Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ÇELİK YAPILARI YANGINDAN KORUYAN ÇÖZÜM

Dalsan

Çelik taşıyıcı sisteme sahip bir yapının yangın esnasında bütünlüğünü kaybetmeden, insanların tahliye olmasına zaman sağlayacak süre kadar ayakta durması gerekir.

Binanın ayakta durabilmesi için taşıyıcı çelik kolon ve kirişlerin uzun süre yüksek sıcaklıklarda taşıma gücünü kaybetmeden, bütünlüğünü koruması beklenmektedir. Dalsan’ın A1 COREX ürünü, ETAG018-4’e göre alçı levha ile yapısal çelikler için yangından koruma sistemini Avrupa’da ilk olarak sundu. Aynı zamanda ETA 18-050 numaralı Avrupa Teknik Onaylı ve Çevresel Ürün Beyanı’na sahip bir ürün olarak öne çıkıyor.

“YAPISAL ÇELİKLERDE YANGIN ÇÖZÜMLERİ” KİTABI YAYINLANDI

Dalsan, Türkiye’de kendi tesislerinde ürettiği hiç yanmaz A1 COREX ürünü ile sektöründe yapısal çeliklerin yangından korunması sistemlerini test ettiren ve belgelendiren ilk firma oldu. Dalsan A1 COREX sistemlerini sadece belgelendirmekle kalmayıp aynı zamanda bu testten elde ettiği değerleri “Yapısal Çeliklerde Yangın Çözümleri” adlı bir yayında toplayarak sektöre sunuyor.

Yapısal Çeliklerde Yangın Çözümleri kitabı, çelik kolon ve kirişlerin istenilen yangın dayanım sürelerine ulaşması için kullanılması gereken toplam A1 COREX kalınlıkları, çelik kolon ve kirişlere yapılacak kaplama kalınlıkları hakkında bilgiler veriyor. Kitapta yer alan kaplama kalınlık değerleri EN 13381-4’e göre EN 10025-1’de yer alan yapı çelik tipleri için Efectis laboratuvarlarında yapılan test sonrası, Efectis ERA Avrasya’nın sınıflandırma raporlarına göre verilmiştir.