Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ISLAK HACİMLER, FONKSİYONEL HİJYENİK ALAN KABUĞUNDAN SIYRILIP AKTİF BİR BAKIM MEKÂNINA DÖNÜŞTÜ

JALE KULİN / JALEKULİN INTERIOR DESIGN

Gerek sirkülasyon akışları gerek tesisat ihtiyaçları açısından, ıslak hacimlerin kullanım ilişkileri çok önemlidir. Yatak odalarıyla yakın mesafede olmasını tercih edeceğimiz banyoların genelde ana planlamalarda göz ardı edilen şaft iniş ihtiyaçları, duvar yapıları ve ses yalıtımları bu planlamalarda rezervasyonları ile öngörülmelidir.

Ne yazık ki ülkemizde, projelerin büyük kısmında ıslak mekânlar, hacimsel boşluklara sıkıştırılıp kalan metrekare içerisindeki imkânlara göre tasarlanıyor. Aslında günümüzde, ıslak hacim anlayışı fonksiyonel hijyenik alan kabuğundan sıyrılıp aktif bir bakım alanına dönüştü. Islak hacimler sadece sistemsel bir arınma alanı olarak kullanılmıyor.

JALE KULİN / JALEKULİN INTERIOR DESIGN

Bu mekânlar artık hazırlanma, dinlenme ve bakım ihtiyaçlarını giderirken, sürdürülebilirlik, görsellik ve akıllı teknolojiler açısından da büyük hızla evrilen bir sektör haline geldi. Bu dönüşüm, kullanılan tesisat altyapı malzemelerinden kaplama, banyo mobilyalarına ve bataryalarına kadar geniş bir yelpazede kendini gösteriyor.

Planlama denince ilk akla gelen, mekânların kullanıcı sayısına ve ergonomik ihtiyaçlara göre düşünülmesidir. Duş iç hacimlerinin harekete elverişli olması, acil durumda dışarıya rahat çıkılabilmesi, lavabo tezgâhında kullanım alanı olması, dolap ihtiyacının karşılanması, çamaşır makinası gelecek ise makinenin tezgâh altına entegre edilebilmesi, klozet alanının çevresinin rahat olması (ergonomik yelpazede, kilolu veya engelli bireylerin de klozeti rahatlıkla kullanabilmesi gerekir) düşünülmesi gereken ana unsurlardır.

İkinci safhada, bu ihtiyaçların, çoklu proje içerisinde ise pazarlama stratejileri dâhilinde, görsel öğe değerlendirmeleriyle düşünülmesi gerekiyor. Özenle tasarlanmış banyoların proje satışlarında çok etkin olduğu tartışılmaz bir gerçek. Ülkemizde geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik şu an baskın kavramlar değil, ancak dünyada bu konuda çok ciddi yaptırımlara geçilmekte. Millennial jenerasyonu müşteri kitlesi için sürdürülebilirlik bir yatırım kriteri olacak. Sürdürülebilir bir sistemin kurulması ve görselliğin olabilmesi için altyapının bu öngörü içerisinde tasarlanması gerekir.

Su ısıtma sistemlerinin depolamaya girmeden ihtiyaca göre sıcak su sağlaması, lavabo sularının filtre edilip klozet sistemlerine yönlendirilmesi, ıslak hacimlerin doğal ışık alması daha teknik konular. Bununla birlikte, hava ile su basıncı güçlendirilmiş duş sistemleri, su tasarruflu bataryalar, rezervuarlar, LED bazlı aydınlatmalar da üst yapı gruplarında günlük hayatımıza giriyor. İç mimari planlama yapılırken belirtilen ihtiyaç listesi sonrasında engin bir tasarım dünyasıyla karşı karşıyayız.

ISLAK HACİMLER RENKLENİRKEN, KÜVETLER HEYKELSİ ÖGE OLARAK GERİ DÖNÜYOR

2020’de ıslak hacimlerin belirgin şekilde renklendiğini, mobilyaların salon kadar detaylandırıldığını, küvetlerin heykelsi öge olarak banyolara geri gelişini gözlemliyoruz. SPA kültürü içerisinde duş aksamlarının aksesuar ve otomasyon ile zenginleştiği, aydınlatmanın, dinlenme ve kullanım ihtiyacına göre ayarlanabildiği, aynaların interaktif ekran haline dönüştüğü ve banyonun bir sağlık destek alanına doğru ilerlediği bilim kurgusal bir çağın kapıları aralanmış durumda.

PENCERE VE KAPILAR AYNI ANDA İÇERİDEN DIŞARIYA BAĞLANTI KÖPRÜMÜZ

Yapıların kabuğu olan pencereler ve kapılar aynı anda içeriden dışarıya bağlantı köprümüzdür. Mimari tasarım gerekçeleri ve cephesel kurgular, iç mekân ihtiyaçlarını ikinci plana atabiliyor.

Yüksek cam yapılarda; iklimlendirme, yansıma ve ses, günlük yaşamı ciddi şekilde etkileyen unsurlar. Doğrama boyutları, profil yalıtım nitelikleri, sistemlerin hermetik ve kolayca kapanabilmesi dikkat çekilmesi gereken konulardandır.