ticaret Merkezi Projesi’nin toplamda 42 katlı C Bloğu, Doka Xclimb 60 koruma perdesi sistemi sayesinde yüksekte çalışmanın getirdiği tüm olumsuz durumların minimize edilmesini sağlayarak maksimum güvenlikle yükseliyor.

Ankara’nın Çankaya Balgat Mahallesi’nde 306 büro, 5 ofis, 32 mağaza ve 3 kafenin yer alacağı Ofis ve Ticaret Merkezi Projesi 18 bin 631 metrekarelik arsa üzerinde 117 bin 611 metrekare kapalı inşaat alanına sahip olacak şekilde hızla devam ediyor. Projenin 3 bodrum kat üzerinde 4 baza katı ile birlikte toplamda 42 katlı C Bloğu ise, boşluksuz ve vinçten bağımsız şekilde çalışan Doka Xclimb 60 koruma perdesi sistemi sayesinde yüksekte çalışmanın getirdiği tüm olumsuz durumların minimize edilmesini sağlayarak maksimum güvenlikle inşa ediliyor.

YÜKSEK YAPILARDAKİ ÇALIŞMA HIZINI VE GÜVENLİĞİ EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARIYOR

Doka Xclimb 60 Koruma Perdesi, kule yapısının imalatının güvenli ve tüm hava koşullarından bağımsız bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Düz trapez sac olarak yapılan dış kaplaması, entegre yükleme platformu, güvenlikli işçi alanları ile Doka Xclimb 60 rüzgâr perdesi, yüksek yapılardaki çalışma hızının ve güvenliğinin en üst seviyeye çıkarılmasını sağlar. Sistemde her kat döşemesinde bulunan mafsallı kapak sistemi, tüm kat boyunca boşluksuz bir çalışma alanı yaratır. Buna ek olarak, Xclimb 60 koruma perdesinin sabit alt kapaması, yukarı katlardaki mafsallı kapakların açık olduğu durumda bile oluşabilecek risk ihtimallerini sıfıra indirir.

ÇOK FONKSİYONLU KULLANIM VE ÜRETKENLİK BİR ARADA

Xclimb 60 sistemi tüm kule geometrisine uygun olacak şekilde dizayn edilebilir. Değişken kat yüksekliklerinden eğimli bina yüzeylerine kadar, Xclimb 60 sisteminin binaya uygun hale getirilmesi için her türlü sistem opsiyonu mevcuttur. Sistemin başka bir avantajı da, alın kalıbından bağımsız bir şekilde yükseltilebilir olmasıdır. Bu sayede beton döküm işlerinden bağımsız bir şekilde yükseltilebilir. Hidrolik tırmanır olması da aynı zamanda, vinç kullanımından tasarruf sağlar. Doka sunmuş olduğu Xclimb 60 koruma sistemi ile her yükseklikte güvenli çalışma, çok fonksiyonlu kullanım ve üretkenlik sağlamaktadır. Şantiye personeli boşluksuz kaplama sayesinde düşmekten, rüzgâr ve hava şartlarından korunur. Sürekli binaya göre yönlendirildiği için kule vinçlerin çalışamayacağı yüksek rüzgâr hızlarında dahi tırmanma işlemi güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşir. Yatay ve dikey kapatma sayesinde yer değiştirme işlemi sırasında bile aşağı düşebilecek parçalardan korunma sağlar. Bütün bu sebepleri göz önüne alınarak firma ile yapılan görüşmeler sonucunda Balgat’ta yer alan projenin 37 tip katlı tek kulesi için de Xclimb 60 rüzgâr koruma sistemi firmaya kiralama opsiyonu tercih edilerek tedarik edilmiştir.

TÜM PANEL MONTAJLARI 20 GÜNDE TAMAMLANDI

Kiralık olarak 12 ay gibi bir süre kullanılması öngörülen koruma perdesi sistemi Doka’nın Gebze Tesisleri’nden şantiyeye gününde ulaştırılmış ve akabinde panel montajları başlamıştır. Bu noktada hâlihazırda devam eden şantiyenin, mümkün olduğunca çabuk sistemin montajını tamamlayıp, binaya asma ihtiyacından dolayı, sistemdeki yatay bağlantı elemanları proje esnasında H20 olarak dizayn edilmiş ve bu çözüm şantiyedeki montaj hızını önemli bir miktarda artırmıştır. Böylece 20 gün gibi bir sürede tüm panel montajları tamamlanmıştır. Doka Türkiye’den mühendislik ve kalıp eğitmeni hizmetinin de verildiği projede iş sonunda kiralık malzemenin Doka Gebze stoklarına geri getirilmesi sağlanacak ve sistem Doka tarafından bir dahaki projeye kadar hazır bir şekilde stoklanacaktır. Doka’nın burada sunduğu kiralama opsiyonu firmalar için kısa süreli fakat yoğun kalıp ihtiyacı olan projelerinde maliyetlerini düşürdükleri en uygun yöntemlerden birisidir. Doka’nın geniş ürün portföyüyle uzun yıllardır devam ettirdiği kiralama sistemi, her tip proje ve kalıp sistemi için de firmaların tercihi olmaya devam etmektedir.