Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

EGE’YE SAYGILI, HER MEVSİM DOĞAYLA İÇ İÇE VE KONFORLU YAŞAM KONSEPTİ

4M Salalı Mimarlık tarafından yatırımcıların ve Ege tutkunlarının gözdesi Yalıkavak’ta tasarlanan, 15 bin metrekarelik inşaat alanına sahip Bodrum All Evleri projesi, yeşil ve mavinin bir arada olduğu eşsiz bir coğrafyada, Ege florasına uyum sağlayan, tasarımın en önemli öğelerinden su elementini tüm konutların önüne taşıyan, 24 adet villasıyla doğayla iç içe ve konforlu bir yaşam sunuyor.

Ankara merkez ofisi ve İstanbul ofislerinde, kuruluşundan bu yana yurt içi ve yurt dışında (ağırlıklı olarak Orta Doğu ve Slav ülkelerinde) birbirinden farklı ölçeklerde ve fonksiyonlarda ödüllü kentsel tasarım projeleri, mimari ve iç mimari projeler tasarlayan, Mimar Salih Zeki Salalı ve Yüksek Mimar Doruk Salalı liderliğindeki 4M Salalı Mimarlık imzası taşıyan Bodrum All Evleri, 15 bin metrekarelik bir alanda Ege doğasıyla iç içe bir yaşam sunmayı hedefliyor. İnşaat çalışmalarına başlanan projenin 2022 yılı yaz mevsimine kadar tamamlanması bekleniyor.

Mimar Salih Zeki Salalı

HER KONUT KESİNTİSİZ YALIKAVAK KOYU MANZARASINA HAKİM

Bodrum Yalıkavak’ın denize yönelen eğimli bir yamacında bulunan Bodrum All Evleri, 24 adet villadan oluşuyor. Çok eğimli bir arazi üzerinde tasarlanan projenin dezavantajlı görünen bu durumunu tasarım çözümleriyle fırsata dönüştürmeyi başaran 4M Salalı Mimarlık, Bodrum All Evleri’nin tasarımında, proje alanındaki her villa ve seviyeyi özenle çalışarak, villaların birbirini kesmeyecek şekilde deniz manzarasına yönelmesini sağladı.

Villaların zemin kotları, bir ön sıradaki villaların çatı kotlarından daha yüksekte kalacak şekilde yerleştirildi. Böylece her bir konutun kesintisiz Yalıkavak koyu manzarasına hakim olmasına imkan verildi. Villaların yerleşim planı, aynı zamanda araç yollarının eğimlerinin de optimum düzeyde tutulmasını sağladı. Böylelikle çevre yapıların aksine, eğimli bir arazide her bir konutun önüne kadar araçla ulaşımı mümkün kılındı. Proje alanının sakinliğini bozmamak ve manzarayı kesmemek amacıyla, her bir villaya ait 3 araçlık kapalı garajlar eklendi.

SU, ANA TASARIM ÖĞELERİNDEN BİRİ OLARAK ELE ALINDI

Proje için önemli bir element olan suyu ana tasarım öğelerinden biri olarak ele alan 4M Salalı Mimarlık, yeşil ve mavinin iç içe geçtiği eşsiz Yalıkavak manzarasına sahip her villaya özel, kendi bahçesinde bulunan sonsuzluk havuzları tasarlayarak Yalıkavak’ın eşsiz gün batımının suyun içinde de deneyimlenmesine olanak sağlarken, yaz – kış keyifle kullanılabilecek alanlar ortaya çıkardı.  

YAZ – KIŞ KEYİFLE YAŞANABİLECEK MEKANLAR

Her biri 380 metrekarelik brüt kulanım alanı sunan villalarda, dört mevsim kullanım için gerekli tüm konfor öğeleri düşünüldü. İklimlendirme sistemleri ve doğal havalandırma çözümleriyle, yazın ve kışın keyifle yaşanacak mekanlar tasarlandı. Tek tip olarak tasarlanan villaların modern taşıyıcı sistemleri, serbest plan çözümlerine olanak tanıyarak ihtiyaca ve tercihe göre özelleştirilebilmeyi mümkün kılmakla beraber, her villanın bahçesi de ayrı olarak ele alınıp titizlikle tasarlandı. Böylece hem alandan ve manzaradan maksimum düzeyde yararlanılmasını, hem de arazi eğimini kullanarak konut sakinlerine gerekli olan mahremiyeti sağlamış oldu.

BÖLGEYLE BÜTÜNLÜK SAĞLAYAN YEREL MALZEMELER KULLANILDI

Bodrum All Evleri’nde kullanılan malzemelerin seçiminde, bulunulan coğrafyaya saygılı, Ege florasıyla bütünlük sağlayacak yerel malzemeler tercih edildi. Geleneksel Bodrum mimarisinde sıkça rastlanan taş ve ahşap, modern bir şekilde yorumlanarak kullanıldı. Ayrıca, sürdürülebilirlik ve doğal malzeme kullanımı adına, arsadan hafriyat sırasında çıkarılan taşlar, projede değerlendirilecek şekilde tasarlandı. Yerel malzeme kullanımıyla araziyle bütünlük sağlayan, aynı zamanda modern tasarım anlayışıyla da arazide kaybolmayıp gerekli ölçüde dikkat çeken mimarisi, eşsiz coğrafyaya saygısıyla projeyi bir adım öne taşıyor.

YERLİ VE YABANCI YATIRIMCILARIN DİKKATİNİ ÇEKECEK

4M Salalı Mimarlık, Bodrum All Evleri projesiyle Ege’ye saygılı, her mevsim doğayla iç içe ve konforlu bir yaşam konsepti sunmayı hedefliyor. Proje, 2022 yılı ortasında tamamlandığında yerli ve yabancı yatırımcıların dikkatini çekerek Bodrum’a değer katacak.