Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

FIRESTONE ÇATILARI TÜM HAVA KOŞULLARINA UYUM SAĞLAYAN, DAYANIKLI SİSTEMLERLE KAPLADI

Yüksek performanslı ürünleriyle sektöründeki iddiasını sürdüren Firestone, sunduğu çatı kaplama sistemleri ile gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında büyük ve prestijli projelerin tercihi olmaya devam ediyor. Firestone önemli referansları arasına eklediği Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin çatısını; ultraviyole ışınlarına dayanıklı, hızlı kaplanabilir, hafif, uzun ömürlü, nefes alabilme imkanı ile estetiği birleştiren, çevreyle dost ve özel tasarıma sahip Firestone Ultra Ply ™TPO Çatı Sistemi ile kapladı.

Üretimlerini Amerika’da yapan, Avrupa merkez ofisi Belçika’da bulunan ve Rotterdam’daki 1.000.000 metrekarelik stok deposundan ürün tedariği sağlayan Firestone, yurtiçinde ve yurtdışında prestijli projelerin tercihi olmaya devam ediyor. Türkiye’de bulunan yetkili distribütörleri tarafından ürünlerinin satışını gerçekleştiren Firestone’un, teknik öneri ve çözümleri merkez ofisi tarafından sunulurken, uygulama aşamasında ise yine Belçika’dan gelen supervisor tarafından denetleme çalışmaları yapılarak garanti belgesi proje sahibine veriliyor. Dünyadaki prestijli projeleri arasında; Ice Skating Ring – Germany, YAS Mall Ferrari World – Abu Dhabi, Bridgestone Fabrikası Polonya, McLaren R&D Centre UK, Coca-Cola İspanya, Carrefour – France, Exxon Mobil – China, IKEA – Singapur ve Uruguay Airport vb. bulunan Firestone’un; Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, Brissa Fabrikası Aksaray, Toyota Fabrikası Adapazarı, Unilever Konya, Bosch Bursa, Ekol Lojistik, Mercedes Hadımköy ve Çerkezköy’deki Arçelik Fabrikası ise Türkiye’deki önemli projeleri arasında yer alıyor.

Firestone Ülke Müdürü Nilgün Şeker Mercan

NEFES ALABİLME İMKANI SUNAN, ESTETİK, ÇEVREYE DUYARLI ÜRÜN: FIRESTONE ULTRAPLY TPO

Firestone olarak, özel ve yüksek performanslı çatı sistemleri sunmayı vaat ettiklerini belirten Firestone Ülke Müdürü Nilgün Şeker Mercan, yer aldıkları Ankara Bilkent Şehir Hastanesi projesinde kullanılan ürünlere ve yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi projesi için seçtikleri Firestone UltraPly TPO ürününün; akılcı, ultraviyole ışınlarına dayanıklı ve nefes alabilme imkanı ile estetiği birleştiren, çevreyle dost ve eşsiz kaynak tasarımına sahip mükemmel bir çatı sistemi olduğunu vurgulayan Nilgün Şeker Mercan, “Firestone UltraPly TPO esnek Termoplastik Poliolefin (FPO) Çatı membranıdır ve bir prolipropilen matrisine etilen propil denilen kauçuk dahil edilerek polyester donatı ile üretilmektedir. Özel donatılı membran, kauçuğun esnekliğini bir termoplastik malzemenin ısı kaynaklanabilirliği ile birleştirip mükemmel uygulama özelliklerine sahip bir membrana dönüştürür” dedi.

HIZLI KAPLANABİLİR, HAFİF, UZUN ÖMÜRLÜ ÇATI SİSTEMİ

Dünya genelinde uygulanmış projelerde ispatlanmış olan özelliklerin ve faydaların eşsiz birleşimini sunan Firestone UltraPly TPO Çatı Sistemleri’nin 3,05 m’ye kadar olan genişliklerde, hızlı ve ekonomik kaplanabilirlik sağladığına dikkat çeken Mercan, ağırlığıyla hem yeni inşaat projeleri hem de çatı yenileme uygulamaları için ideal hafiflikte olan sistem, hızlı ve ekonomik uygulama imkanı sunarken, ek yerlerinde uzun süre kalite ve yüksek dayanıklılık sağladığını söyledi. Mercan; “Isı kaynaklı ek yerleri, üst ve alt levhaların bir arada eriyerek homojen şekilde yapışmalarına imkan verir. Standart renkleri beyaz ve gri olan UltraPly TPO’nun birleştirme yöntemi, ürünün yıl boyunca her hava şartında kolayca uygulanabilmesini sağlar. Hava şartlarına üstün dirençle karşılık veren çatı sistemi, UV ışınları ile ozona karşı dayanıklılık gösterir. Membran ayrıca, yosun ve mantar oluşumuna ve genel çatı üstü kimyasallarına karşı güçlü dayanıklılık sergiler. Açık renkli yüzeyi, güneş ışığının emilmeden yansıtılmasını, ısı enerjisine dönüştürülmesini ve bu sayede binanın enerji verimliliğinin artmasını sağlar, ayrıca bu özelliği solar sistem uygulamalarında tercih edilmesini teşvik eder” diye konuştu.

100 YILI AŞAN DENEYİMİNİ PROJEYE YANSITTI

Firestone’un ürün teknolojisinin dünya çapındaki pazarlarda onlarca yıllık su yalıtımı deneyimine dayandığını vurgulayan Nilgün Şeker Mercan, Ankara Bilkent Hastanesi’nde uygulanan sistem detaylarına ilişkin şunları söyledi; “Proje için Firestone TPO Mekanik Tespit Sistemi’nde Firestone teknik ekibinin yaptığı hesaplarla belirlenen genişlikte Ultra Ply ™TPO membranlar ve detay çözümlerinde de Flashing kullandı. Kullanılan levhaların genişliği ve tespit mesafesi belirli rüzgar yüklerine uyum sağlaması açısından farklılık gösterir. Levhalar zemine ekipmanları kullanılarak iç panelin yaklaşık 50 mm içeriye kadar Firestone uygulama yöntemlerine göre sabitlendi. Bitişik levhalar arasındaki kaynak yerleri üst üste bindirilirken, çatı çevreleri ve penetrasyonları Firestone uygulama yöntemlerine göre flash detay uygulamalarıyla kaplatıldı. 100 yılı aşan kauçuk işleme deneyimimiz, garanti sürelerimizde taahüt etmiş olduğumuz rakamları teyit eder dünyanın dört bir yanında ve Türkiye’ de başarı ile tamamlanmış proje tecrübelerimiz, kalite politikamız, ürün-proje desteğimiz ve profesyonel uygulama ekiplerimizle uygulamasını yapmış olduğumuz Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.”

FIRESTONE, SERTİFİKALI VE ONAYLI SİSTEMLERİYLE STANDARTLARI KARŞILIYOR

Firestone Ultraply TPO Çatı Sistemleri’nin aynı kalite görüşünü paylaştıkları profesyonel ve eğitimli Firestone yetkili bayileri tarafından uygulandığını kaydeden Mercan, sözlerine şunları ekledi; Firestone Teknik ekibimiz, projelerin başlangıç, geliştirme ve uygulama aşamasında profesyonel danışmanlık, destek ve gerekli görülen noktalarda saha montaj ekibine uygulama eğitimi sağlamaktadır. Firestone Ultra Ply ™TPO Membranlar mevcut Yapı Ürünleri Yönetmeliği (CPR) uyarınca yalnızca EC sertifikası (CE) almakla kalmamış, aynı zamanda Amerikan ASTM standardının ve Çin GB standardı gerekliliklerini yerine getirmiştir. Firestone Ultra Ply ™TPO çatı sistemi kod onayları çeşitli bina kod onayları ve sınıflandırmalarını karşılar. Mekanik olarak sabit çatı su yalıtım sistemleri için ETAGO06 koduna göre Avrupa Teknik Onayı (ETA) yı karşılar. Firestone Ultra Ply ™TPO Çatı Sistemleri, CEN / TS 1187 testlerine göre bir B roof (t1) ve B roof (t3) yangına dayanıklılık dereceleri elde etmiştir ve Factory Mutual (FM) konstrüksiyonlarında kullanılmak için onay almıştır.”