Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

DİJİTAL MAĞAZA: MODERN, ESNEK, İŞLEVSEL

BOYTORUN ARCHITECTS

Mimar Yudum Boytorun ve Mimar Semih Boytorun’un kurucusu olduğu Boytorun Architects’in Mercedes Benz Gelecek Otomotiv için Emaar Alışveriş Merkezi içerisinde tasarladığı dijital mağazada dijital devrimin tüm materyalleri projeye entegre edilmiş. Türkiye’de ilk, dünyada ikinci kez uygulanan dijital showroom projesi modern ve esnek mağaza ihtiyacının tüm işlevselliklerini yerine getirmek amacıyla tasarlanmış. Küresel otomotiv sektöründe değişen satış ve müşteri ilişkileri ihtiyaçları doğrultusunda radikal dönüşüme uğrayan satış birimi konseptini temsil eden projede masa düzeninde müşteri ağırlama yerine ayakta karşılama tercih edilmiş. Araç etrafında tüm işlevler tabletlerle gerçekleştirilirken özelliklerinin müşterinin taleplerine göre düzenlenmesiyle gerçek zamanlı müşteri deneyimi sağlanmış. Böylelikle müşterinin dikkati merkeze çekilerek olabilecek en verimli satış ve satış sonrası hizmetlerin karşılanması hedeflenmiş.

İLK ADIMDA FARKLI BİR DÜNYAYA GİRİŞ

Showroomda, ilk giriş itibariyle ziyaretçiyi karşılayan dijital verilerin anlık yayınlandığı video – wall, light box ve cam arkası kamufle edilmiş ekranlar gibi öğeler farklı bir dünyaya giriş hissini olabildiğince yüksek tutması hedeflenerek uygunlanmış. Merkezde yer alan ikram bankosu müşterinin kullanımına açık olarak düşünülmüş, özel üretim mobilya ve ışık detayları ile genel proje içerisinde tam uyum hedeflenmiş. Aynı zamanda lineer oturma grupları modern görünümlü yapılarıyla müşteriye en konforlu bekleme alanı standartları sunarken aksesuar ve teşhir üniteleri ürün görünürlüğü ve kolay ulaşım hedefleri baz alınarak tasarlanmış.

Cam kaplama bölücü duvarlar ile özel müşteri ağırlama alanlarını modern ve şık hale getirirken tüm alanda kullanılan cam malzeme ile bütünlük sağlamaya çalıştıklarını belirten Boytorun Architects Kurucu Ortağı Mimar Yudum Boytorun, “Özel müşteri ağırlama mekanlarında kullanılan akustik duvar ve tavan uygulaması ile bu alanların ses yutuculuğu dolayısıyla akustik konforunu artırdık. Zeminde özel döküm tekniğiyle uygulanan “stone carpet” ve tamamen geri dönüşümlü malzemeden üretilmiş ahşap parke zemin uygulamaları tercih ettik. Mekan aydınlatmasında ise gün ışığını olabildiğince efektif kullanmaya gayret gösterdik ve dijital ortamda ışık hesapları yapılmış olan tüm mekan ve özellikle araç aydınlatmasında ihtiyaçlar en yüksek verimlilikte karşılanmakta. Araç ve müşteri bekleme alanları farklı aydınlatma değerleri ile birbirinden ayrılırken, kesişim noktalarında ek armatür kullanımları ile bu geçişler ideal aydınlatmayı sunabiliyor. Tüm iklimlendirme, aydınlatma, medya ve güvenlik ekipmanları otomasyon sistemine dahil edildi ve dijital showroom gereksinimlerinin tümü karşılandı” dedi.

İLERİ TEKNOLOJİ ÜRÜNLERLE DESTEKLENEN DETAYLAR

Alanda engelli giriş ve kullanım standartlarının tümünü sağlayan Boytorun Architects, rampa ve basamaksız geçişlerle bireylerin yaşam standartlarını en yüksek seviyede tutmuş. Mobilyalarda laminat malzemenin ileri düzey işçilikle işlenmesi ve koyu renk camla bütünlüğü estetik görünüm oluştururken, gizli kulp detayları ve ray sistemleriyle de işlevsellik sağlanmış. Mimarlar oturma gruplarında tercih ettikleri özel üretim ürünlerde konforlu kullanımı da ön planda tutmuş. Tüm detayları ileri teknoloji ürünlerle destekleyen Boytorun Architects, dijital showroom ile birlikte gelen imkanları bu projede sonuna kadar kullanmış.