Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

THYSSENKRUPP, SASA’NIN POLYESTER ÜRETİM TESİSİNİ TESLİM ETTİ

thyssenkrupp Industrial Solutions, SASA’nın Adana’da sentetik elyaf üretimi yapacak olan yeni polyester tesisini faaliyete geçirdi.

Tekstil uygulamalarına yönelik PET (polietilen tereftalat) üreten dünyanın en büyük tek hatlı üretim tesislerinden biri olan yeni tesis, yılda 380 bin metrik ton (günde 1.050 ton) PET üretecek şekilde tasarlandı. Yüksek enerji verimliliği sunan bu tesisin faaliyete geçmesinin SASA ile sürdürdükleri başarılı işbirliğinin önemli kilometre taşlarından biri olduğunu söyleyen thyssenkrupp’un bağlı kuruluşu Uhde Inventa-Fischer’in CEO’su Werner Steinauer, “Bu projeyi tasarlarken, en başından beri değer zincirini bütünüyle ele aldık. Böylece çok verimli ve aynı zamanda düşük enerji tüketimi olan entegre bir tesisi hayata geçirdik” dedi.

TESİSTE ENERJİ TASARRUFLU 2R POLYESTER TEKNOLOJİSİ KULLANILIYOR

SASA’nın yeni polyester tesisinde Uhde Inventa-Fischer’in patentli ESPREE® ve DISCAGE® reaktörlerinden oluşan, kanıtlanmış, enerji tasarruflu 2R polyester teknolojisi kullanılıyor. Bu üretim prosesi günlük 1200 ton üzeri kapasiteler için uygundur. Tesisi farklı kılan özelliklerden biri de polikondenzasyon tesisinden çıkan eriyik polimerin doğrudan sonraki proseslere aktarılmasıdır. Tesiste; temel ve detay mühendislik çalışmaları, gerekli tüm ekipmanların tedariki, montaj ve devreye alma hizmetleri thyssenkrupp tarafından sağlanmıştır.

MEVCUT TESİSLERLE KUSURSUZ ENTEGRASYONU SAĞLANDI

SASA’nın Operasyonlardan ve Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. M. Kemal Öz, konuyla ilgili şunları söyledi: “Adana’da mükemmel performans ve üretim kalitesi sunan dünya standartlarındaki yeni PET tesisimizde üretime başlamak bizim için mutluluk verici bir durum. Yeni tesisin, mevcut tesislerimizle kusursuz entegrasyonunun sağlanması en önemli talebimizdi. thyssenkrupp mühendisleri, bu talebimizi memnuniyet verici bir şekilde karşıladı.”