Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ARCHIST İLE ÜÇÜNCÜ KEZ İÇ MİMARLIK PROJELERİ ÖDÜLLENDİRİLECEK

MIMARSIV tarafından, mimar ve iç mimarlardan oluşan bir komite ile düzenlenen ARCHIST İç Mimarlık Yarışması; üçüncü yılında İç Mimar Tanju Özelgin’in kurgusu ile hazırlandı.

Üçüncü kez düzenlenecek olan ARCHIST İç Mimarlık Yarışması için İç Mimar Tanju Özelgin’in kaleme aldığı davet metni, yılın temel fikrini ve yarışma ile Türk iç mimarlık projelerinden özellikle ortaya çıkarılmak istenenlerin niteliğini işaret ediyor. Metinde: “Konumuz; yürürken, koşarken, konuşurken, dururken, izlerken, poz verirken, kaybolurken, bulurken, beklerken, keşfederken, dalarken, sevinirken, üzülürken, telaşlanırken, ümit ederken, yanından geçerken, vazgeçerken, varsayarken… Hep karşımızda duran, kafamızı her kaldırdığımızda, her dokunduğumuzda, her nefes aldığımızda gördüğümüz, ama görmekten mutlu olmadığımız her tasarım objesi. ‘Amacımız’ giderek yayılan, kontrolden çıkan, alışılagelen, uzun vadede çözülmesi daha da zor olan, başına buyruk, plansız, denetimsiz ve her türlü estetik ve işlevsel kaygıdan uzak, yavaş yavaş tüm hayatımızı kaplayan ve hiçbir tasaya çare olmayan, tasarım kargaşasına yönelik çözümler üretmek. Görünmeyeni görünür, konuşulmayanı konuşulur, üzerine düşünülmeyeni düşünülür kılmak ve uzun vadede çözüme yönelik adımlar atmak. ‘Sonuç olarak’ her birimizin hayatına dokunan, kafasını meşgul eden, çözümler üretmeye iten bu soruna yönelik üretmiş olduğunuz projelerinizi bekliyoruz” ifadeleri yer alıyor.

FARKLI DİSİPLİNLERDE ÇALIŞAN, ALANINDA GÜÇLÜ İSİMLER JÜRİDE

Davet metninden alıntıyla ARCHIST 2020, ‘Her birimizin hayatına dokunan, kafasını meşgul eden, çözümler üretmeye iten bu soruna yönelik üretmiş olduğunuz’ iç mimari projeleri bekliyor. Yarışma jüri heyeti her sene, farklı disiplinlerde çalışan, alanında güçlü isimlerden oluşuyor. ARCHIST 2020 jürisi şu şekilde; İç Mimar Atilla Kuzu, İç Mimar Hakan Ezer, Mimar Han Tümertekin, Prof. Dr. İnci Deniz Ilgın, Gazeteci-Yazar Nilay Örnek, İç Mimar Sefer Çağlar, İş İnsanı Serdar Bilgili, İç Mimar Tayfun Mumcu ve Mimar Tülin Hadi.

ÖDÜL TÖRENİ 19 MART 2020’DE

Profesyonellere açık olan yarışmaya başvurular, web sitesi archist.mimarsiv.com üzerinden ve 21 Şubat 2020’ye kadar yapılabilir. Altı kategorisi olan yarışmaya tamamlanmış işlerle; Yaşam Alanı, Çalışma Alanı, Alışveriş Alanı, Ticari Konaklama Alanı, Eğitim-Kültür Alanı ve gerçekleşmemiş projelerle, Hayata Geçmemiş Konsept Projeler kategorilerinde katılmak mümkün. Jüri değerlendirmesi sonucu kısa listeye kalan projeler, 18-19 Mart’ta Swissotel’de düzenlenecek MIMARSIV Selection organizasyonunda sergilenecek. 19 Mart tarihinde gerçekleştirilecek olan ödül gecesinde ise kazananlar açıklanacak. ARCHIST 2020’nin ödülü, Berlin Tasarım haftası gezisi. Nitelikli mimari malzeme markalarının desteklediği yarışmada; ana sponsor Nippon Paint, altın sponsor VitrA, gümüş sponsor Mapei ve sergi sponsoru Burotime. ARCHIST 2020 Organizasyon komitesi; İç Mimar Ali Doruk, İç Mimar Tanju Özelgin, Mimar Banu Uçak, Mimar Görkem Volkan, Mimar Hakan Sekmen, İç Mimar Jale Kulin ve MIMARSIV kurucu ortakları Aslı Sekmen ile İlkay Öngün’den oluşuyor.