Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ZF’NİN GENİŞ IoT UYGULAMA YELPAZESİ YENİLİKÇİ, KULLANIŞLI VE YAYGIN KULLANIM SUNUYOR

Güç aktarma organları, şasi teknolojileri ve aktif/pasif güvenlik teknolojilerinin küresel liderlerinden olan ZF, sektörler arası ağ oluşturma uzmanlığı sunuyor. Microsoft Azure ile stratejik ortaklık geliştiren Alman şirketi ZF, akıllı ürünler için açık kodlu ZF IoT platformu oluşturuldu. Platform, son müşterilerin yanı sıra şirketler, üreticiler ve filo operatörleri için de katma değer sunuyor.

“Nesnelerin İnterneti” yani IoT, makine öğrenmesi ve yapay zeka sayesinde giderek olgunlaştı ve sürekli gelişiyor. Dijital çözümlerin hem şirketler hem de son kullanıcılar için hayatı kolaylaştırıcı ve kullanıcı dostu olmaları bir başarı faktörü olarak giderek daha önemli hale geliyor.

AĞ OLUŞTURMA VE KAPSAMLI VERİ ANALİZİ

ZF, daha akıllı ve daha güvenilir ürünler ve hizmetler sunmak için ağ oluşturma ve kapsamlı veri analizine güveniyor. Yeni nesil IoT sistemlerinin geliştirilmesi için büyük veriler, verimlilik ve hızın sunduğu fırsatlardan yararlanarak bu uzmanlığı bir araya getirmek için açık IoT platformunu kullanıyor. ZF, bulut tabanlı platformların sağladığı geniş uygulama alanlarını da sergiliyor.

2025’TE TÜM ZF ÜRÜNLERİ AĞA BAĞLANACAK

ZF Friedrichshafen AG’nin Dijital Direktörü Mamatha Chamarthi, “Uzaktan tanılama veya üretim süreçlerinin otomasyonu gibi sistem çözümlerimizi ağ tabanlı uygulamalar ile yaygınlaştırmak her zaman ZF’nin temel bir yetkinliği oldu. 2025 yılına kadar tüm ZF ürünleri ağa bağlanacak” dedi.

Microsoft Azure’a dayanan açık ZF IoT platformu, yeni dijital hizmetleri uygulama ve donanım sistemlerini veri analizi ve akıllı algoritmalar aracılığıyla daha verimli kullanma imkanı sunuyor. Geniş portföyü sayesinde ZF, bu platformu endüstrilerdeki veri trendlerini analiz etmek ve en iyi uygulamaları daha çevik bir şekilde analiz edebilmek için çapraz sorgulama için kullanabiliyor.

Grubun IoT platformu, müşterilerine yenilikçi, güvenli ve kullanışlı çözümler sunmak için çok çeşitli uygulamaları ve endüstrileri kapsayan çeşitli işlevleri bir araya getirdi.

YARININ HAREKETLİLİĞİ İÇİN BAĞLANTILI ÇÖZÜMLER

Araç mobilitesine yönelik geliştirilen ürün yelpazesi, ZF’nin eşsiz bir özelliği. Şirket, donanım ürünlerini buluta bağlayarak, yapay zeka ve diğer analitik yaklaşımları uygulayarak daha akıllı ve daha güvenilir hale getiriyor.

Buna bir örnek İş Makinesi Veri Analitiği: Örneğin çimento mikserinin veri yayın geçmişi, tüm ürün ömrü boyunca bulut uygulaması üzerinden izlenebilir. Bu, arıza süresinin azaltılmasına yardımcı olur çünkü potansiyel sorunlar önceden belirlenip giderilebilir. Benzer bir yaklaşım ZF TraXon şanzımanların “Sezgisel Bakım” özelliği için de kullanılıyor.

ARAÇ BAKIMINI PLANLAMAK İÇİN KULLANILACAK

Bu yeni fonksiyonla ZF, başarılı şanzımanı TraXon’u ticari araç endüstrisindeki dijital gelecek için hazırlıyor. Araç üreticileri ve filo operatörleri, ZF’nin IoT platformunu 2019’dan itibaren araç bakımını proaktif şekilde planlamak için kullanabilecek.

Openmatics sistemiyle ZF, telematik ürünleri sağlayıcısı olarak sektörde uzun süredir devam eden bir uzmanlığa sahip. Geleneksel filo yönetimine ek olarak, Openmatics bağlantı platformu elektrikli araç sahipleri için geniş kapsamlı işlevler sunuyor. Bu nedenle, Hollandalı üretici VDL hem elektrikli hem de dizel araçlarının operasyonel verimliliğini tam olarak destekleyen akıllı e-mobilite filo yönetimi için Openmatics’e güveniyor.

Openmatics artık portföyünü araç filosu sahiplerine de genişletiyor. ZF IoT platformuna dayanan ZF Car Connect, filo yöneticisi için web tabanlı portalıyla birlikte sürücü yardım sistemi ve Dijital Kayıt Defteri işlevine sahip sürücüler için bir mobil uygulama içeriyor.

YOL GÜVENLİĞİNİ ARACA BİLDİRECEK

Otomatik sürüş fonksiyonlarının artan kullanımıyla ZF’nin IoT platformu, OTA (Over the Air) güncellemeler için çok önemli bir merkez olacak. OTA güncellemeleri, programların verimlilik, yol güvenliği ve siber güvenlik konularında güncel olmasını sağlamak için en son yazılım sürümünün veri bulutuyla doğrudan buluttan araca gönderilmesine izin veriyor.

ARACI KORSAN SALDIRIYA KARŞI KORUR

Bu teknolojiyi daha da ilerletmek için ZF, OTA güncellemeleri için tek tip ve üreticiden bağımsız bir standardın piyasaya sürülmesi için çalışan eSync Alliance’a katıldı. eSync sistemi bulut ve elektronik terminal birimleri arasında güvenli veri alışverişi sağlar ve aracın siber mimarisini korsan saldırılarına karşı korumaya yardımcı olur.

BÜYÜK VERİ VE AĞ ÜRETİM SÜREÇLERİNİ AKILLI HALE GETİRİYOR

IoT çözümleri ayrıca daha esnek ve verimli üretim lojistiği için büyük bir potansiyel sunuyor. Açık kodlu IoT platformunu kullanan ZF, Endüstri 4.0’ı mağaza katına taşıyan deTAGtive Araç Takibi gibi bluetooth çözümlerinin üretim tesislerinde ve nakliye depolarındaki malzeme ve malları yönetmek için basit ve akıllı araçlar sağladığı, tüm tedarik zincirine yönelik bir dizi yenilikçi çözüm geliştirdi.

İnteraktif lojistik çözümü ZF Çağrı Düğmesi, üretim malzemesi siparişi için yenilikçi bir yöntem sunuyor. Hiçbir telsiz ve neredeyse anında kurulum yapılmadan, herhangi bir üretim hattına, üretim ortamına veya envanter takip sistemine ek donanıma ihtiyaç duymadan esnek bir şekilde adapte oluyor.

HATAYI ÇABUK TESPİT EDEREK MALİYETİ DÜŞÜRÜYOR

Bu arada, “CERA” (Connected End-of-Line Reject Analyzer) hata kod analizi işlevi, değerli bir Kalite yönetim aracı sunuyor. ZF, direksiyon kolonlarının üretiminde CERA kullanıyor: Bir ürün son fonksiyonel test (hat sonu testi) sırasında kusurlar gösterirse, sistem, üretim verilerinin arızasını gerçek zamanlı olarak belirleyebilir ve hatanın kaynağını raporlar. Çabuk tespit edilen hata sayesinde büyük harcamalar yapılmadan önce sorunun giderilmesine imkan veriyor.