Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

RIXOS AKTAU RESORT OTEL PROJESİNİN KALIPLARI DOKA TÜRKİYE’DEN

Kazakistan’ın Aktau turizm bölgesinde, 61.000 metrekare alan üzerinde yapılan Rixos Aktau Resort Otel’in kalıp sistemlerini Doka Türkiye sağlıyor. Projede Doka’nın; Frami Xlife Kolon Perde Kalıp Sistemi, d2 döşeme iskele sistemi ve H20 top Ahşap Kiriş Sistemi kullanıldı.

Doka Kalıp sistemleriyle yapımı hızlı ve güvenli şekilde devam eden Rixos Aktau Resort Otel projesinde, toplam 156.111 metrekare kalıp kullanıldı. Frami Xlife Kolon Perde Kalıp Sistemi, d2 Döşeme İskele Sistemi ve H20 Top Ahşap Kiriş Sistemleri kullanılarak yapılan ve haziran ayında tamamlanması planlanan Rixos Aktau Resort Otelprojesinin genel yerleşimi 5 fazdan oluşuyor. Faz 1: Lagün Resort Mıntıkası/alanı 150.000 metrekare; Faz 2: Golf Resort 230.000 metrekare; Faz 3: Kumarhane Resort 690.000 metrekare; Faz 4: Part Resort 645.000 metrekare; Faz 5: Eğlence ve Golf Resort 104.5000 metrekarelik alandan meydana geliyor. İlk fazın içindeki otel yerleşim alanı 17.750 metrekare, 430 standart oda ve 41 suitli otelin inşa alanı 49.065 metrekare. Ayrıca her biri 100 metrekare olan 30 villa ile 1.765 metrekare villa yerleşim alanı bulunuyor. Bu faz toplamda 501 misafir odası içeriyor. Projenin fikri, lokasyonun tam olarak nasıl kullanılabileceğinin vizyonuna göre oluşturuldu. Belirli bir yerin özel atmosferi anlamına gelen Genius Loci’nin fikri proje fazlarına uygulandı. Tasarım ve kullanım amaçları, uzun ve kavisli şekilli kıyı ile denizle birleşen arazinin içinde geliştirildi.

DOKA, SUNDUĞU ÇÖZÜMLERLE HIZLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI SAĞLADI

Her zaman iş güvenliğine öncelik veren Doka, sunduğu çözümlerle Rixos Aktau Resort Otel projesinde de güvenli çalışma ortamı oluşturdu. Kalıpların hızlı sökülüp takılabilir olması ise, projenin hızlı bir şekilde ilerlemesini sağladı. Kolon ve perde kalıpları içinse hafif ve elle taşınabilen Kolon ve Perde Kalıp Sistemi Frami Xlife’ın tercih edildiği projede, rüzgâr ve benzeri sebeplerle vincin çalışmadığı durumlarda kolay montajlı kalıplar büyük bir avantaj sundu. Sistem ile ön montaj gerektirmeden şantiyeye indirildiği gibi kullanılabiliyor ve aynı şekilde söküm işlemi de çok hızlı ve kolayca gerçekleştirilebiliyor. Kullanılan panel kalıpların hafif olması nedeniyle vinçten bağımsız elle taşınabiliyor. Frami Xlife Perde ve Kolon Kalıp Sistemi, zamandan tasarruf sağlarken aynı zamanda diğer yöntemlere kıyasla işçilik masraflarını da ciddi oranda azaltıyor.

HEMEN HER NOKTA, DENİZ GÖRÜYOR

Rixos Aktau Resort Otel proje bölgesinin doğrudan deniz bağlantılı olarak inşaası devam etmektedir. Denize komşu olmanın avantajıyla hemen her nokta, engelsiz olarak deniz görmektedir. Deniz ve deniz manzarası, proje süreci için en önemli doğal elemanlardır. Hazar kıyısı, uygun iklimiyle turizm geliştirme bölgelerinin planlanması ve kullanılması açısından öne çıkmaktadır. Hazar Denizi, dünyanın en büyük gölü iken, Hazar ayrıca etrafındaki doğal kaynakların kullanımına göre oldukça etkilidir. Rixos Aktau Resort Otelprojesi, Kazakistan’da Hazar Denizi’nin doğu kıyılarında bulunan 20 km uzaklıktaki Aktau şehrine, 12 km uzaklıktaki limanı sayesinde deniz araçları ile ulaşım fırsatı sunarken, demiryolu istasyonlarına da yakın noktada konumlanıyor. Konumu sebebiyle bölgeyi kalabalık olmayan, ama ihtiyaç halinde etrafıyla ilişki kurabilecek şekilde izole edilmiş mükemmel bir yer haline getirmektedir.

PROJENİN İÇERDİĞİ FONKSİYONEL ALANLAR

Kongre Merkezi (Yaklaşık 2.600 metrekare ve zemin seviyesinden otel bağlantılı kongre merkezi, 1 konferans salonu, 7 toplantı odalıdır), SPA, etkinlik alanı, lagün, su parkı, plaj, a la carte restoran, futbol sahası, 5 adet tenis kortu ve çocuk kulübü bulunmaktadır.