Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

KORDSA ABD’Lİ AXIOM MATERIALS’I 181 MİLYON DOLARA SATIN ALIYOR

Kordsa gelecek nesil ulaşım araçlarına da kompozit malzemeler sağlayan Axiom Materials’ı 181 milyon dolar şirket değeri üzerinden yaklaşık yüzde 96’sına kadar hissesini satın almak için sözleşme imzaladı.

Kordsa’dan yapılan açıklamaya göre, Kordsa, geçen yıl bünyesine kattığı, uzay ve havacılık endüstrisine ileri kompozit malzemeler sağlayan Fabric Development, Textile Products ve Advanced Honeycomb Technologies şirketleri ile faaliyet alanını ve yetkinliklerini genişletti.

Kompozit teknolojilerinde organik büyümesini, inorganik büyüme ile de destekleme stratejisi ile yol alan şirket, ABD’de yerleşik Axiom Materials’ı 181 milyon dolar şirket değeri üzerinden yaklaşık yüzde 96’sına kadar hissesini satın almak için sözleşme imzaladı.

Axiom Materials, uzay ve havacılık endüstrisinin yanı sıra, gelecek nesil ulaşım araçlarına da ileri teknoloji kompozit malzemeler sağlıyor ve yürüttüğü AR-GE çalışmaları ile kompozit pazarına yön veriyor.

Söz konusu satın almanın önümüzdeki aylar içerisinde Amerika’da rekabet hukuku ve yabancı yatırımlar komitesi tarafından verilecek onaylara ilişkin kapanış koşullarının gerçekleşmesine bağlı olarak sonuçlandırılması bekleniyor.

“AXIOM MATERİALS’I KORDSA ÇATISI ALTINA ALACAĞIZ”
Açıklamada görüşlerine yer verilen Kordsa Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Alper, 2013 yılında ilk yatırım kararı ile girdikleri kompozit teknolojileri pazarında büyüme hamlelerine devam ettiklerini belirterek, 2016’da Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’ni devreye aldıklarını bildirdi.

İnorganik büyüme hedefleri kapsamında geçen yıl üç kompozit firmasını bünyelerine kattıklarını anımsatan Alper, ABD’de yerleşik bir kompozit firmasını daha Kordsa çatısı altına almak için gerekli adımları attıklarını kaydetti.

Alper, “Uçak parçaları ve uzay araçlarında uzun onay süreçlerini geride bırakmak için tedarik zincirinde onaylı bir firma olan Axiom Materials’ı satın almak için yola çıktık. Bu satın alım ile uzay ve havacılık endüstrisinin yanı sıra gelecek nesil ulaşım araçları için ileri kompozit malzeme teknolojilerine yön vereceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Kordsa CEO’su Ali Çalışkan

“KOMPOZİT MALZEME TEKNOLOJİLERİNE YÖN VERECEĞİZ”
Kordsa CEO’su Ali Çalışkan da Kordsa’nın yaşamın her alanına dokunduğunu ve yaşamın her alanını güçlendirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“İkinci bir Kordsa yaratma yolunda emin adımlarla ilerliyor, her geçen gün etki alanımızı genişletiyoruz. Lastik güçlendirme teknolojilerinde dünyada her üç otomobil lastiğinden birini, her üç uçak lastiğinden ikisini güçlendirirken, son dönem yaptığımız yatırımlarla, bu uçakların kompozit ile kabin içi görsel ve yapısal parçalarını, gövdesini, kanadını ve motorunu güçlendirir konuma geldik.

İkinci bir Kordsa yaratmamızın yolunu güçlendirecek Axiom Materials satın alımı ile uzay ve havacılık endüstrisinde kompozit malzeme teknolojilerine yön vereceğiz. Böylece ‘yaşamdan ilham alarak, yaşamı güçlendirme’ misyonumuzu daha geniş bir coğrafyada daha derin yetkinliklerle gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz.”

KORDSA’NIN NET KARI 339 MİLYON TL OLDU
Kordsa 2018 yılını da hedeflediği büyüme rakamları ile tamamladı. Şirket lastik, kompozit ve inşaat iş kollarında yaptığı organik ve inorganik yatırımlar ve geliştirdiği teknolojilerle, ikinci bir Kordsa yaratma yolunda ilerliyor. 2018 yılı cirosunu bir önceki yıla göre yüzde 58,8 artırarak 3.95 milyar TL’ye ulaştırdı. Güçlü sermaye yapısıyla büyümesini sürdüren Kordsa’nın geçen yıla göre FAVÖK’ü yüzde 83,1 artarak 621 milyon TL’ye ulaştı. Kordsa’nın 2018 yılı net karı ise yüzde 59,5 artarak 339 milyon TL oldu.

Güçlendirme teknolojilerindeki lider konumunu stratejik yatırımları ile destekleyerek 2018 büyüme hedeflerine ulaştıklarını vurgulayan Kordsa CEO’su Ali Çalışkan yıl sonu sonuçlarını değerlendirdi.

Kordsa CEO’su Ali Çalışkan, “Katma değerli ve yenilikçi güçlendirme teknolojilerimizle tüm paydaşlarımıza sürdürülebilir değer yaratmaya devam ediyoruz. Bu çabalarımız finansal göstergelerimize de olumlu yansıdı. Faaliyet alanımız olan 3 iş kolunda da hem yeni yatırımlarla büyüdüğümüz hem de geliştirdiğimiz teknolojilerle global pazarda olumlu etkimizin olduğu iyi bir yıl tamamladık” dedi.

LASTİK ÜRETİCİLERİYLE STRATEJİK TEKNOLOJİ ORTAKLIĞI
Açık inovasyon anlayışı ile müşterilere değer yaratan ve sektörü şekillendiren yeniliklerle Kordsa’nın global liderliğini koruduğunu vurgulayan Ali Çalışkan, “Kordsa, sektörde en büyük lastik üreticileri tarafından stratejik teknoloji ortağı olarak konumlandırılıyor. Alman lastik üreticisi Continental ile ortak geliştirdiğimiz resorsinol ve formaldehit içermeyen çevreci yapıştırma teknolojisi ile sektörü dönüştürmeyi hedefliyoruz. Sektörde kullanılan 80 yıllık formülün yerine geçebilecek bu çevreci teknolojiyi ücretsiz lisanslama ile tüm sektörün kullanımına açıyoruz” şeklinde konuştu.