Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

BERDAN CIVATA, 41’İNCİ YILINDA DÜNYADAKİ MEGA PROJELERİN ARANAN ÇÖZÜM ORTAĞI

Cıvata-somun sektöründeki köklü bilgi birikimi ve uzmanlığıyla her türlü uluslararası mega projenin tercihi olan ve 60’ın üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren Berdan Cıvata, ilerleyen dönemde de küresel ölçekteki projelerin bağlantı elemanları alanında çözüm olmayı hedefliyor.

Türkiye’nin en eski cıvata-somun fabrikası olan İstanbul’daki Denet Cıvata ile Türkiye’nin sektörde en büyüğü olan STFA (Temel) Cıvata’da 6’şar yıl çalışarak 12 yıllık bir bilgi birikimi ve tecrübeyle 45 yaşında emekli olan Hasan Şemsi, Tarsus’ta ağabeyi Yunus Şemsi’nin kurduğu 150 metrekarelik Berdan Makine Atölyesi’nin başına geçerek, dünyanın birçok noktasında mega projelerde yer alan dev bir Türk sanayi markası yarattı.

İzlediği başarılı büyüme yatırımı ve projeleriyle 2000 yılında makine atölyesini Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ne taşıyan Hasan Şemsi, burada kurdukları 1.500 metrekarelik entegre üretim tesisiyle ihracata yönelik adımlar atmaya başladı. Cıvata-somun üretim tesisleriyle birlikte ısıl işlem tesisleri, soğuk elektro galvaniz, sıcak daldırma galvaniz ve çinko lamelli kaplama tesisleri yanında, kaliteli üretimi destekleyen test laboratuvarı ile Berdan Cıvata’yı tam entegre bir bağlantı elemanları üreticisi haline getiren Hasan Şemsi, “Uluslararası mega projelerde aranan bir çözüm ortağıyız. 60’ı aşkın ülkeye ihracat yapıyoruz. 2000 yılında 2’si mühendis olmak üzere 25 çalışanla 1.500 metrekarelik bir tesiste üretimimizi gerçekleştirirken, bugün 41’i mühendis, 320 nitelikli çalışanımızla 40 bin metrekarelik arsa üzerinde 20 bin metrekaresi kapalı entegre tesislerimizde üretim faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

BERDAN, DÜNYANIN EN BÜYÜK KÖPRÜLERİNİ AYAKTA TUTUYOR

Berdan Cıvata’nın bağlantı elemanları sektöründe kaliteli ürünlere odaklandığını vurgulayan Şemsi, “Berdan Cıvata, yurtiçi-yurtdışı uluslararası mega projelerde harikalar yaratmaktadır. Berdan Cıvata, kritik özelliğe sahip ürünleriyle 2015 yılında Avrupa’nın en uzun ikinci köprüsü Osman Gazi Köprüsü’nün ayaklarını taşıyan 10,2 metre boyda, 780 kilogram ağırlıktaki cıvatalarını üretmiştir. 2023 metre ayaklar arası açıklığı ile dünyanın en uzunu olan Çanakkale Köprüsü’nün kulelerini taşıyacak yine 10.2 metre boyda cıvatalarını, yüzde 100 yerli üretip 2019’un ortasında Çanakkale Köprü Şantiyesi’ne teslim etmiştir. Bugün sektörümüzde 49 yıllık bilgi birikimimiz ve dünyanın en uzun köprülerinde zengin tecrübelerimiz bulunmaktadır. Bu nedenle her türlü uluslararası mega projelerde kritik bağlantı elemanlarımızla çözüm ortağı olmaya kendimizi hazır görüyoruz” diye konuştu.

BERDAN CIVATA YÖNETİM KURULU BAŞKANI, MAKİNE YÜKSEK MÜHENDİSİ HASAN ŞEMSİ

LABORATUVARI TÜRKAK’TAN AKREDİTASYON BELGESİNE SAHİP İLK VE TEK FİRMAYIZ

Türkiye’de cıvata-somun sektöründe faaliyet gösteren yaklaşık 30 fabrika arasında laboratuvarı TÜRKAK’tan Akredite Belgesine sahip ilk firma olduklarını vurgulayan Hasan Şemsi, “Çin, ABD, İspanya, Hollanda, Danimarka ve Almanya’nın rüzgârgülü üreticisi devleriyle çalışabilme becerimizin altında, kaliteden ödün vermeyen, kaliteyi içselleştirmiş şekilde üretim yapma gayretleri olan mühendis ve çalışanlarımız vardır. TSE, ISO 9001, ISO 10002, ISO 14002, ISO 18001, ISO 45001 belgeleriyle beraber, Ü ve GOST belgeleri yanında Türkiye’de bu sektörün ilk CE, ilk TucsaMARK ve ilk ISO EN 17025 belgelerine de sahibiz. Berdan Cıvata olarak; Gama, Tekfen, STFA, ENKA, Çalık, Cengiz, Güriş, Yapı Merkezi, Nurol, Kalyon ve Limak gibi yurtiçinde/yurtdışında mega projeler üstelenen ülkemizin güzide firmaları ile çalışırken yurtdışında da; Nordex, Alstom, Siemens, Vestas, Enercon, General Elektric, Goldwind ve Senvion gibi rüzgâr enerji sektörünün devleriyle çalışabilme başarısını gösterdik. Bu başarı, belgelerimizin zenginliği yanında Avrupa’da yalnız Tarsus’ta, Berdan’da bulunan zengin test cihazlarıyla donatılmış bir laboratuvara sahip oluşumuz ve bunun yanında yüksek niteliklere ve tecrübelere sahip teknik elemanlarımızın ve çalışanlarımızın konularına hâkimiyetleri sayesinde kazanılmıştır” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin sektörde ilk CE Belgesi’ne sahip cıvata somun üreticisi olmanın verdiği öz güvenle Almanya’da, 2009 yılında küçük bir standla katıldığımız Rüzgâr Enerji Fuarı’nda Türkiye’den katılan ilk ve tek firma olarak Türk bayrağını dalgalandırırken, duyduğumuz gurur tarifsizdir” diyerek uluslararası fuar organizasyonlarını çok önemsediklerini vurgulayan Berdan Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi, şunları söyledi:

“Bu fuarı Türkiye’den gezmeye gelen sanayiciler, akademisyenler ve bürokratlar, Türkiye’den stand ile katılan tek firma olduğumuz için bizi tebrik yağmuruna tuttular. Almanya’daki bu ve benzeri fuarlara her yıl katılmaya başladık. Bu ülkelerden Alstom ve Nordex firmalarına ikişer defa gittik. Onlar da Tarsus’a Berdan’a geldiler. İki yılın sonunda kalite anlayışlarımız onların beklentilerine uyumlu hale geldi ve bu iki rüzgârgülü devinin onaylı tedarikçisi olarak ilk cıvata somun ve saplama siparişlerini almaya başladık. Bu gelişmeler sonrası Danimarka’dan Siemens’in ve Vestas’ın ilk siparişlerini 3 ay gibi çok kısa bir sürede alabilmiştik. Çünkü artık kalitede onların beklenti seviyesine erişmiştik. Rüzgâr kulelerinde kullanılan yüksek mukavemetli en büyük çaplı cıvataları metrik 72 idi. Her biri 18-20 kg gelen bu cıvataları Türkiye’deki rüzgârcılara ilk Berdan Cıvata üretti. Halen Türkiye’de tek onaylı üretici olarak daha büyük çaplı M100 gibi cıvataları da biz üretmeye hazırlanıyoruz.”

AVRUPA VE ORTADOĞU’NUN EN GÜÇLÜ ÇEKME TESTİ CİHAZI MERSİN’DE

Kritik öneme sahip cıvataların üretiminde test aşamalarının çok büyük önem taşıdığına dikkat çeken Hasan Şemsi, bu alanda piyasada olmayan bazı test cihazlarını kendilerinin tasarladıklarını ve patentlerini aldıklarını kaydederek: “49 yıllık cıvatacılık meslek yaşamımda unutulmazlar arasında birçok anım var. General Elektric’in M72 çapta 10.9 kalite sıcak galvanizli ve ‘Hidrojen Kırılganlığı Riski Sıfır’ cıvatasını test etmek ve belge vermek üzere Berdan’a gelen Alman mühendis, bizim Berdan Patentli 500 ton gücünde 1,5 metre boyda olduğu için bir şeye benzetemediği test cihazımızda inceltilmemiş halde M72 çaplı cıvatanın kopma dayanımının 430 ton olduğunu ibreden okuyunca gözleri fal taşı gibi açıldı ve ‘Almanya’da bile böyle bir cihaz olduğunu sanmıyorum’ dedi. Rica ettik, kırmadı. 2-3 hafta sonra ülkesinde yaptığı araştırmada en güçlü çekme testi cihazının 300 ton olduğunu bize bildirdi ve ‘Almanya’da 300 ton varsa İtalya, Fransa ve İngiltere’de 301 tonluk test cihazı olamaz’ dedi. Patentli bu test cihazımız için Türkiye’nin en güçlüsü diyorduk. Artık gururla Avrupa ve Ortadoğu’nun en güçlü çekme testi cihazı Mersin’dedir diyebiliyoruz” şeklinde konuştu.

‘Basma Yoluyla Çekme Testi Cihazı’ adını verdikleri bu cihaza patent alma çabasının da tam bir serüvene dönüştüğünü dile getiren Hasan Şemsi, “Avrupa’nın en güçlüsü 300 ton, boyu 4 metreyi aşkın. Türkiye’de üç yıl öncesine kadar en güçlü test cihazı ise 200 ton, boyu 3.2 metre TSE’de bulunan bir test cihazı iken bizim yaptığımız cihaz 500 ton güce sahip ve boyu 1.5 metreydi. Basma Yoluyla Çekme Testi yapabilen bu cihaz, Berdan Civata’nın Türkiye ve Avrupa’da sektöre kazandırdığı ilkler arasında birinci sırada yer aldı” dedi.

ANAMUR-KIBRIS BARIŞ SUYU VE TANAP DOĞALGAZ BORU PROJESİ’NDE DE BERDAN İMZASI

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2015 yılında düzenlediği İnovaLİG yarışmasına 500 tonluk test cihazları ile katılarak 490 firma arasından seçilen ve Cumhurbaşkanı ile resim çektiren 15 firma arasına girdiklerini anımsatan Hasan Şemsi, “15 firmanın 14’ü İstanbul-Ankara-İzmir üçgeni içerisindeydi. Bu üçgenin dışındaki tüm Anadolu’yu Mersin Tarsus’tan Berdan Cıvata’nın temsil etmiş olmasının gururunu yaşadık” dedi.

Berdan Cıvata olarak ayrıca Anamur-Kıbrıs Barış Suyu ve TANAP Doğalgaz Boru Projesi gibi iki önemli uluslararası mega proje için çalışma yaptıkları bilgisini de veren Şemsi, şunları kaydetti: “Anamur-Kıbrıs Barış Suyu Projesi kapsamında iki sahil arasında 80 kilometre boyda yüzyılın projesi yapıldı. 1,6 metre çaplı boruları bağlayan flanş cıvatalarına 6 bin 500 saat tuz püskürtme korozyon testi istediler. Bu süre; denizin 250 metre altında 140-150 yıl korozyona dayanım demekti. Üniversite-Sanayi İşbirliği çerçevesinde Berdan Cıvata projeyi başarıyla tamamladı. TANAP Doğalgaz Boru Projesinde ise, Azerbaycan’dan gelip Gürcistan’ı geçerek ülkemize giren dağ, dere, tepe aşarak Türkiye’yi 1.850 kilometre geçen bu boru hattının 2.400 saat Tuz Püskürtme Korozyon Testine dayanımlı cıvata ve somunlarının teflon ile kaplanmasını da üniversiteyle yaptığımız çalışmalarla başarı şekilde tamamlamış bulunuyoruz.”

BERDAN, LİMAK’IN PROJESİ İÇİN SEVKİYATA BAŞLADI

Öte yandan Türk müteahhitlik sektörünün en büyük ihalesini alan Limak Holding’in 4,5 milyar dolarlık Kuveyt Uluslararası Havalimanı projesinde kullanılacak yüksek mukavemetli cıvatalarının ilk etap sevkiyatlarına başladıklarını belirten Berdan Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi, “İlk aşamada 30 TIR ile yaklaşık 1 milyon dolarlık sevkiyat yapmaya başladık. Projede kullanılacak bağlantı elemanlarını temin edecek firmalardan biriyiz. Ürünlerimiz çelik bir yapıdan oluşan üst yapının çatı bağlantılarında kullanılacak. Yüksek mukavemete sahip cıvata, somun ve pul ürünlerimizi taşıyan araçlar etaplar halinde yola çıktı. Bir Türk firmasının bugüne kadar yurtdışından aldığı en yüksek bütçeli projede yer alıyoruz” dedi.

Kuveyt Uluslararası Havalimanı projesinin Türkiye’deki sanayicilerin kalitesini ve Berdan Cıvata’nın marka değerini gösterdiğini ifade eden Şemsi, Türkiye’ye yüksek miktarda döviz getirisi sağladıklarını ifade etti.

Yurtiçinde de önemli projelerde yer aldıklarını belirten Şemsi, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne teslimatımız sürüyor. Çukurova Uluslararası Havalimanı için de görüşme sürecindeyiz. Diğer taraftan Katar’da 2022 yılında düzenlenecek FIFA Dünya Futbol Şampiyonası için inşa çalışmaları süren spor tesislerine yönelik ürünlerimizin sevkiyatları devam ediyor. Katar’da 8 ila 10 bin kişilik stadyumlara yönelik yüksek mukavemet değerlerine sahip bağlantı elemanlarını gönderiyoruz. 93 bin kişilik bir stadyum için de bağlantı elemanlarının teslimatlarına başladık. İlerleyen dönemde de küresel ölçekte hangi büyüklükte olursa olsun tüm mega projelerin bağlantı elemanları alanında çözüm ortağı olmak istiyoruz” diye konuştu.