Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

KATAR’DA BİR MEGA PROJE DAHA TMS İLE YÜKSELİYOR

Katar’da 2017 yılında 7,4 milyar ABD doları yatırımla hizmete başlayan Uluslararası Hamad Limanı (NPP) Yönetim Komitesi ile Al Jaber Engineering arasında yeni bir anlaşma imzalandı: Stratejik Gıda Güvenliği Tesisi (SFSF).

53 hektar alan üzerine inşa edilmekte olan proje kapsamında yerel, bölgesel ve küresel kullanım amaçlı pirinç, çiğ şeker ve yemeklik yağların işlenmesi, üretimi ve rafine edilmesi için kullanılacak tesisler yer almaktadır. Projede ayrıca taşıma, işleme, paketleme, yeniden yükleme ve nakliye tesislerine ek olarak altyapı ve nakliye ekipmanları ile pirinç silolarını ve petrol depolama tanklarını da içerecek.

TMS Grup’un bölgedeki firması olan TMS-Q ile kalıp ve iskele ihtiyaçları karşılanan projede toplam 51 adet betonarme depolama siloları yer almaktadır. Her bir silonun yüksekliği 29 metre olup 18 m çap uzunluğuna sahiptir. Siloların yapımında yüksekliği H: 480 cm olan Simpex tipi perde kalıplarıyla birlikte TRK 160 ve TRK 240 Tırmanır iskele konsolları kullanılmıştır.

Beş günde bir döküm periyoduyla ilerleyen proje 2018 Eylül ayında başlanmış olup 2019 Eylül ayında da tamamlanması planlanmaktadır.

SIMPEX İLE HIZLI VE ÇOK YÖNLÜ KALIPLAMA KOLAYLIĞI

SIMPEX Perde Kalıpları düşeyde HT20 Ahşap Kirişler ve yatayda çelik kuşaklardan oluşan geniş yüzeyli ayarlanabilir perde kalıbı sistemidir.

SIMPEX’in farklı yükseklik ve kesitlere kolay adapte edilebilir özelliği, vinç ile kullanılan sistemler arasında ayrıcalıklı bir konuma sahip olmasını sağlamıştır. Sistemi, yüksek beton basınçlarına ve beton döküm hızlarına göre, düşey KAUFMANN HT20 plus Ahşap Kirişlerin ve YK çelik kuşakların ara mesafelerini değiştirilerek dizayn etmek mümkündür.

Şekli, boyutu, tie-rod düzeni ve yüzeyi herhangi bir gereksinime göre uyarlanabilir. Yüzeyde kullanılacak plywood tipi ve boyutları proje ihtiyacına göre esnek olarak seçilebilir. SIMPEX sistemi, esnekliği sayesinde: Villalar, Konut Projeleri, Yüksek Yapılar, Endüstriyel İnşaatlar, Yol Projeleri, Arıtma Tesisleri, Enerji Projeleri gibi birbirinden çok farklı karakterdeki yapı ve inşaatlarda kullanım kolaylığı sağlar.

Sistem TRK tırmanma iskeleleri ve şaft platformları ile tırmandırılabildiği gibi TMS CLIMBEX hidrolik tırmanır sisteme de adapte edilebilmektedir.SIMPEX sisteminin getireceği kolaylıklar;

•Ekonomik: Az parçayla çok iş,

•Pratik: Ön montaj, kurum ve şakule alma kolaylığı,

•Mobil: Farklı panellerin bir araya getirilerek daha büyük panoların deplase edilebilmesi,

•Temiz Yüzey: Kamalarla sabitlenen panoların arasından beton sızmasının önlenir olması,

•Esnek: Ahşap kiriş, çelik kuşak ve saplama mesafeleri değiştirilerek istenen dayanımların elde edilebilmesi.

•Adapte edilebilir: Eğri yüzlü perdelerin bile sistemle kalıplanabilir olması.

TRK 160‐240 TIRMANMA KONSOLLARI

Yüksek perde, kolon, şaft vb. yapılarda kullanılan, vinçle tırmanır konsol sistemidir. TRK 160 ve TRK 240 tırmanma konsolları; VINC’I, SIMPEX, MULTIX, HAND’I, MOPA, MATTEX vb kalıp sistemleri ile birlikte güvenle kullanılabilmektedir. Her iki sistemde de rüzgar bağlantısı, alt sepet vb uygulamalar mümkündür.

TRK 240 tırmanma konsolu kolay hareket ettirilen araba sistemi, yatay ve düşey hassas ayar mekanizması gibi opsiyonel özelliklere de sahiptir.

Projenin bir diğer özelliği, temel ürünlerin işlenmesinden kaynaklanan atık ürünlerin hayvan yemi yaratmak için geri dönüştürülmesi için özel bir tesis olması olacak. Bu tesisler tamamen işlevsel bir bağımsız terminal olarak çalışırken, gemilerin yanaşma ve boşaltma işlemleri için 500 metre gemi liman alanı ayrılmış olacak.

Katar’ın Ulusal Vizyon 2030 projeleri kapsamında, özel sektörün gelişimini destekleme konusunda odaklandığı işin bir parçası olarak görülen projenin 440 milyon ABD doları bütçesi bulunmaktadır. TMS Grup olarak ürünlerimizle uluslararası projelerde yer almaktan ve ülkemizi temsil etmekten gurur duymaktayız.