Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Tasarımda “Az Alanda Çok İş” Mottusu

Edda Mimarlık

EDDA Mimarlık Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz, geçmişten günümüze mutfak ve banyo tasarımlarındaki değişimi, renk ve malzeme kullanımındaki yeni trendleri ve sürdürülebilir uygulamaları analiz etti.

Geçmiş zamanlarda dekore edilecek mekanlar olarak bile görülmeyen mutfak ve banyolar, gelişen teknoloji doğrultusunda uygulanan ideal çözümler ve farklı tasarım unsurları ile bugün evlerin en şık bölümleri haline geldiler. Eda Tahmaz, geçmişten günümüze yaşanan bu değişim ile yeni nesil malzeme kullanımı doğrultusunda yükselen trendleri ve yeşil mimarinin bir yansıması olarak sürdürülebilir uygulamaları inceledi.

Mutfak ve banyo tasarımlarında fonksiyonellik ve ergonomi yükselişe geçerken, yenilikçi malzemeler, geri dönüşüm teknolojileri ve ekolojik yaklaşım, bu mekanları birer yaşam alanına dönüştürüyor.

SPA ve duşakabinlerde daha radikal çözümler ile iç mimari tasarım deneyiminin banyolara taşındığını belirten Eda Tahmaz, mutfak tasarımlarında ise zamanla ‘az alanda çok iş’ mottosu ile ferahlık ve işlevselliğin ön plana çıktığını vurguluyor. Klasik tasarımları modernleştirmek için cam detaylar üzerine yoğunlaşılabileceğinin ipuçlarını veren Tahmaz’a göre gri tonların kullanımı ile duş kabinine kazandırılacak SPA etkisi, banyolara sihirli bir dokunuş veriyor.

Standartların dışına çıkılan mutfak tasarımlarında ise ada tipi veya L tipi formlar oluşturularak modern ve pratik çözümler yaratılabiliyor.