Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Oteller İçin Yüksek Verimli Ve Uzun Ömürlü Alternatif Klima Uygulamaları

Form

Oteller gibi büyük yapılarda merkezi iklimlendirme sistemi seçilirken enerjinin en etkin ve verimli kullanıldığı sistemlerin seçilmesi gerekiyor. Alternatif enerji kaynakları kullanılarak enerji verimliliğinin sağlanması, sürdürülebilir iklimlendirme sistemleri açısından önemli bir konu olarak dikkat çekiyor.

Form Şirketler Grubu olarak gerçekleştirdiğimiz toprak kaynaklı, deniz suyu kaynaklı ve yeraltı suyu kaynaklı uygulamalarla sistemi daha yüksek verimli kurgulayarak otellerin ısıtma-soğutma kaynaklı maliyetlerini düşürmek öncelikli amacımız oluyor. Ürün gamımız içerisinde Climate Master ısı pompaları, DunhamBush ve Clivet soğutma grupları, Lennox Paket klimalar ve Mitsubishi Heavy Industries VRF klimalar ile piyasanın en güçlü markaları bulunuyor.

Otellerde kullanılan klasik hava soğutmalı ve su soğutmalı klima cihazları, doğru ünite ve sistem seçimi yapıldığında yüksek verimlilik sağlıyor.
Ancak bu sistemler bulundukları dış ortam şartlarına bağlı çalışırlar. Yani sağlayabilecekleri verimlilik bulundukları coğrafyanın dış hava sıcaklığı ve nemi ile sınırlıdır.

Oysa deniz, göl veya nehir kenarında olan oteller için çok daha verimli bir sistem kurgulanabilir. Deniz, göl ve nehir gibi ortamlardan alınan su sıcaklıkları, her zaman klasik klima ile yapılan uygulamalardan çok daha verimli sonuçlar sağlar. Burada zor olan suyun binaya taşınması ve uygun ekipmanlar kullanılarak soğutma gruplarının kondenserinde kullanılmasıdır.

Bu uygulamaların avantajları, 2 ana maddede özetlenebilir;
• Deniz, göl, nehir suları ile daha küçük cihaz seçimi ile aynı kapasiteyi sağlamak ve %10 ile %40 arasında daha az enerji tasarruf edebilmek,
• Hava soğutmalı cihazların ya da soğutma kulelerinin kapladığı geniş alanın tasarruf edilmesi,
• Bu kullanım ile cihazlar ısı pompası şeklinde çalışır ve kış aylarında sıcak su elde edilebilir

Form Şirketler Grubu bu konuda Türkiye’de en çok uygulama yapmış ve çalışır referansı olan firma. Form’un ilk su kaynaklı ısı pompaları uygulaması 1989 yılında yapılan Antalya Princess Otel’dir. 750 kW/h kapasiteli bu uygulamada, deniz suyu kullanılarak yüksek verimli sistem sağlandı. Form’un günümüzde farklı kapasite ve kullanımlarda 21 otel uygulaması daha bulunmaktadır.

Bunların içinden dikkate değer olanları; Türkiye’nin tek toprak kaynaklı oteli olan Çanakkale Gelibolu Oteli, 630 kW/h kapasiteli göl kaynaklı Robinson Club Nobilis Golf Otel, 9,000 kW/h kapasiteli deniz kaynaklı Merit Afrodit Kıbrıs Otel, 8,200 kW/h kapasiteli deniz kaynaklı Rixos Sungate Otel, 6,000 kW/h kapasiteli nehir suyu kaynaklı Titanic Riverside Otel Belek, 2.500 kW/h kapasiteli deniz suyu kaynaklı Euphoria Aegean Resorts Hotel.