Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ASAŞ, DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER KATEGORİSİNDE BİRİNCİ OLDU

Türkiye’nin AR-GE Harcamaları En Yüksek 250 Şirketi arasında yer alan ASAŞ, demir ve demir dışı metaller kategorisinde ise, birinci sırada yer aldı. AR-GE harcamalarını bir önceki yıla göre yüzde 55 arttıran ASAŞ, tescilini aldığı 7 tasarım ile ilk 50 firma arasına girdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin resmi araştırması olan “İhracatta İlk 1000 Araştırması AR-GE Verileri” ile şirketlerin Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’nda yer alan verilerine dayanılarak hazırlanan araştırmada Türkiye’nin AR-GE alanında en çok yatırım yapılan şirketleri açıklandı.

2015 yılında sektörünün onaylanmış ilk AR-GE merkezini açarak vizyoner yapısını ortaya koyan ASAŞ, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin resmi araştırması olan “İhracatta İlk 1000 Araştırması ARGE Verileri” ile şirketlerin Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’nda yer alan verilerine dayanılarak hazırlanan araştırmada, Türkiye’nin AR-GE alanında en çok yatırım yapan şirketleri arasında yer aldı.

AR-GE çalışmalarının gelişen Türkiye’de ve uluslararası rekabette önemli bir rol oynadığını belirten ASAŞ Alüminyum Genel Müdürü Derya Hatiboğlu, “AR-GE çalışmaları tüm sektörler için olmazsa olmaz alanlardan biri haline geldi. Türkiye olarak, uluslararası rekabette öne geçmek ve sürekli gelişen pazarın taleplerini önceden görerek yapılanmamız gerektiğine inanıyorum. Bu konuda ülke olarak hızla yol kat ettiğimizi açıklanan verilerden görebiliyoruz” dedi.

AR-GE HARCAMALARI YÜZDE 17 YÜKSELDİ

Hatipoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye İstatistik Kurumu’nun temmuz ayında açıkladığı ‘Merkezi Yönetim Bütçesinden AR-GE Faaliyetleri İçin Ayrılan Ödenek ve Harcamalar’ verilerini incelediğimizde, 2017 yılında yapılan AR-GE harcamalarının bir önceki yıla göre yüzde 17,5 oranında artış kaydettiğini görüyoruz. Türkiye olarak, uluslararası rekabette öne geçmek için sürekli gelişen pazar taleplerini öngörerek doğru AR-GE yapılanmalarını kurmamız gerektiğine inanıyorum. Bu yapıların şirketlerimizin içerisinde bulunduğu sektörlere göre ürün, pazar, proses ve organizasyon alanlarında farklı şekilde odaklanmalarının verimliliği arttıracağına inanıyorum. Bu konuda ülke olarak hızla yol kat ettiğimizi açıklanan verilerin ipuçlarından görebiliyoruz.”

AR-GE BÜTÇEMİZİ YÜZDE 55 ARTTIRDIK

“ASAŞ olarak, 2015 yılında kurduğumuz AR-GE merkezimizde 80 personelimiz ve son teknolojiyle donatılmış sistemlerimizle; otomotivden havacılık ve uzay sektörüne, denizcilikten iklimlendirmeye varan çeşitli sektörlere hizmet veriyoruz” diyen Hatiboğlu, “Hem ülkemizin hem de firmamızın rekabet edebilirliğinin arttırılması ve gelişimi için bir önceki yıla göre AR-GE’ye ayırdığımız bütçeyi yüzde 55 oranında arttırdık. ‘Türkiye’nin AR-GE Harcamaları En Yüksek 250 Şirketi’ araştırmasında ise, AR-GE merkezimize yaptığımız yatırımla kendi sektörümüzde lider konumda bulunuyoruz. Yürüttüğümüz 160 proje ile 7. sırada yer alırken, tescil aldığımız 7 tasarımımızla da ilk 50 firma arasında bulunuyoruz. 2018 hedeflerimiz ise, hizmet verdiğimiz sektörleri genişleterek çalışmalarımıza ivme kazandırmak” diyerek sözlerini bitirdi.

1990 yılında kurulan; vizyonu, üretim kapasitesi ve yerli üretimi ile sektörünün öncü firmalarından biri olan ASAŞ, son 15 yılda her yıl ortalama yüzde 21 büyüdü. Altı kıtada 80’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren ASAŞ’ın başarısında sürdürülebilir büyüme stratejisi yatıyor. ASAŞ kurduğu AR-GE merkeziyle müşterilerine daha iyi hizmet vermeyi ve geleceğin ihtiyaçlarını şimdiden ön görmeyi hedefliyor.