Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

SADE VE BÜTÜNCÜL TASARIMI BİLİMLE BULUŞTURAN PROJE

Studio Vertebra tarafından Gaziantep’in teknopark alanına komşu olarak tasarlanan Naci Topçuoğlu Bilim Merkezi; mimari, iç mimari ve peyzaj tasarımındaki sürdürülebilir, bütüncül ve sade yaklaşımıyla konumlandığı bölgeye değer katıyor.

Kuruluşundan bu yana mimari, iç mimari ve restorasyon alanlarında ulusal ve uluslararası ölçekte “çok disiplinli” çalışmalar yürüten Baş Mimar Gencer Yalçın, Y. Mimar Dilşad Öktem Aslaner, Y. Mimar Bahar Yücel ve İç Mimar Efe Kağan Hızar’ın ortaklığındaki İstanbul merkezli tasarım ofisi Studio Vertebra’nın Gaziantep’te tasarladığı Naci Topçuoğlu Bilim Merkezi; kentin gelişmekte olan bölgelerinden birinde, teknopark alanına komşuluğu bulunan bir arazide yer alıyor.

İÇ MEKANLARDA DA AYNI YALIN DİL BENİMSENDİ

Konumlandığı alanın üçgensel formunu, eğimini ve çevresel fonksiyonlarını referans alarak misafirlerine çevresiyle uyumlu, sade ve bütüncül bir tasarım sunmayı hedefleyen yapı 15.000 metrekare inşaat alanına sahip. Studio Vertebra, Naci Topçuoğlu Bilim Merkezi’nin iç mekanlarında da aynı yalın dili benimseyerek, istenen sergileme konseptine uygun alanlar elde edilmesine fırsat tanıyor. Ait olduğu alan ile bütünleştirmek amacıyla yapının bir parçası toprağa gömülürken topografya binaya doğru yükseltilerek bina ve peyzajı ayıran sınır belirsizleştiriliyor.

Baş Mimar Gencer Yalçın

GÜN IŞIĞI KONTROLLÜ İÇERİ ALINIYOR

Yapı kabuğu ise sade, yalın, dikkat çekici ve zamansız bir formda tasarlanıyor. Tek bir noktada vurgulanan girişi ile merak uyandıran kabuk formu, ışık bantları ile vurgulanarak ve sadeliğini koruyarak dikkat çekmeyi başarıyor. Kabuğun bazı alanlarının sağır bırakılması, sergi alanlarında ihtiyaç duyulan loşluğu sağlarken yapının merkezinde açılan iç avlu ile gün ışığının kontrollü bir şekilde içeriye alınması amaçlanıyor.

MEYDAN TASARIMI AÇIK SERGİ ALANLARINA İMKAN TANIYOR

Naci Topçuoğlu Bilim Merkezi’nin ana cephesinde yer alan ve binaya doğru daralarak girişi oluşturan meydan tasarımı, yapılması planlanan açık sergi alanlarına imkan tanıyor. Meydan için oluşturulmuş zemin tasarımı, ışık oyunlarıyla gökyüzündeki yıldız ve galaksi haritalarını imgeliyor ve kullanıcıya efektif bir enstalasyon alanı sunuyor.

MEKANİK YERİNE TASARIM İÇERİKLİ ÇÖZÜM ÖNERİLERİ GELİŞTİRİLDİ

Projenin önemli fonksiyonlarından biri olan ve tasarımı şekillendiren ana eleman “planetaryum küresi” ise, yapının giriş aksı üzerinde ve iç mekanın merkezi bir noktasında yerleştiriliyor. Bu sayede planetaryum küresi, iç mekanın bütünselliğini merkezde tek bir noktadan vurgulayan bir objeye dönüştürülüyor.

Gaziantep Naci Topçuoğlu Bilim Merkezi projesinin tasarım aşamasında düşünülen sürdürülebilirlik kriterleri yapının ve peyzaj çalışmasının şekillenmesinde de etkili oluyor.  Sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla ısı ve su yalıtımı, verimli şekilde kullanılan gün ışığı, peyzajda enerji etkin tasarımlar düşünülen projede mekanik yerine tasarım içerikli çözüm önerileri geliştiriliyor.