Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ARMSTRONG CEILING SOLUTIONS’DAN ÇEVRE DOSTU YAPILAR İÇİN ASMA TAVAN PANELLERİ

Akustik asma tavanlara yönelik çözümlerin üretimi ve pazarlamasında uzmanlaşan Armstrong Ceiling Solutions; binaların maksimum sürdürülebilirliği için LEED sertifikası almalarına yardımcı olacak yüksek akustik performanslı asma tavan panelleri Ultima+ ve Perla’yı üretti.

ABD Yeşil Bina Konseyi’nin son raporuna göre 2018’de Türkiye, ABD hariç LEED sertifikalı bina sayısı en fazla ilk 10 ülke sıralamasında 6’ıncı sırada yer aldı. Türkiye’nin daha önce 8’inci sırada bulunuyordu. 

Geçtiğimiz yıl 337 proje ve toplam 10.9 milyon m2 brüt yüzey alanıyla, 2017 yılındaki 245 bina ve 6.06 milyon m2 brüt alan karşılaştırıldığında Türkiye, giderek artan eco-friendly (çevreye duyarlı) yapı yönelimi gösteren ülkeler arasında yer alıyor. 

Küresel Yeşil Bina Trendleri 2018 raporunda yayımlanan verilere göre, çevresel yönetmeliklere uyumun ve pazar talebinin büyümesinin yanı sıra yaşam kalitesini ve verimliliğini arttıran, yapılardaki çevreye duyarlı (eco-friendly) yönelim uluslararası düzeyde artan bir trend haline geliyor. Bu sayede düşük işletme maliyetleriyle birlikte, LEED sertifikalı binaların değerinde artış sağlanmakta ve yeşil binaların yapımı teşvik ediliyor.

AMAÇ ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMAK

Sürdürülebilirlik konusuna her zaman önem veren Armstrong Ceiling Solutions, enerji verimliliğini arttırmak ve LEED kredileri kazanmak için tasarımcıları yüksek performanslı asma tavan sistemleri ile destekliyor. Bu anlamda, Cradle to Cradle Bronz sertifikalı Ultima+ serisi, Armstrong’un ekosistem üzerinde neredeyse sıfır etkisi olan ürünler üretme çabasının sonucu.

Mineral fiber liflerden üretilen Ultima+ yüzde 43’e varan geri dönüştürülmüş ürün olarak öne çıkıyor. Ayrıca yüzde 100 geri dönüştürülebilir (recyclability) asma tavanlar, yüzde 87 oranında ışık yansıması sağlıyor. Mavimsi-beyaz renk tonu ile doğal bir aydınlatma efekti yaratan paneller sayesinde her oda kolaylıkla aydınlatılabiliyor, bu sayede aydınlatma giderleri de azalıyor.

Ayrıca Ultima+ Standard, Ultima+ OP ve Ultima+ dB, serileri ile Armstrong Ceiling Solutions kapalı alanlarda akustik konfor açısından en iyi yalıtım ve ses yutma kombinasyonunu seçme imkanı sunuyor.

Armstrong Ceiling Solutions’un bir diğer ürünü Perla da aynı şekilde yüksek performanslı olup, Standard, OP 0.95, OP 1.00 ve dB  serilerine sahip. Perla; pürüzsüz, düz bir yüzeye sahip ve cam elyaf ile kaplanmış, ses emilimi ve yalıtımı dengesi nedeniyle, açık ofisler ve eğitim alanları için ideal görülüyor.

PERLA GÖRSEL AÇIDAN KONFOR SAĞLIYOR

Perla’nın görsel açıdan konforlu beyazlığı sayesinde renk yoğunluğu zaman içinde yıpranmayan bir mekan ve ışık duygusu yaratıyor. Paneller ayrıca, OP serisi için yüzde 85, dB serisi için yüzde 86 oranlarında, enerji verimliliğinde artış sağlayan yüksek ışık yansıma değeri sağlıyor. Çevreye zarar vermeden tasarlanan Perla serisi, Cradle to Cradle Bronze sertifikalı, yüzde 100 geri dönüştürülebilir ve yüzde 79 geri dönüştürülmüş malzemelerden üretildi.

Kurulumu ve bakımı kolay olan Ultima+ ve Perla serisi paneller nemli bir bez ile rahatlıkla silinebiliyor, hijyen ve iç hava kalitesi açısından mükemmel performans sağlıyor. Ayrıca EN ISO 14644-1 uluslararası standardlara uygun Clean Room Sınıfı ISO5 ve ürünün minimum uçuculuk emisyonu doğrultusunda medikal alanların güvenliğini sağlayan A+ kalitesinde VOC sertifikalarına sahipler. 

GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR ÜRÜNLER ÜRETİYOR

Armstrong Ceiling Solutions Türkiye Bölge Müdürü Semih Gönç iki ürünle ilgili görüşlerini şu cümlelerle ifade etti:

“Armstrong Ceiling Solutions her zaman çevreci yapıları teşvik eden uygulamaları destekliyor. Armstrong benimsediği çevreci üretim süreciyle tamamen geri dönüştürülebilen ve sürdürülebilir asma tavan ürünleri üretiyor. Bu yaklaşım sayesinde yeni yapılan tasarımlarda bina için yüzde 11’e varan enerji tasarrufu sağlayan Armstrong asma tavan çözümleriyle sayıları gittikçe artan LEED sertifikasına sahip, USGBC (ABD Yeşil Bina Konseyi) kriterlerine uygun olarak tasarlanan projeler yapmaktadır.”