Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Çalışan Motivasyonunu Odak Alan Tasarım İmak Ofset Yönetim Ofisi

EDDA Mimarlık

EDDA Mimarlık, İmak Ofset için Esenyurt’ta konumlanan yeni yönetim ofisi binasının iç mekanlarını tasarlıyor. Sosyal alanlar etrafında tasarlanan departmanlar ile keyifli bir ortam oluşturulurken, çalışan motivasyonunun üst noktaya çıkarılacağı bir tasarım hedefleniyor.

Ofis ihtiyaçları ve kullanıcı taleplerinin göz önüne alındığı, modern ve şeffaf bir tasarım anlayışına sahip ofis projelerine örnekler sunan EDDA Mimarlık, İmak Ofset Yönetim Ofisi’nin iç mekanlarını yine kendine özgü, dinamik ve işlevsel bir stilde tasarlıyor. Farklı tasarım öğelerinin özgün bir şekilde birleştirilmesi ile canlı ve motive edici bir çalışma ortamı sunacak olan EDDA Mimarlık, kullanılan renkler, malzemeler ve iç peyzaj çalışmaları ile firmanın kurumsal kimliğini ön plana çıkaran, teknolojiyle entegre, kullanıcı iletişimini üst düzeye taşıyan bir ofis ortaya çıkarmak amaçlanıyor. İmak Ofset’in 2500 metrekare alanda yer alan yönetim ofis katlarını tasarlayan EDDA Mimarlık, işverenin isteği doğrultusunda farklı fonksiyonlar ve departmanların dağılımını üç ayrı kata yaymış. Yönetim ofisi girişi, dairesel formda tasarlanarak karşılama ve bekleme alanları şekillendirilmiş. Bu anlayışla tavan, aydınlatma ve mobilyalara da bu organik formlar yansıtılarak mekanın kendi içerisindeki üç boyut etkisi devam ettirilmiş. 1.katta firmanın ürünlerinin yer aldığı showroom ve toplantı odaları, 2.katta dinlenme odaları ve özel banyoları ile beraber yönetici odaları, yönetim kurulu toplantı odası, pazarlama ve satış departmanları ile tüm ofis çalışanlarının kullanımına yönelik kafe ve oturma alanları tasarlanmış.

Departmanlara Özel Çözümler

Kullanıcı isteklerinin de etkili olduğu renk seçimleriyle departmanlar arasında çeşitlilik oluşturulurken, çalışma ekibini yoğun iş temposu içerisinde dinamik tutacak canlı renkler, sıcak malzemeler ve iç peyzaj ile tasarımda dinamik ve modern bir stil yakalanmış. Yönetici odalarında ise kullanılan halı, mermer, doğal ahşap ve metal gibi malzemeler ile yakalanan, daha yalın bir çizgi tasarlanmış. 170 kişilik yemekhane ve açık teras, ayrıca masa tenisi ve langırt ile çalışanların sosyalleşip günlük stresini atabilecekleri sosyal alanlar oluşturulmuş. Bununla beraber 100 kişilik eğitim ve seminer odası, yurtdışından gelen misafirler için süit odaları yine 3. katta konumlandırılmış. Doğal ışık kullanımının en üst düzeyde tutulduğunu, çalışan motivasyonu için farklı sosyal alanların kurgulandığını aktaran EDDA Mimarlık Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz, ofisin bütününde mekânsal kurgudaki interaktif çözümler ve çeşitli renk ve dokuda malzeme kullanımı ile yönetim binalarının kullanım kalitesini artırmayı hedeflediklerini belirtiyor ve ekliyor: “IMAK Ofset Yönetim Ofisi’nin tasarımında firmanın kurumsal kimliğini ön plana çıkaran, teknolojiyle entegre, kullanıcı iletişimini üst düzeye taşıyan bir tasarım anlayışı belirledik. Yönetim binasında departmanlar, sosyal alanlar etrafında birbirleriyle olan ilişkileri gözetilerek gün ışığından maksimum düzeyde verim alacak şekilde konumlandırıldı. Her departmanın çalışma prensibine uygun çalışma ve dolap sistemleri tasarlanırken insan odaklı bir tasarım anlayışı hedeflendi.”