Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

“Bekleme Pozisyonundaki Yatırımcılar Harekete Geçecek”

Roya Yapı

Roya Yapı İcra Kurulu Başkanı Yüksek Mimar Afşin Aykanat yabancı yatırımcıya vatandaşlık düzenlemesi ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Sektörün küresel ekonomiden kaynaklanan olumsuz şartlar nedeniyle zor günler geçirirken, yabancı yatırımcı oranındaki artışla ekonomiye sağladığı katma değerin her geçen gün artığını belirten Afşin Aykanat sözlerine şöyle devam etti: “Mütekabiliyet Yasası’nda yer alan şartların son dönemde yabancı yatırımcıyı zorladığını gözlemliyorduk. Bu nedenle bu yasada birtakım düzenlemeler yapılması beklentisi içerisindeydik. Yapılan düzenlemeler beklentimizi karşıladı. Yeni düzenlemelerle birlikte sektörümüze yatırım yapmakta zorlanan yatırımcılar alım yönünde ilerleyebilecekler. Dolayısıyla yeni düzenlemelerin, sektörümüzdeki olumsuz ortamı ortadan kaldıracağına inanıyoruz. Sadece Ağustos ayındaki rakamlar bile yabancı yatırımcıların taleplerindeki artışa en güzel örnek. Küresel ekonomideki olumsuz hava karşısında yabancı yatırımcının talepleri en üst düzeyde sürüyor. Yeni düzenlemelerle birlikte bekleme pozisyonunda olan yatırımcılar da harekete geçecek. Bu durumun etkilerini yakın ve uzun vadede hep birlikte göreceğiz.”

Afşin Aykanat yabancı yatırımcıya vatandaşlık düzenlemesine dair görüşlerinin yanı sıra sektör olarak döviz kurundaki ve faiz oranlarındaki yükselişe karşı çok önemli bir kampanyaya imza attıklarını vurguladı. İçerisinde bulundukları kritik süreçte maliyetlerin zorlamasına rağmen projelere yansıtılmadığını ifade eden Aykanat “Bu dönemde gerek hükümetimiz gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın liderliğinde sektöre kazandırdığımız başarılı uygulamalar ekonomide de domino etkisi yaratıyor. Kredi faiz oranlarının yüzde 1’in altına indirilmesinin hem sektörümüze hem de giderek güçlenen ekonomimize etkilerinin çok büyük olacağına inanıyoruz. Bu durum, ilerleyen dönemde sektörün performansını zirveye taşırken, yeni yatırımları tetikleyecek. Böylece sektörümüz tüm paydaşlarına kazanç sağlamayı sürdürecek” diyerek sözlerini tamamladı.