Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yürüyen Merdivenlerde Hastane Enfeksiyonuna Neden Olan Bakterilerin Dolaşımını Engellemek

Cihan KAMA, İLAİDA Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı

İDE’nin Türkiye’ye sunduğu yürüyen bant sterilizatörü ClearWin, bantlarda yoğun olarak saptanan Staphylococcus Aureus ve E.Coli bakterilerine karşı etkin bir hijyen sağlıyor. Hijyenin en önemli olduğu kamusal alanlardan biri olan hastanelerde, ortaya çıkan enfeksiyonların engellenmesine katkı sunan bu ileri teknoloji ürünü, motorsuz çalışmasıyla da öne çıkıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Journal Science dergisinde yayınlanan bilimsel çalışmalar oldukça ses getirdi. Hastane enfeksiyonları alanında gerçekleştirilen araştırmaların sonuçlarının ve değerlendirmelerinin yer aldığı makaleler antibiyotik direncine sahip MRSA (Staphylococcus aureus) bakterilerinin dezenfektana karşı da dirençli olabildikleri üzerinde duruyordu. Konuyla ilgili yapılan pek çok araştırmadan da anlaşılan bu enfeksiyon etkenlerinin oldukça zorlu ve dirençli oluşları.

Hastanelerde yer alan yürüyen merdiven bantları ise gün içerisinde pek çok insanın temas ettiği ortak bir tutunma yüzeyine sahip. Farklı laboratuvarlar tarafından yapılan çeşitli testlerde; bu yüzeylerde Staphylococcus Aureus ve E.Coli bakterilerilerinin yoğun olarak bulunduğu, Clearwin yürüyen merdiven bant strelizatörü kullanımıyla bakterilerden tamamen temizlenmiş olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle üzerinde durulması gereken konu dezenfektan direnci bulunan bu bakteri türlerinde ClearWin UV strelizasyon teknolojisinin etkin olarak işe yarıyor oluşu. Güçlü ultraviyole C dalga boyu için çift UV-C-LED lamba kullanan ClearWin, bantın dönüş hareketinden ortaya çıkan enerjiyle çalışıyor. Bir strelizasyon yöntemi olarak UV kullanımı, muadil yöntemlere göre birçok avantaj sunuyor. UV strelizasyona alternatif olarak ısıl, ozon, kimyasal ve radyo-strelizasyon yöntemlerini sayabiliriz. Bu yöntemden zaten hepsi deride mantar hastalıklarına yol açan misetoma’nın tüm türlerine karşı etkili olamıyor.

Strelizasyon süresi bakımından değerlendirildiğinde ise kimyasal, ozon ve ısıl yöntemleri elemek durumda kalıyorsunuz çünkü süreleri UV ve radyo-strelizasyona göre oldukça uzun. Kullanım kolaylığı açısından değerlendirdiğinizde ise öne çıkan yöntem UV’den başkası olamıyor. Bu şekilde değerlendirildiğinde kullandığı yöntem olarak ve bunu uygulama şekli olarak da farklılaşan bu yenilikçi ürün, Staphylococcus Aureus ve E.Coli için sertifikalıdır. Kore Devleti Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Su İşleri Enstitüsü, Test ve Araştırma Departmanı tarafından onaylanan test raporları bulunan ClearWin, patentli bir üründür ve CE sertifikasına sahiptir.

Sonuç olarak hastane enfeksiyonlarını önlemede, ortak kullanımdaki alanlarda strelizasyon oldukça önemli bir konu. Yürüyen merdiven bantları için ise çözüm ClearWin’in UV strelizasyon yöntemi.