Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

NÜKLEER YETERLİLİKTE (ACI-349) “BTMS/BMS” PARALEL DİŞ DONATI MANŞON SİSTEMLERİ

BTMS; TMS Grup’un Koreli Boo Won B.M.S. şirketi ile ortaklaşa kurduğu inşaat demirlerinin mekanik olarak birleştirilmesinde kullanılan “donatı manşonlarını” pazarlayan ve kısa sürede Türkiye’de patentli üretecek şirketidir.

Ülkemizde 3. Boğaz Köprüsünde güvenle kullanılan BTMS/BMS donatı birleştirme manşonları; uluslararası standartları güvenle karşılayan, paralel diş, donatıdan kopmayı (bar-break) garantileyen sistemlerdir.

BTMS/BMS manşonları; çelik donatının gerilme ve basınç dayanım verilerini muhafaza ederek, birleştirilmesini sağlayacak teknik kapasitede ve standartlarda üretilmektedir.

BMS MANŞONLARI DÜŞÜK MALİYETLİ ÇÖZÜMLER SUNAR
BMS manşonları; A, B ve C tipi olmak üzere aşağıda açıklanan üç uygulama yöntemiyle düşük maliyetli çözümler sunmaktadır.

Dünyanın en yüksek yapısı olan Burj-Khalifa (Birleşik Arap Emirlikleri) binası ve beşinci yüksek yapısı olan Güney Kore’deki LOTTE World Tower, BMS manşonları ile inşa edilmişlerdir.

Yurt içerisinde İstanbul 3. Boğaz Köprüsü’nün yanında; 1915 Çanakkale Köprüsü, Kömürhan Köprüsü, Vakıf GYO binası gibi birçok projede BMS manşonları güvenle kullanılmıştır.

Ülkemizin büyük projelerinden olan 1915 Çanakkale Köprüsü projesinde; yapıyı taşıyan kilit noktalar, keson ve ankraj bloğu imalatında değişik çaplarda BMS manşon ve terminatörleri kullanılmaktadır.

Dünyada “nükleer standartları” karşılayan donatı manşon markası fazla değildir. BMS, dünya çapında nükleer yeterliliği sağlayan bu markalardan bir tanesidir.

BMS MANŞONLARI İLE İNŞA EDİLEN NÜKLEER ENERJİ SANTRALLERİ
Güney Kore’de “Shin Wolsong”, “Shin Hanul” ve “Shin Gori” ile Birleşik Arap Emirlikleri’nde “Barakah” olmak üzere birçok nükleer enerji santrali, BMS manşonları kullanılarak inşa edilmiştir.

UK CARES A1/B1 sertifikası altında üretilen, Rus Atom Ajansı ROSATOM ile KEPİC onaylı BTMS/BMS donatı birleştirme sistemlerinin sağladığı standartlar aşağıdadır;

•             ACI 318

•             ACI 349, 359 (Nuclear requirements)

•             BS 8110

•             ISO 15835

•             TS 500