Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

KATAR’IN PRESTİJLİ PROJELERİNDE TMS İMZASI

Katar’ın başkenti Doha’da yapımı devam eden Mozoon Tower Projesi’nde çözüm ortağı olarak yer alıyor. Yüksek katlı yapıların vazgeçilmezi olan ve kule vinçten bağımsız olarak hareket ettirilen hidrolik tırmanma sistemi TMS Climbex ® ile yapının çekirdek perdeleri hızlı ve güvenli bir şekilde yükseliyor.

Başkent Doha’nın büyük yatırımları arasında yer alan Gold Line Metro Projesinden yapımı devam etmekte olan stadyum projelerine kadar birçok projede TMS sistemleri tercih edilmektedir. Bahsi geçen yeni projeler arasında yer alan Mozoon Tower Projesi, yüksek katlı binaların yoğun olarak bulunduğu ve sahil bölgesi olan Westbay’da yer almaktadır. Yapı, 29.375 metrekare arsa alanı üzerinde, toplamda 560.000 metrekare kapalı alana sahip olup 1.600 adet konut ve ticari mekanlar yer alacaktır. Yaklaşık 687 milyon USD proje bedeliyle yatırımcıların dikkatini çeken projenin ana yükleniciliğini MZP WLL ve ORIENTALS ENTERPRISES WLL üstlenmektedir.

4 adet kulenin en yüksekleri olan Tower C (5B + G + 37 NK) ve Tower D (5B + G + 45 NK) kulelerinin her birinde 2 şer olmak üzere, toplamda 4 adet çekirdek perdesi bulunmaktadır. Bu perdelerin kalıplarını tırmandırmak içinse TMS Grubun öne çıkan sistemi olan Climbex® Hidrolik Tırmanır Kalıp Sistemi tercih edilmiştir. Çekirdek perdeleri için sistem dahilinde toplam 312 mtül Simpex kalıbı; 94 adet 10 ton kapasiteli ve 40 adet 6 ton kapasiteli Climbex hidrolik sistem kullanılmaktadır. TMS hidrolik kalıp sistemleri sayesinde perde betonu 6 günlük periyodlarla dökülüp vinçten bağımsız olarak tırmanabilmektedir.

CLIMBEX® HİDROLİK TIRMANIR SİSTEMLER CLIMBEX 50 – CLIMBEX 60 – CLIMBEX 100 Climbex hidrolik tırmanma sistemleri yüksek yapılarda kalıbın vinçten bağımsız olarak hareket etmesini sağlayan hidromekanik bir yükseltme uygulamasıdır. 50 KN, 60 KN ve 100 KN yük taşıma kapasitesine sahip farklı tırmanma üniteleri mevcuttur. Çok geniş bir kullanım yelpazesine sahip olan Climbex® Hidrolik Tırmanır Sisteminin avantajları:

  • Yüksek güvenlikli hızlı çalışma sağlar, verimli maliyet sunar.
  • 70 km/saat rüzgâr hızına kadar güvenli tırmanma yapabilir.
  • Sistem tırmanma sırasında binaya kılavuzludur.
  • Büyük platformların şekil ve boyutları binanın geometrisine göre ayarlanabilir.
  • Sistem duvar daralmalarına ve eğimlerine uygundur.
  • 5,5 metre yüksekliğe kadar döküm yüksekliği olabilir.

Katar ve Ortadoğu’daki faaliyetlerinin dışında, Hindistan’dan Paraguay’a kadar geniş bir coğrafyada 55’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmiştir. Climbex sisteminin kullanıldığı bir diğer ürün gamı ise Rüzgâr Koruma Perdeleri olup yüksek yapılarda güvenli bir çalışma ortamı sağlamaktadır. İlgili sistem ayrıca Avrupa kıtasında iki referans projede güvenle yükselmektedir.

CLIMBEX HİDROLİK RÜZGÂR PERDESİ VE KORUMA SİSTEMİ

Climbex Rüzgâr Perdesi ve Koruma Sistemi, yüksek yapılarda inşaat işlerinin yüksek güvenlikle yapılmasını sağlayan; raylar, yatay elemanlar, döşeme bağlantıları ve yüzey kaplamasından oluşan bir koruma sistemidir. Climbex Rüzgâr Perdesi ve Koruma Sistemi yüksek yapılarda çalışanları rüzgâr ve düşme riskine karşı korumak için kullanılır ve iş verimini arttırır. Tüm kapalı koruma sistemi, Kule vinç yardımıyla, ya da projeye göre tasarlanmış TMS hidrolik sistemi ile kattan kata taşınarak hareket ettirilir. 45 yıldır hizmet veren TMS Grubunun ilk yurt dışı yatırımı olarak faaliyet gösteren TMS Katar, bu pazardaki varlığını ardı ardına yer aldığı altyapı, endüstriyel ve yüksek yapı projeleri ile perçinleyerek Katar’da kalıp ve iskele piyasasının önemli bir oyuncusu olmayı başarmıştır. Zorluk derecesi daha yüksek ve teknik hesap yoğunluğu fazla olan projelerde kendilerini daha iyi anlattığını belirten TMS Grup, bu sebeple firmayı hep bir adım öne taşıyan katma değeri yüksek projelerde yer almaya önem vermektedir.