Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

FORM HASTANELERİN HAVA KONFORUNU ENERJİ TASARRUFU SUNAN, VERİMLİLİĞİ YÜKSEK CİHAZLARLA SAĞLIYOR

İklimlendirme sektörünün 55 yıllık oyuncusu Form Şirketler Grubu, birçok kurum ve kuruluşa olduğu gibi hastanelere de enerji verimliliği ve kapasite aralığı yüksek, kaliteli, güvenli filtrasyon sistemine sahip, uzun yıllar kullanılabilecek işlevsel iklimlendirme sistemleri ile çözüm getiriyor.

Toplumun sağlığı adına çok değerli bir yere sahip olan hastanelerin önemini, uzun süredir devam eden koronavirüs salgınıyla çok daha fazla hissettiğimizi söyleyen Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun, hastanelerin steril olması için yapılan tüm aktivitelerin önemli bir parçasının da, iç hava kalitesinin korunması, temiz hava dengesinin sağlanması ve ortamın uygun sıcaklıkta tutulması olduğunu belirtti.

HASTANELERDE HER BÖLÜMÜNE GÖRE KURGULANMIŞ, FARKLI SİSTEM VE CİHAZLAR KULLANILMALI

Hastanelerin iklimlendirmesinde seçilen cihazların, binanın farklı alanlarındaki soğutma ve ısıtma ihtiyaçlarını karşılayabilecek içerik ve kapasitede ve eş zamanlı çalışabilecek uyumda olmaları gerektiğine vurgu yapan Korun; “Cihazların sürekli çalışabilme açısından da uygun seçilmeleri gerekmektedir. Sürekli çalışacak olan bu cihazların harcayacağı enerji seviyeleri de göz önünde bulundurularak, mutlaka enerji tasarrufu sağlayan, verimliliği yüksek cihazlar tercih edilmelidir” dedi.

Yapıları gereği birbirinden çok farklı bölümleri içeren hastanelerin, her bölümünde kendine has, ayrı bir klima sistemi kurgusu oluştuğunu belirten Korun, şunları söyledi; “Genel mahallerde standart bir konfor kliması olup taze hava ile dönüş havası karışımlı çalışır ve ortalama filtrasyona sahiptir. Standart hasta odaları genelde daha yüksek taze havayla oda bazında ısıtma/soğutma sağlayan ve iç havayı sirküle eden üniteler ile çözülür. Yoğun bakım odaları çok daha yüksek taze hava ve detaylı filtrasyon ile çalışan mahallerdir. Ameliyat odaları çok yüksek hava çevrimi ve filtrasyon ile bağımsız dizayn edilmiş alanlardır. Testlerin yapıldığı ortamlar ya da büyük makinelerin çalıştığı odalar da yine o mekânın özel ihtiyacına göre dizayn edilir. Dolayısıyla bir hastanede, tek bir iklimlendirme sistemi ya da cihazından değil, her bölümün ihtiyaçlarına göre ayrı kurgulanmış, farklı sistem ve cihazlardan bahsetmek gerekir. Bu sistemlerin seçiminin en başta doğru kurgulanması, yani dizayn edilmiş olması gereklidir. Bu nedenle bir hastanenin iklimlendirme sisteminin projesi genelde bu konuyu bilip deneyimi olan proje ofisleri tarafından yapılır ve yapılmalıdır.”

BAKIMI DÜZGÜN YAPILMAYAN SİSTEM, KISA SÜREDE EN KÖTÜ SİSTEM HALİNE GELİR

Hastanelerde filtre konusunun da çok önemli olduğuna dikkat çeken Korun, farklı sistemlerin, normal kaba filtreden özel Hepa filtrelere kadar birçok farklı filtre kullanımının mevcut olduğunu aktararak; “Bu filtrelerin doğru seçimi hem gerekli hava temizlik koşullarını sağlamak hem de filtrelerin sebep olduğu ek fan enerji kayıplarından dolayı gereksiz enerji harcamasını engellemek anlamında çok önemlidir. Ancak filtreler için en önemli konu, kirlenme sürelerini doğru takip ederek gerekli zamanlarda değişimini sağlamaktır. Ne yazık ki çok doğru bir şekilde seçilip çalıştırılan ancak sonraki senelerde değiştirilmesi unutulan filtre üniteleri birçok hastanede rastlanan bir olay. Günümüzdeki virüs salgısını nedeniyle filtrasyon daha büyük önem kazandı. Doğru kurgulandıkları ve yerleştirildikleri takdirde, UV-C tipi ultraviyole ışıklar ile virüslerin öldürülebilmesi efektif olarak yapılabiliyor. Bu nedenle bu tip yeni filtrasyonların da kullanımının arttığını görüyoruz. Tüm bunların ötesinde, 7/24 yaşayan ve çalışan bir bina olan hastaneler için en önemli konu, iklimlendirme sistemlerinin düzenli ve kaliteli bakımlarının yapılmasıdır. En iyi cihazlar ile en kaliteli şekilde yapılmış sistem dizaynı dahi olsa, düzgün bakımı yapılmayan bir sistem çok kısa sürede en kötü sistem haline gelir” dedi.

AIRFLEX KANAT TEKNOLOJİSİYLE SOĞUYAN HAVA ORTAMA DOĞAL VE HOMOJEN BİÇİMDE DAĞILIYOR

Birçok kurum ve kuruluşa olduğu gibi hastanelere de verimli ve işlevsel iklimlendirme sistemleri hizmeti sunduklarını ifade eden Korun, şunları paylaştı; “İklimlendirme sistemi entegrasyonu sağladığımız hastanelerde kullandığımız cihazların bahsettiğimiz, enerji verimliliği, yüksek kapasite aralığı, kaliteli ve güvenli filtrasyon sistemi gibi tüm gerekli özelliklere sahip olmasına özen gösteriyoruz. Hastanelere genellikle Form Endüstri Ürünleri iştirakimizin ürün gamında bulunan; Klima Santralleri, Fancoiller soğutma grupları tarafında Clivet ve Dunham Bush markalı cihazlarımızla, uzun yıllar güvenle kullanılabilecek iklimlendirme cihazları temin ediyoruz. Grubumuz bünyesindeki diğer bir firmamız olan Form MHI Klima Sistemleri’nin ürün gamında bulunan VRF sistemlerle de hastanelerin hava konforunu yükselten, verimli iklimlendirme çözümleri sunuyoruz. MHI VRF kaseti tipi klimalarda bulunan Airflex kanat teknolojisi, havanın tavana paralel akışını sağlayarak soğuyan havanın ortama doğal ve homojen biçimde dağılmasına imkân veriyor. Böylelikle yaz aylarında klimalı ortamların en sık karşılaşılan sorunlarından biri olan soğuk çarpmalarını da önlemiş oluyor. VRF sistemlerle birlikte kullanılan taze hava santralleriyle de mekânların ihtiyacı olan tüm temiz havayı temin edebiliyoruz.”

HİJYEN KONUSUNDA YENİ UYGULAMALARI HAYATA GEÇİRİYORUZ

Satış sonrası bakım ve teknik servis hizmetlerinin kalitesine de büyük özen gösterdiklerini belirten Tunç Korun; “İçinde bulunduğumuz sürecin gerektirdiği üzere, cihazlarda hijyen konusunda yeni uygulamaları hayata geçiriyoruz. Çünkü biliyoruz ki kurulan tesisatın uygun koşullarda sterilize edilmesi ve periyodik bakımı da en az sistemin kendisi kadar önem arz ediyor. Pek çok şehir hastanesinde ve özel hastanede sistemlerimizin tercih edilmiş olmasından dolayı gururluyuz” dedi.