Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

SONBAHARDA TOPRAK TONLARI, YEŞİL, SARI VE TURUNCU, DEKORASYONDA AHŞAP İLE BULUŞUYOR

EDDA MİMARLIK

Yılın sonbahara özgü trendlerini analiz eden EDDA Mimarlık Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz, toprak tonlarına eşlik eden sarılar ve yeşillerin yanı sıra iç mekanlarda yükselen ahşap kullanımını ve yeni eğilimleri aktardı. Koyu yeşil tonların sezonun favorisi olduğunu söyleyen Tahmaz, dekorasyonda yaşanan 70’li yıllara dönüşün etkilerinin ise uzun yıllar devam edeceğini belirtti.

Sonbaharın belki de en belirleyici özelliklerinden biri, renkleri… Doğanın bütünüyle sarı, turuncu, koyu kırmızı ve kahverengiye büründüğü bu mevsim, iç mekanlara da yansıyor. İç Mimar Eda Tahmaz, toprak tonları, yeşil, sarı ve turuncu gibi sonbahar renkleri üzerinden sezonun dekorasyonun trendlerini analiz ederken aynı zamanda kır yaşamından ilham alan evlerin ve ahşap kullanımının son dönemin gözde trendlerinden olduğunu belirtti.

İç Mimar Eda Tahmaz

KIR EVİ VE COUNRTY STİLİ DEKORASYONLAR YÜKSELİŞTE

Sararan doğa ile beraber ilhamını kır evlerinden ve country stilinden alan dekorasyonların da yükselişe geçtiğini vurgulayan Eda Tahmaz, bej ve kahverengi tonlarında yaratılacak bir dekorasyonun bu görünüm için ideal olduğunu ifade etti.

DESENLERDE HAYVAN FİGÜRLERİ ÖN PLANDA

Duvarlarda kullanılan bej renge eşlik eden ahşap mobilyalar ve toprak tonlarında tekstil ürünleri ile sıcak ve samimi bir güz atmosferi yaratmak mümkün. Desenlerde ise, hayvan figürleri ile yine leopar, zebra ve inek gibi hayvan desenleri ön plana çıkıyor.

TOPRAK TONLARIYLA KOMBİNLENEN CANLI RENKLER TEKDÜZELİĞİ KALDIRIYOR

Mekana dinamizm katmak için canlı renklerden de faydalanılabileceğini aktaran Tahmaz’a göre, mavi-gri, turkuaz, yeşil ve kırmızı renkler, toprak tonları ile kombinlendiğinde sadece kahverengi tonlarından oluşan tekdüze bir görüntünün önüne geçerek dekorasyona cazibe katıyor.

KOYU YEŞİL TONLAR, SEZONUN FAVORİSİ

Yeşilin koyu tonlarının sezonun favorilerinden olduğunu belirten İç Mimar Eda Tahmaz, duvar kağıtlarında, koltuk döşemelerinde ve tekstil ürünlerinde bu renkten faydalanarak dekorasyona daha iddialı bir görünüm kazandırılabileceği görüşünde. Özellikle vintage mobilyalarda kadife kumaş ile beraber daha da ön plana çıkan koyu yeşiller, bu sezonda dekorasyon severlerin ilgisini daha da çok çekiyor.

DEKORASYONDA YAŞANAN 70’Lİ YILLARA DÖNÜŞÜN ETKİLERİ UZUN YILLAR DEVAM EDECEK

Koyu yeşillere eşlik edecek dinamik renklerin başında hardal sarısı ve turuncu tonlarının olduğu belirten iç mimar, dekorasyonda yaşanan 70’li yıllara dönüşün etkilerinin daha uzun yıllar devam edeceğinin de altını çiziyor. Bu etki,  kıvrımlı hatlara sahip mobilyalar, aksesuarlarda benimsenen büyük, geometrik formlar ve ekose desenler ile daha da pekiştirilebilir.