Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

TÜRK PRYSMIAN KABLO İSTANBUL HAVALİMANI’NI SON TEKNOLOJİYE SAHİP KABLOLARIYLA DONATTI

Dünya çapında enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Türk Prysmian Kablo, İstanbul Havalimanı projesine enerji ve zayıf akım kablolarıyla hayat veriyor. Türk Prysmian Kablo’nun ve yetkili satıcılarının tedarik ettiği, toplam tutarı yaklaşık 100 milyon TL’yi bulan ve son teknolojiye sahip kablolar, halojenden arındırılmış, düşük duman yoğunluklu ve yangına dayanıklı olma özellikleri ile öne çıkıyor.

Türkiye’nin geleceği için büyük öneme sahip ve alanının en prestijli projesi olan İstanbul Havalimanı için tercih edilen Türk Prysmian Kablo, Türk kablo sektörüne de öncülük etmeye devam ediyor. İstanbul Havalimanı gibi önemli projelerde yer alarak Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmayı sürdüreceklerini vurgulayan Türk Prysmian Kablo CEO’su Erkan Aydoğdu, “Her gün büyüyen inşaat sektöründe teknikler gelişirken, biz de yeni trendlere uyum sağlayarak ürün yelpazemizi geliştiriyoruz. Türk Prysmian Kablo olarak özel üretim gerektiren kablolar alanındaki başarılarımızı birçok projede kanıtlamış olmaktan da gurur duyuyoruz. Türk Prysmian Kablo, Avrupa’nın ve dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri olarak anılan İstanbul Havalimanı’na verdiği hizmet ile “Türkiye’yi yarınlara bağlıyoruz” sloganını destekliyor. Türkiye’nin geniş vizyonunu ortaya koyan İstanbul Havalimanı projesinde yer alarak farkımızı ortaya koyduğumuzu düşünüyoruz” dedi. İstanbul Havalimanı’nda kullandıkları, son teknoloji ile donatılan Prysmian kabloların toplam tutarının yaklaşık 100 milyon TL olduğunu belirten Aydoğdu, havalimanı için kullanılan kablo miktarının ise yaklaşık 4.200.000 metre olduğunu söyledi.

İLKLERE İMZA ATIYORUZ

50 ülkede faaliyet gösteren, 112 fabrikası ile enerji ve telekomünikasyon kabloları endüstrisinin dünya lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu olan Türk Prysmian Kablo, sektöre getirdiği kalite ve yeniliklerle günden güne gelişerek büyümeye devam ediyor. Borsa İstanbul’da işlem gören bir firma olan Türk Prysmian Kablo’nun gerçekleştirdiği çalışmalar ile sektörün öncüsü olduğunu her daim gözler önüne serdiğini belirten Erkan Aydoğdu; “Kurulduğu 1964 yılından bu yana Mudanya’daki fabrikasında faaliyet gösteren Türk Prysmian Kablo, Türk kablo sektöründe; ilk fiber optik kablo üretimi, ilk yangın güvenliğine sahip kablo üretimi de dahil olmak üzere birçok ilke imza atıyor. Hem ülkemizde hem de dünya çapında prestijli projeler içerisinde yer alıyoruz. Ancak sadece ticari çalışmalarımızla değil, büyümemizde de en büyük paya sahip çalışanlarımıza verdiğimiz eğitimlerle, fabrikamızda kurduğumuz ve Prysmian Group bünyesinde yer alan, geleceğin yöneticilerine yönelik özel eğitim programlarının gerçekleştirildiği Üretim Akademimiz ile ve bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğümüz, Türk kablo sektörünün en geniş bilgilendirme ve bilinçlendirme girişi olan “Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir…” gibi sektörümüzü bilinçlendirmeyi amaçlayan girişimlerle öne çıkıyoruz” dedi.

EN KAPSAMLI TASARIM, İNOVASYON VE ÜRÜN GELİŞTİRME ALTYAPISI

Prysmian Group içerisinde yer alan 25 Ar-Ge merkezinden biri olan, Mudanya’daki Ar-Ge merkezi ile sektörünün en kapsamlı tasarım, inovasyon ve ürün geliştirme altyapısına sahip olduklarını belirten Erkan Aydoğdu, “Türk Prysmian Kablo, Mudanya Ar-Ge merkezi çalışmaları ile teknolojiye ve inovasyona yatırımını yüzde 22 oranında artırdı. Türk Prysmian Kablo, kullanıcıları teknolojik yenilikler ve üstün performanslı ürünlerle buluşturarak, Türkiye’nin rekabet gücünü geliştirmeyi hedefliyor. Bizi farklılaştıran ve sürekli yeni kalmamızı sağlayan alanlarımızdan biri Ar-Ge merkezimiz. 5 bin metrekare alan üzerinde kurulu, teknoloji ve inovasyon çalışmalarımızı gerçekleştirdiğimiz, tam donanımlı Türk mühendislerden oluşan merkezimizde Türk kablo sektörüne katkı sağlayacak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Merkezimizde; Malzeme Teknolojileri Laboratuvarı, Yanma Test Laboratuvarı, Enerji Kabloları Test Laboratuvarı ve Telekom ve Fiber Kabloları Test Laboratuvarı’nın yanı sıra Tasarım ve İnovasyon Ofisi ile Proses Tasarım ve Prototip Geliştirme Ofisleri bulunuyor” dedi.

Kablo sektöründe Türkiye’nin ilk ve tek AR-GE merkezi belgesine sahip olmaktan dolayı büyük gurur duyduklarını ifade eden Aydoğdu, inovasyon ve gelişime öncülük ederek, çevreye duyarlı yeni ürün ve sistemler üzerinde çalışmaya devam edeceklerini ve tüm çalışmalarını Mudanya fabrikalarında yer alan Üretim Akademisi’nde düzenledikleri eğitimlerle desteklemeyi sürdüreceklerini belirtti.

TÜRK KABLO SEKTÖRÜNÜN CPR SERTİFİKASINI ALAN İLK ŞİRKETİ

Türk Prysmian Kablo, tüm çalışmalarına ek olarak, CPR (Yapı Malzemeleri Yönetmeliği) konusundaki çalışmaları ile de öne çıkıyor. Mudanya’daki fabrikasında ürettiği AFUMEX™ kablolar ile yangına karşı güvenli çözümler sunan Türk Prysmian Kablo, binalarda elektrik tesisatından kaynaklı oluşan yangınların teknolojisi yüksek kablolar sayesinde en aza ineceğini kanıtlıyor. Kablo sektöründe bu belgeyi alan ilk şirket olarak, sektörde farkındalık yaratmaya çalıştıklarını belirten Türk Prysmian Kablo CEO’su Erkan Aydoğdu konuyla ilgili şunları söyledi; “‘Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir’ girişimimizde üzerinde durduğumuz kaliteli ve güvenli ürün yolculuğumuzdaki önemli etaplardan birisi olan CPR konusunda da bir ilke imza atarak, sektördeki uzmanlığımızı ve liderliğimizi, düzenlediğimiz seminerler, yayımladığımız teknik kılavuz ve gerçekleştirdiğimiz AR-GE çalışmaları ile bir kez daha gösterdik. 2018 yılı sonuna kadar 2.000’den fazla kişiye bu yönetmeliği ve bu yönetmeliğin getirdiklerini anlattık. Bu konuda Mudanya’da bulunan AR-GE merkezimizde üretilen AFUMEX™ kablolar ile yangına karşı güvenli çözümler sunuyoruz. Prysmian Group’un dünyada 5000’den fazla patenti bulunmaktadır. Mudanya AR-GE merkezimizde ise, Türk Prysmian Kablo olarak bize ait tamamlanmış 3, devam eden 3 ve başvuru aşamasında 2 olmak üzere, toplamda 8 adet patentimiz bulunmaktadır. 2018 yılında olduğu gibi, bu sene de öncü konumumuzun bilincinde çalışmalarımızı sürdürerek, sektörümüzü hem bilgilendirmeye hem de kalite, performans gibi konu başlıkları dahilinde bilinçlendirmeye devam edeceğiz.

GÜVENLİK, YÜKSEK PERFORMANS VE MALİYET AVANTAJI ÖNE ÇIKIYOR

Türkiye’nin önemli projelerinde tercih edilmelerinin en önemli etkeninin özel üretim gerektiren kablolar alanındaki başarılar olduğunu söyleyen Erkan Aydoğdu, “Müşterilerimize, en son teknoloji ile üretilmiş üst düzey kablo çözümleri sunuyoruz. Kablo seçiminde en önemli kriter kabloların kalitesi… Kablolar, genel anlamda çok fazla göz önünde olmadığı için bazı şirketler kalite konusunda ödün verebiliyor. Türk Prysmian Kablo olarak bir kablonun iyi ya da kötü olduğunu belirleyen dört standart geliştirdik. Kablodaki ilk kriter güvenlik. Sıvanın ya da toprağın altında kalan kablonun güvenlik gereksinimi en üst seviyede oluyor. Çünkü kablo hem yangının oluşumuna hem de çok hızlı bir şekilde iletilmesine neden olabiliyor. İkinci kriter ise performans. Bazı ürünlerden belli beklentilerimiz vardır. Bu performans beklentileri de ciddi laboratuvar testleriyle elde ediliyor. Üçüncü kriterimiz, çok kolay göz ardı edilebilen bir kriter olan, kullanım kolaylığı. Sonuçta ürettiğimiz ürün, monte edilen bir yapıya sahip. O kablonun montajı ne kadar kolay olursa, maliyetler de o denli düşüyor. Dördüncü standart olarak ise ekonomik avantaj diyoruz. Bu üç kriteri yerine getirebilirsiniz, fakat çok yüksek maliyetli bir kablo sunarsanız, tercih edilebilirliğiniz o kadar düşük olacaktır. Biz kablolarımızı üretirken bu kriterleri göz önünde bulunduruyoruz ve daima gelişen teknolojiyi takip ederek AR-GE merkezimizde sektörün ihtiyacı olan konulara çözümler geliştiriyoruz. Başarılı projelerde yer almamızı bu çalışmalarımıza bağlıyoruz” dedi.

MUDANYA FABRİKASINDA 22 BİN FARKLI KABLO ÜRETİMİ YAPIYOR

2018 yılında gerçekleştirdikleri çalışmalara değinen Aydoğdu; “Türkiye’nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı SOCAR’ın 6,3 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirdiği STAR Rafineri’nin kablo tedarikçisi olduk. Sağlık sektöründe meydana gelen önemli gelişmeler içerisinde de yer aldık ve kablolarımız ile destekledik. 2018, sağlık sektörü projelerinde de öne çıktığımız bir yıl oldu. Eskişehir’in en büyük sağlık yatırımı olan Şehir Hastanesi ve toplam 3 bin 810 yatak kapasitesi ile dünya sıralamasında üçüncü sırada yer alan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi projelerinde kablolarımız ile yer aldık. Ayrıca Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını üstlendiği ve önümüzdeki günlerde açılmasını beklediğimiz Panorama Müzesi’ne CPR (Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliği) ile uyumlu C sınıfı kabloları ile hayat verdik” şeklinde konuştu. Aydoğdu; “Mudanya fabrikasında 22 bin farklı kablo üretimi yapabilen Türk Prysmian Kablo, 2018 yılı içerisinde imzasını attığı projelere ek olarak; Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Çanakkale Boğazı Denizaltı Kablo Bağlantı Projesi, Marmaray, Ilgaz ve Avrasya Tüneli gibi Türkiye’nin dev projelerinde yer almaktan gurur duyuyor” dedi.

TÜRK PRYSMIAN KABLO, TÜRKİYE VE DÜNYA HAVALİMANLARINDA

Enerji ve zayıf akım kablolarıyla İstanbul Havalimanı projesinde yer alan Türk Prysmian Kablo’nun ve yetkili satıcılarının tedarik ettiği, toplam tutarı yaklaşık 100 milyon TL’yi bulan ve son teknolojiye sahip Prysmian enerji kabloları; halojenden arındırılmış, düşük duman yoğunluklu ve yangına dayanıklı olma özellikleri ile öne çıkıyor. İstanbul Havalimanı’na ek olarak, Türkiye’den; Adıyaman Havalimanı, Ağrı Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı, Antalya Havalimanı, Denizli Çardak Havalimanı, Elazığ Havalimanı, Iğdır Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Kütahya Zafer Havalimanı, Malatya Havalimanı, Mardin Havalimanı, Muğla Dalaman Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Şırnak Havalimanı, ve Trabzon Havalimanı’nın yanı sıra; Gana, Gürcistan, Irak, İsrail, Kosova, Kuveyt, Makedonya, Mısır, Suudi Arabistan, Rusya ve Türkmenistan gibi birçok ülkede, onlarca havalimanında Prysmian Kablo tercih edildi. Kablolarının birçok havalimanında tercih edilmesinin sebebini, kaliteli ve performansı yüksek ürünleri olmasına bağlayan Türk Prysmian Kablo CEO’su Erkan Aydoğdu şunları söyledi: “Havalimanlarının insanların yoğun olarak bulunduğu yerler olması dolayısıyla, doğru kablo seçimi kritik önem taşıyor. Tüm bu havalimanlarında tercih edilen ve bizim yangına karşı güvenli kablolar şeklinde tanımladığımız Afumex™ kablolarımızın kullanımıyla birlikte, olası bir yangına karşı güvenlik seviyesi en yüksek seviyeye çıkarılmak amaçlanıyor. Bizim “Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir…” girişimimizde de sürekli dile getirdiğimiz ve her zaman üzerinde durduğumuz iki odak noktası var: Piyasadaki her kablo aynı değildir ve kullanıcılar kablo çözümü ve markası seçimi sırasında, mutlaka güvenli, yüksek performanslı ve aynı zamanda toplam maliyette avantaj sağlayacak ürünü seçmeye dikkat etmelidir.”