Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ÇİMKO, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR BAŞARIYA İMZA ATTI

Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (The Concrete Sustainability Council – CSC) Bölgesel Sistem Operatörü olan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından ülkemize tanıtılan “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgelendirme Sistemi” kapsamında ÇİMKO Çimento ve Beton Sanayi Ticaret AŞ’nin, Narlı Çimento Fabrikası ile Osmaniye ve Altınşehir Hazır Beton Tesisleri belgelendirildi.

Belgelerin takdimi için düzenlenen törendekonuşan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Başkanı Yavuz Işık, Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin, beton ve onun en önemli iki bileşeni olan çimento ve agrega malzemeleri için Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgelendirmesi modeli sunduğunu, böylece beton, çimento ve agrega üreticilerinin sürdürülebilirlik konusunda göstermiş olduğu hassaslık ve çabaların; güvenilir, bağımsız, verilere dayanan bir belgelendirme süreciyle tüm dünyaya gösterilebilmesinin sağlandığını söyledi.

3 TESİSİNİ BELGELENDİRDİ

Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin (CSC) Bölgesel Sistem Operatörü olan THBB ve Konsey’in Belgelendirme Kuruluşu olan KGS İktisadi İşletmesi (KGS), “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sistemi” tarafından belgelendirilmek üzere başvuran firmalara yönelik çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu doğrultuda, iki hazır beton tesisini belgelendirmek üzere başvuran ÇİMKO Çimento ve Beton Sanayi Ticaret AŞ’nin tesislerinde, KGS tarafından denetimde bulunuldu. Yapılan denetimler sonucunda ÇİMKO Osmaniye Hazır Beton Tesisi ile Adıyaman’da bulunan Altınşehir Hazır Beton Tesisi, “Beton Sürdürülebilirlik Konseyi Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgesi” almaya hak kazandı. Bu belgelendirmelerin ardından ÇİMKO, Narlı Çimento Fabrikası’nın belgelendirilmesi için başvuruda bulunuldu. KGS tarafından yapılan denetimler sonucunda ÇİMKO Çimento’nun Narlı Çimento Fabrikası da “Beton Sürdürülebilirlik Konseyi Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgesi” almaya hak kazandı. ÇİMKO, “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgelendirme Sistemi” ülkemizde aktif olduktan sonra, 3 tesisini belgelendirerek önemli bir başarıya imza attı. ÇİMKO daha sonra Osmaniye ve Altınşehir Hazır Beton Tesislerinin belgelendirme seviyesini yükselterek gümüş seviyesine getirdi. Tesislerin belgelerinin takdimi için ÇİMKO’nun ev sahipliğinde, 18 Aralık 2019 tarihinde Gaziantep’te bir tören düzenlendi. Törene; Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, ERMCO ve THBB Başkanı Yavuz Işık, SANKO Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu, ÇİMKO Genel Müdürü Dr. Önder Kırca, THBB Genel Sekreteri Aslı Özbora Tarhan, KGS İktisadi İşletmesi Direktörü Selçuk Uçar, Gaziantep ilindeki üst düzey mülki amirler, meslek odası ve birlik başkanları, üniversite temsilcileri, SANKO Holding yöneticileri ve davetliler katıldı. ÇİMKO’nun almaya hak kazandığı belgeler, ERMCO ve THBB Başkanı Yavuz Işık tarafından, ÇİMKO Narlı Çimento Fabrikası ile Osmaniye ve Altınşehir Hazır Beton Tesislerinin yetkililerine takdim edildi.

ERMCO ve THBB Başkanı Yavuz Işık

SEKTÖRÜMÜZ, DÜNYA ÇAPINDA KABUL EDİLEN BİR MODELE KAVUŞTU

ERMCO ve THBB Başkanı Yavuz Işık, törende yaptığı konuşmada, “Hemen hemen her sektörde gittikçe önem kazanan sürdürülebilirlik başlığı, özellikle sektörümüz için oldukça büyük bir anlam ifade ediyor. Sürdürülebilirlik ile gelecek kuşakların ihtiyaçlarını tehlikeye sokmadan bugünkü ihtiyaçlarımızın temin edilebilmesi hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda, 2016 yılında Beton Sürdürebilirlik Konseyi (CSC) kurulmuştur. THBB olarak, konseye üye olmanın yanı sıra bu belgelendirmenin Türkiye’deki ‘Sistem Operatörü’ olarak görev aldık. Buna ek olarak bağımsız öz denetim mekanizmamız olan KGS de Konsey tarafından yetkilendirilerek ‘Belgelendirme Kuruluşu’ olarak atandı. CSC, beton ve onun en önemli iki bileşeni olan çimento ve agrega malzemeleri için Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgelendirmesi modeli sunmaktadır. Bu belgelendirme sistemi ile sektörümüz, sürdürülebilirlik ile ilgili performansını artıran, dünya çapında kabul edilen bir modele kavuşmuş oldu. Böylece sektörümüzdeki beton, çimento ve agrega üreticilerinin sürdürülebilirlik konusunda göstermiş olduğu hassaslık ve çabaların; güvenilir, bağımsız, verilere dayanan bir belgelendirme süreci ile tüm dünyaya gösterilebilmesi sağlandı. Birliğimiz üyesi ÇİMKO, sürdürülebilirlik ile ilgili son derece sorumlu bir adım atarak ilk olarak 2017 yılında hayata geçen ve ülkemize 2018 yılında adapte ettiğimiz bu sisteme, 2018 yılı sonunda hemen dâhil oldu. “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgesi” almaya hak kazanan Birliğimiz üyesi ÇİMKO’yu başarılarından dolayı kutluyor ve bu belgelendirmelerin çok büyük başarılara vesile olmasını diliyorum” dedi.

AMACIMIZ, KAYNAKLARINSORUMLU KULLANIMI KONUSUNDA ÖNCÜ OLMAKTIR

ÇİMKO Genel Müdürü Dr. Önder Kırca ise, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi; “ÇİMKO, dünya standartlarında kaliteli üretim hedefini sürdürülebilirlik ilkeleriyle birleştirmektedir. Narlı Fabrikamız Türkiye’deki en düşük emisyon değerleriyle bu alandaki en iyi uygulama örneğidir. Sürdürülebilirlik konusunda göstermiş olduğumuz çabaların en somut kanıtını, Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin (Concrete Sustainability Council) Bölgesel Sistem Operatörü olan THBB tarafından verilen CSC sertifikasyonu sürecini başarıyla tamamlayarak ortaya koyduk. Bu süreçte; yönetim, çevre, ekonomi ve sosyal uygulamalar başlıkları altındaki iş yapış şeklimiz ve ortaya koyduğumuz iş çıktılarıyla CSC sertifikasyonuna hak kazandık. Ülkemizdeki CSC sertifikasyonuna sahip olan ilk çimento fabrikaları ve hazır beton tesisleri arasında yer almak emeklerimizin hem ödülü hem de bu standardı diğer tesislerimize yaymak için motivasyon aracı oldu. Amacımız tüm tesislerimizi bu seviyeye taşıyarak sektörümüzdeki ve özellikle bölgemizdeki kaynakların sorumlu kullanımı konusunda öncü olmaktır. Mensubu olduğumuz SANKO Grubu’nun ‘bu topraklardan aldığını bu topraklara verme’ hedefini ‘Kaynaklarını Sorumlu Kullanan Şirket’ sıfatıyla birlikte daha da ileriye taşımak için çalışıyoruz.”