Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

MODERN VE GELENEKSEL ÖĞELERİ BULUŞTURAN ÖDÜLLÜ PROJE: B_HOUSE

ELİPS TASARIM MİMARLIK

Elips Tasarım Mimarlık tarafından tasarlanan “B_House”, uluslararası arenada mimari ve iç mimari projelerin yarıştığı European Property Awards 2019’da “Architecture Single Residence” (Tekil Konut Mimarisi) kategorisinde ödül almaya hak kazandı.

Y. Mimar Feza Ökten Koca’nın liderliğinde ulusal ve uluslararası ölçekte ödüllü mimari ve iç mimari projelere ve mobilya tasarımlarına imza atan Elips Tasarım Mimarlık, Konya’da bulunan ve 2018 yılında tamamlanan B_House projesi ile European Property Awards 2019’da “Architecture Single Residence” (Tekil Konut Mimarisi) kategorisinde, Avrupa’nın farklı ülkelerinden çok sayıda projeyi geride bırakarak ödüle layık görüldü.

Y. Mimar Feza Ökten Koca

YALINLIK VE SADELİK MİMARİDE KENDİNİ GÖSTERDİ

B_House’un tasarımında, Konya şehrini ve Mevlana’yı özümseyerek, ev sahiplerinin yaşamlarına anlam ve rahatlık katmak amacıyla modern ve geleneksel öğeleri birleştirmek amaçlandı.

Mevlana’nın, “Ne olursan ol yine gel…” çağrısından ve “Her farklının içinde bir benzer bulunabilir” düşünce biçiminden ilham alınan tasarımın bağlamını Konya’nın; yaşamı ve evreni devamlı bir gelişim, değişim ve yenilik içinde görmesiyle oluşan kimliği oluşturdu.

Tarihi Konya şehrindeki günümüz modernizmi, B_House’un mimari tasarımındaki yalınlık ve sadelikle kendini gösterirken mobilya seçimlerinde daha geleneksel çizgilere yer verildi.

TASARIMDA EN ÖNEMLİ ESİN KAYNAKLARINDAN BİRİ DOĞA OLDU

B_House’un tasarımının en önemli esin kaynaklarından biri olan doğa, yapıda oluşturulan akslar ve şeffaflıklarla evin içine davet edilirken; mekânda kullanılan açık tonlar, kullanıcının iç huzurunu yakalaması adına önemli bir başlangıç noktası oluşturuyor.

Tasarımın yanı sıra teknoloji kullanımının da ön plana çıktığı B_House’da tüm elektrik ve mekanik sistemlerin işleyişi akıllı ev sistemleri kontrolünde sağlandı. Yapıda, cephe ve camlarda ısı yalıtımı yüksek malzemeler kullanılırken, tüm aydınlatmalarda LED sistem tercih edilerek enerji tüketiminin az olması hedeflendi. İnce işlerde ise mermer, lamine parke, ahşap, duvar kâğıdı ve boya kullanıldı.