Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

MAPEPLAN® KOMPARTMAN SİSTEM İLE SU YALITIMINDA SIFIR RİSKLİ ÇÖZÜM

Tüm dünyada ve Türkiye’de, MAPEI garanti sistemi güvencesiyle Galataport İstanbul gibi çok önemli projelerde tercih edilen MAPEPLAN® KOMPARTMAN SİSTEM, yapılarda su yalıtımı için “sıfır riskli” bir çözüm alternatifi sunuyor.

Binalarda temel altında yapılan su yalıtımı, özellikle son yıllarda büyüyen pazar talebi nedeniyle çok gündemde olan bir konu. Günümüzde, modern bir binanın temel altında yalıtım yapılmadan inşa edilmesi söz konusu bile değil. Yer altı suyunun bulunmadığı alanlarda bile zemin nemliliğinin ve diğer sebeplerin yapının temel ve perde sistemlerine vereceği zararları önlemek için tedbir alınması gerekiyor. Çünkü yapıların genellikle toprak altında kalan ve tüm ağırlığını taşıyan bu bölümlerinin, su ve/veya nemin yol açacağı korozyona karşı korunması hayati önem taşıyor.

YANLIŞ ÜRÜN SEÇİMİ, YAPININ ÖMRÜNÜ VE YAŞAM KONFORUNU AZALTIYOR

Temel altında su yalıtımı yapılmasının gerekliliği, yerel, ulusal ve uluslararası yapı yönetmelikleri tarafından bir zorunluluk olarak sunuluyor. Aynı zamanda gerek müteahhitler gerek yatırımcılar tarafından da temel altı yalıtımı önemli bir konu olarak kabul ediliyor. Ancak kullanılacak ürün ve sistemin seçilmesi noktasında büyük bir bilgi eksikliği var ve piyasadaki yüzlerce seçenek arasından doğru ürün ve sistemi seçmek her zaman mümkün olmuyor. Kimi durumlarda temel altı yalıtımında yanlış ürün veya malzeme seçilmesi sonucunda ortaya çıkan problemler, yapının hem faydalı ömrünü kısaltıyor hem de yaşam konforunu azaltıyor.

YALITIMDA, SİSTEMİN ÇEŞİTLİ YAN ÜRÜN VE AKSESUARLARLA UYGULANMASI ZORUNLU

Doğru ürünün ve sistemin seçilmesinde dikkate alınması gereken pek çok yapı ve yer altı özelliği var. Ancak temel/perde kazık sistemlerinin kullanıldığı derin temellerde en etkili çözüm olarak bohçalama tekniğiyle yapının fiziksel bariyer kullanılarak yalıtılması ön plana çıkıyor. Bu sistemde de çeşitli alternatif ürün ve sistemler olmasına rağmen, tüm dünyada en yüksek miktarda kullanılan ürün PVC membranlar. PVC membranlar yüksek mekanik dayanımları, sürekli basınca ve bitki kökü etkilerine ve kimyasallara dayanımları gibi pek çok özelliğiyle tüm dünyada tünel ve temel altı yapılarda en çok tercih edilen yalıtım malzemesi, fakat temel altında kullanılırken mutlaka bir sistem içinde, çeşitli yan ürün ve aksesuarlarla uygulanması zorunlu, aksi takdirde ürün ne kadar üstün performanslı olursa olsun, bir plastik parçasından farkı kalmıyor. PVC membran yanında tercih edilebilecek çok değişik alternatif ürünler de mevcut, her ürünün farklı performans özellikleri var. Şantiyede yapılacak “risk değerlendirmesi” de bu aşamada doğru ürün ve sistemin seçilmesi konusunda en doğru yöntem. Risk değerlendirmesi yapılırken, temel derinliği, yer altı su seviyesi ve yapının yer altında kalan kısımlarının kullanım amacı en önemli kriterlerdir. Bunun yanında yalıtım ürününün şantiye şartlarına uyumluluğu (delinme, toza hassasiyet, kolay işlenebilme, mevsimsel koşullar, vs.) da çok önemli. Ancak hepsinden önemlisi, bina tamamlandıktan sonra bu risklerin oluşturabileceği nedenlerle yalıtımın başarısız olması riskinin kabul edilmesi ve sistem içinde bu başarısızlığı telafi edebilecek bir tedbirin bulunması.

MAPEPLAN® KOMPARTMAN SİSTEM, SU YALITIMI İÇİN “SIFIR RİSKLİ” ÇÖZÜM ALTERNATİFİ SUNUYOR

MAPEPLAN® KOMPARTMAN SİSTEM, hem PVC membranın ilgili tüm destekleyici ürün ve aksesuarlarıyla beraber kullanılması sayesinde bir sistem içinde etkili su yalıtımı yapılmasını, hem de sistem içindeki “post-enjeksiyon” bileşenleriyle yapının faydalı ömrü süresince, su yalıtımının bir şekilde hasar görmesi sonucu oluşabilecek zafiyetlerin çok düşük maliyet ve pratik yöntemlerle giderilmesini birleştiriyor.

OLUŞABİLECEK PROBLEMLERE ÇOK DÜŞÜK MALİYETLERLE ÇÖZÜM SAĞLIYOR

MAPEPLAN® KOMPARTMAN SİSTEM, temel altı ve perde bölgeleri belirli alanlardaki kompartmanlara bölerek oluşabilecek zafiyetleri sınırlandırır ve bu alanlarda teşkil edilen valf ve enjeksiyon hortumu sistemi sayesinde oluşabilecek problemlerin çok düşük maliyetlerle etkin bir biçimde çözülmesini sağlar. MAPEPLAN® KOMPARTMAN SİSTEM; MAPEPLAN TU S 20, MAPEPLAN PVC PROTECTION 15, MAPEPLAN WATERSTOP, MAPEPLAN INJECTION VALVES, MAPEPLAN INJECTION TUBE, MAPEPLAN DİSK ve POLYDREN PP ürünlerinden oluşmaktadır.

SİSTEMİN AVANTAJLARI

İlgili alanı kompartmanlara bölebilmek, kompartmanlara enjeksiyon imkanı sağlamak ve uygulama öncesi ve sonrası test edebilmek (vakum sistemi) MAPEPLAN® KOMPARTMAN SİSTEM’inin avantajları arasındadır.