Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

FİNANS MERKEZİ’NİN PRESTİJLİ PROJESİ DOKA İLE YÜKSELİYOR

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O Genel Müdürlük Binası, Doka Kalıp İskele’nin sunduğu mühendislik çözümleri ve Koruma Perdesi ile inşa ediliyor.

İstanbul Ataşehir’de toplam 690 bin metrekare proje alanına sahip “Uluslararası Finans Merkezi” projesinde yer alan Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O Genel Müdürlük Binası, Doka Kalıp İskele’nin sunduğu mühendislik çözümleri ve Koruma Perdesi ile inşa ediliyor. Projenin yer aldığı Uluslararası Finans Merkezi 2020’de finansın başkenti olmaya hazırlanıyor.

Uluslararası Finans Merkezi projesinin içinde yer alan en dikkat çekici yapılardan biri REC Uluslararası İnşaat Yatırım’ın yükleniciliğini üstlendiği Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Genel Müdürlük Hizmet Binası. Biri 43 katlı 221 metre ve diğeri 37 katlı 151 metre olan ve 16 köşeli yıldız formuna sahip yüksek katlı iki kulenin güvenli inşası için tercih yine zorlu projelerde tecrübesine güvenilen Doka sistemleri ve mühendislik çözümleri oldu.

MÜHENDİSLİK ÇÖZÜMÜ ÖDÜL GETİRDİ

2020’de tamamlanması planlanan VakıfBank Genel Müdürlük binasının belki de en dikkat çeken özelliklerinden biri çarpıcı mimarisi. 16 köşeli yıldız formuna sahip yüksek katlı kulelerin dış görüntüsünün, Türk kültürünün bir parçası olan semai etkisini yansıtacak şekilde hazırlanması hedeflendi.

Görsel anlamda bir şölen yaratan bu yapı, diğer yandan projenin inşasını zorlaştıran bir unsur oluşturuyor. Zorlu projelere en ideal ve güvenli çözümü sunan Doka’nın sağladığı mühendislik çözümü ise bu noktada devreye girdi ve yine adından söz ettirmeyi başardı. Projeye sağlanan mühendislik  çözümü, Doka’nın faaliyet gösterdiği tüm ülke ofisleri arasında yapılan yarışmada “En zorlu mühendislik çözümü” dalında “En iyi Ödülü”nü almaya hak kazandı.

DOKA KORUMA PERDESİ İLE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI

Yoğun mühendislik çalışmaları sonucu değişik geometrik yapıya sahip olan kulelerin geometrisine adapte edilebilen Xclimb 60 Koruma perdesi ile kulelerin boşluksuz kapatılması sağlanabildi. Doka mühendisleri projeye özel geliştirdikleri ayaklar sayesinde, sürekli merkezden dönme hareketi yaparken aynı zamanda kare olarak başlayıp yıldız şeklini alan bina yapısında bile vinç kullanımına ihtiyaç duyulmadan panellerin kolaylıkla bir sonraki kata tırmandırılmasını sağladı. Böylelikle hem vinç kapasitesinden tasarruf edilmiş, hem de her hava koşulu ve şartta kesintisiz maksimum güvenlikli çalışma ortamı sağlanmış oldu.

Her detay için harcanılan yoğun mesailer sonucunda yüklenici firma için ekonomik ve uygun çözümü yaratan Doka mühendisleri, kaba yapının yapımını hiçbir şekilde engellemeden yapıyla beraber ve yapı cephesine bitişik hidrolik olarak yükselen projeye özel bir sistem tasarladılar. Böylece kule vinçlerin çalışamayacağı yüksek rüzgar hızlarında dahi tırmanma işleminin güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamış oldular. Rüzgar geçirmeyen ve boşluksuz kaplama sağlayan Doka Xclimb 60 Koruma Perdesi, kişinin güvenlik hissini artırarak şantiye ekibinin üretkenliğine büyük ölçüde katkı sağladı. Artan güvenlik hissi nedeni ile proje daha yüksek verimlilik ile sürdürüldü.

PROJENİN KÜNYESİ:

Proje: T. Vakıflar Bankası T.A.O Genel Müdürlük Hizmet Binası ve Tesisleri

Yer: İstanbul                                    

Yükseklik: A Blok:221m B Blok:151m      

Kat sayısı: A Blok:43 B Blok:37                   

Yatırımcı: Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O                             

Müteahhit: Rec Uluslararası İnşaat Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş.                              

İnşaat Başlangıcı: Mart 2018

Planlanan tamamlanma: 2020

Kullanılan sistem: Doka Xclimb 60 Koruma Perdesi