Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

TANSA İSTANBUL HAVALİMANI’NDA İNSANSIZ PASAPORT KONTROLÜ YAPAN AKILLI SİSTEMLER KURDU

Sahip olduğu köklü geçmişi ve tecrübesini, en önemli güvenli geçiş ürünleri arasında yer alan turnikelere aktararak, sektöründe yerli üretici kimliğiyle öne çıkan Tansa, büyük projelerin tercih edilen çözüm ortağı olmaya devam ediyor. Tansa, İstanbul Havalimanı projesinde, dünyada eşine ender rastlanan ve insansız pasaport kontrolüne imkan tanıyan İ-GATE ürünü ile daha az zamanda daha fazla yolcuya hizmet sunulmasını sağlıyor.

Faaliyetlerine 1962 yılında duvar saati üretimiyle başlayan Tansa’nın sektördeki yolculuğu, elektrik sayacı ve ölçü aletleri gibi titiz üretim gerektiren ürünlerle devam etti. Firmanın, kazandığı tecrübeyi aynı hassasiyetle en önemli güvenli geçiş malzemelerinden biri olan turnikelere aktararak ülke sanayisine yerli üretici kimliğiyle hizmet vermeye başladığını söyleyen Tansa Turnike Ankara Bölge Müdürü Kenan Çağlar, bu sayede sektördeki “yerli malı kalitesiz olur” algısının yıkılmasında önemli bir role sahip olduklarının altını çizdi.

PROJEDE TERCİH EDİLMEMİZ, İLGİLİ VE TİTİZ ÇALIŞMAMIZIN ÖDÜLÜ
İstanbul Havalimanı projesine dahil olma süreci hakkında bilgi veren Kenan Çağlar, konuyla ilgili şunları söyledi; “Lansmanını devlet büyüklerimizin yaptığı İstanbul Havalimanı projesini ilk önce medyadan öğrendik. Avrupa’nın en büyüğü olan bu projede yer almanın tüm üreticiler için bir onur olacağını düşünerek gerekli çalışmalara başladık. İlgili personeller ile iletişime geçerek ihtiyaca en uygun ürünlerin belirlenmesi safhasında yer aldık. En uygun ürünlerin arasından seçilen modelin bizim ürünümüz olması ise ilgili ve titiz çalışmamızın ödülü oldu.”

DÜNYADA EŞİNE ENDER RASTLANAN KONTROL SİSTEMİ
İstanbul Havalimanı projesinde Tansa Turnike’nin bir turnikeden daha çok üzerindeki sistemler ile insansız pasaport kontrolü yapan akıllı bir mimarinin parçası olan İ-GATE’in kullanıldığını belirten Kenan Çağlar, ürünün 3400 santimlik tek yönlü geçiş koridoru ile üzerindeki okuyucular vasıtasıyla pasaport kontrolü yaptığını ifade etti. Çağlar, “İ-GATE, gerekli onayları Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sistemlerinden alarak açılan bir cam kapı ve ışıklı yönlendirmeler ile kontrol personeli kullanılmadan vatandaşlarımıza hizmet veren, dünyada eşine ender rastlanan bir sistemin ana malzemesidir” dedi.

Ürün ve sistemin işleyişine dair de bilgi veren Çağlar, şunları paylaştı: “İ-GATE, Emniyet Genel Müdürlüğü sistemleri (POL-NET) üzerinden pasaport doğruluğu ve vize kontrolü yapıp, doğrulanan pasaport ve vizeyi, vatandaşın biyometrik verileriyle eşleştirerek gerçek vize sahibinin geçiş izni almasını sağlıyor. Bu iki doğrulamadan herhangi birinden uygun onay alınamaması durumunda ise, ışıklı ve sesli siren ile güvenlik görevlilerine uyarı ikazı verilmesini sağlıyor.”

DAHA KISA ZAMANDA DAHA FAZLA VATANDAŞA HİZMET VERİLİYOR
İGA’nın Türkiye’de önderi olduğu bu sistemin, ülkemizdeki diğer havaalanlarının da ilgisini çektiğini, kontrol sistemi ve İ-GATE’in yerli olmasının da ilginin ikiye katlanmasını sağladığını vurgulayan Kenan Çağlar, insansız kontroller sayesinde çalışan personel sayısında büyük tasarruf sağlandığına, kontrollerin sistemler üzerinden direkt sorgulanabilmesiyle de daha kısa zamanda daha fazla vatandaşa hizmet verilebildiğine dikkat çekti. Çağlar, “Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın ilgili personellerinin eşsiz yardımları neticesinde kamu – özel sektör işbirliğiyle kurulan bu yapı, yurtdışında birçok havalimanına olumlu örnek teşkil etmiştir. Bugüne kadar birçok sistemi ithal eden bir ülke konumunda iken, sistem ihraç eden bir ülke olma yolunda dev bir adım atılmıştır” dedi.