Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

“DAHA ‘YEŞİL BİNALAR’ YAPMAK ZORUNDAYIZ, BAŞKA BİR DÜNYA YOK”

SARAY ALÜMİNYUM

Türkiye’de ilk kez Çevresel Ürün Beyanı (EPD) belgesi alan Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici, müşterilerine çevreye duyarlı, karbon salınımını azaltan, sürdürülebilir, verimli, yenilikçi çözüm ve hizmet sunduklarını belirtti.

Yeşil binaların sayısının artması için öncü çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Talin Saraylı Dikici, “Yeşil Binalar’da enerji verimliliğini maksimum sağlayan, çevre dostu ve geri dönüşümü olan malzemeler tercih ediliyor. Kapı, pencere, dış cephe giydirme ve kaplamasında bu kriterleri maksimum ölçüde sağlayan alüminyum ise tüm dünyanın tercih ettiği birinci malzeme oluyor. Enerji tasarrufu bölge iklimine uygun ısı yalıtımlı alüminyum sistemlerini seçerek sağlanıyor. Isı yalıtımlı sistemlerde iç mekân ile dış mekân profilleri arasına polyamid yalıtım atkısı kullanılıyor. İki profil arasındaki mesafe iklime ya da tercihe göre Polyamid atkısı uzunluğu artırılarak yalıtım seviyesi yükseltiliyor.

Saray Grup bünyesinde 12 mm başlayarak 34 mm’ye kadar pek çok ısı yalıtım bariyerli sistem sunuyoruz. Saray Alüminyum olarak hem uluslararası pazarda hem de Türkiye’de farkındalık yaratma vizyonuyla hareket ediyoruz. Avrupa normlarına uygun üretimin yanı sıra, ürünlerimizin EPD ile sürdürülebilir bir bakış açısı ve sorumluluk anlayışı ile belgelendirilmesi bizim için oldukça önemli. Üretirken en az seviyede tüketmeyi amaç ediniyoruz. Bu alanda yoğunlaştırdığımız çalışmalar sonucunda Türkiye’de ilk kez alüminyum kompozit panel, alüminyum ekstrüzyon profil, PVC profil ürünleri için EN 15804 Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri normu uyumlu EPD belgesine sahip olduk” dedi.

 

 

 

EPD BELGELİ ÜRÜNLER YEŞİL BİNA SERTİFİKALANDIRMA SİSTEMLERİNDE İLAVE PUAN SAĞLIYOR

Saray Alüminyum, mevcut tesislerinde 30 bin ton alüminyum profil, 20 bin ton PVC profil ve 3,5 milyon metrekare alüminyum kompozit panel üretiyor. Şirketin EDP belgeli ürünleri; A2, B1 ve B2 yanmazlık sınıfında her biri inovatif birer ürün olan Saray Alüminyum Kompozit Panelleri, Alüminyum Ekstrüzyon Profilleri ve PVC Kapı & Pencere Profilleri inşaat sektöründe çok tercih edilen ürünler arasında yer alıyor.

EPD Belgeli ürünlerin kullanımı aynı zamanda Türkiye’nin de gündeminde olan LEED, BREEAM, DGNB ve ÇEDBİK gibi yeşil bina sertifikalandırma sistemlerinde ilave puan sağlıyor.

A2 Alüminyum Kompozit Panellerin özellikle de çok katlı binalar, gökdelenler, endüstriyel binalar, kamu binaları, tüneller, havaalanları, hastaneler, AVM’ler, stadyumlar, tren ve metro istasyonları, oteller gibi yapılarda kullanıldığına değinen Dikici, “Yurt dışında özellikle büyük mimari projeler tarafından tercih ediliyoruz. Bunlardan bazıları Gürcistan’ın Batum kentinde Porta Batumi Tower, Bosna Hersek’in Ilidža kentinde Hotel Hills, İspanya’nın Valencia kentinde La Rambleta tiyatro binası… Paneller bu binaların dış cephe, iç duvar, tavan ve ara bölme kaplamalarında güvenle kullanılıyor, mimar ve tasarımcılara yaratıcı ve özgün binalar yapmak için sınırsız fırsatlar sunuyor. Kapı-pencere profili ve sürgü sistemleri üretiminde kullandığımız PVC profilleri ise Avrupa’dan Rusya’ya, Orta Doğudan Afrika’ya, Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar birçok bölgeye ihraç ediyoruz” dedi.

RÜZGÂR TRİBÜNÜYLE KARBON SALINIMINI AZALTIYOR

Saray Alüminyum, faaliyete geçirdiği 2 rüzgâr enerjisi santrali ile bir yılda 9 milyon kWh elektrik enerjisi üretimi gerçekleştirdi. Bu sayede üretim tesislerinde kullandığı elektrik enerjisinin yaklaşık %22’sini kendi başına karşıladı. Saray, üçüncü rüzgâr tribünü ile bu oranı %30’un üzerine çıkararak iklim değişikliğine olan duyarlılığını daha da pekiştirdi. İstanbul Güneşli ve Tekirdağ Çerkezköy’de, toplam 90 bin metrekare kapalı alanda üretim yapan Saray, enerji tasarrufunda bulunarak ve yenilenebilir enerji üretimine yaptığı yatırımlar ile karbon salınımını azaltıyor. Yenilenebilir enerji üretimine yaptığı yatırımlar ile karbon ayak izini silmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Dikici, “Üretim tesislerimizde elimizdeki imkanları en yeni teknolojiler ile buluştururken içinde yaşadığımız dünyayı daha fazla tüketmemeye özen gösteriyoruz. Saray Alüminyum olarak yaklaşık 4.5 milyon Euro tutarında bir yatırımla Çerkezköy üretim tesisine iki rüzgâr enerjisi santrali kurduk ve ilk yılda 9 milyon kWh elektrik enerjisi üretimi gerçekleştirdik.

Üretimde kullanılan bu enerji sayesinde, Çerkezköy tesisinin toplam kurumsal karbon ayak izi değerinde 5.238 tCO2e azalma sağladık. Böylece, üretim kaynaklı sera gazında, toplamda %22 oranında bir iyileştirme kaydedildi. Saray Alüminyum geçtiğimiz yıl üçüncü rüzgâr tribününü de devreye aldı. Rüzgâr enerjisi için son 3 yıl içinde toplamda 6.6 milyon Euro tutarında yatırım gerçekleştirerek, enerji üretimini daha da artırmayı, karbondioksit salınımında daha yüksek oranlarda azalma sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

PANJUR VE KEPENK SİSTEMLERİNDE YÜKSEK YALITIM AVANTAJI

Saray ailesine katılan en yeni ürün grubu Sarayroll Panjur ve Kepenk Sistemleri, özellikle sağladıkları ısı ve ses yalıtımı, iç mekânın mahremiyetini korumaları ve güvenlik açısından caydırıcı bir rol oynamaları nedeniyle son dönemde yeni yapılan binalarda sıklıkla tercih ediliyor. Yalıtım ve güvenlik sorunlarına çözüm Panjur ve Kepenk Sistemleri hem monoblok hem de dıştan takma olmak üzere iki ayrı sistemde üretiliyor. Her iki sistemde de kullanılan poliüretan iç dolgusu, ısı ve ses izolasyonunu maksimum boyuta çıkarıyor, yüksek bir yalıtım avantajı sunuyor.