Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Konutla Ticari Yaşamı Birleştiren Tasarım Real Merter

TAGO Architects

İstanbul, Merter’de hayata geçirilen Real Merter, ticaret hayatı ile konut yerleşimini özgün bir tasarımla karma kullanıma dönüştürüyor. TAGO Architects tarafından tasarlanan proje yeşille bütünleşen kamusal alanları ile yakın çevresine nefes aldırmayı hedefliyor.

Ticaret hayatının merkezi İstanbul Merter’de yer alan karma kullanımlı yapı kompleksi Real Merter, bünyesinde sokak seviyesinde gerçekleşen hızlı ticaret hayatı ile 3 adet bloktan oluşan konut yerleşimini sentezliyor. Mimar Gökhan Aktan Altuğ liderliğindeki ekip tarafından tasarlanan yapı, cephesine uygulanmış gölgeleme elemanları, yeşil çatılar ve ticari cepheler ile kütlelerin arasında oluşturulmuş küçük meydanlar sayesinde iç içe geçmiş yapı kompleksleri, tasarımda başarılı bir planlama ile bağlanıyor.

Proje arsasını üç taraftan saran ana caddelerin kot farklılığına rağmen, Real Merter projesinde hayata geçirilmiş yaya akışını içeriye alan küçük meydanlar ve yarı açık dolaşım alanlarının düşeyde kurduğu bağlantılarla kesintiye uğramayan bir sirkülasyon kurgusu elde edilmiş; bu sayede kente entegre bir yapı oluşturulmuş.

Konut alanları için tercih edilen mahremiyet ve sakinlik bir karma kullanım tasarım problemi olarak Tago Architects tarafından incelikli bir şekilde ele alınmış ve konut alanlarının ihtiyacı olan yeşil örtü ve sirkülasyon alanları ticari alanların çatı bölgesinde konumlandırılarak ticaret ve konut alanları birbirinden ayrılmış. Konut bloklarının cephelerinde, parapetlerde kullanılan grc malzemenin sürekli form değiştirmesiyle cephede ışık gölge oyunları ortaya çıkmış ve böylelikle cephe tasarımı tekdüzelikten uzaklaştırılmış. Yapının her katında parapet farklı noktalarda kırılıyor; böylelikle ışık vurduğunda oluşan ışık gölge oyunları Mimar Gökhan Aktan Altuğ ile cephe farklı renklerdeymiş gibi algılanıyor. Cephede oluşturulan bu farklılık, tasarımda dinamik bir etki yaratıyor.

89.500 m² lik toplam inşaat alanına sahip projede cadde ticareti, mimari tasarımın bir parçası haline getirilerek, kentle bütünleşen ve yaşayan bir zemin kurgusu oluşturulmuş. Arsa ile ana caddelerin ilişkisinden doğan üçgen formların yumuşatılmasıyla tasarlanan konut bloklarının üçgen form cepheleri sayesinde, konut cephelerinin görüş alanında ferahlığa ve maksimum manzara seyrine olanak tanınarak projeye artı bir değer katılmış.