Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

HES KABLO ENERJİ, HES FLARET VE ZAYIF AKIM KABLOLARI İLE BAŞAKŞEHİR ŞEHİR HASTANESİ’NİN ALTYAPISINA HAYAT VERİYOR

Elli yıla yakın tecrübesiyle alçak, orta ve yüksek gerilim enerji kablosu, alüminyum iletkenler, bakır haberleşme kablosu, fiber optik kablo ve emaye bobin teli, solar kablo ve koaksiyel kablo üretimini sürdüren, Türkiye’nin önemli kablo üreticilerinden Hes Kablo, alanında pek çok ilki barındıran İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi’nin altyapısını, son teknolojiye sahip Enerji, Hes Flaret ve Zayıf akım kablolarıyla donattı.

Sektöründe Türkiye’nin en geniş bayi altyapısına sahip olan Hes Kablo, son teknolojiye sahip kablolar, halojenden arındırılmış, düşük duman yoğunluklu ve yangına dayanıklı olma özellikleri ile öne çıkıyor. Türkiye’nin geleceği için büyük öneme sahip, Kamu-Özel sektör iş birliği modeli ile yapılan en büyük 3’üncü sağlık yatırımı olan İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi için tercih edilen Hes Kablo, Türk kablo sektörüne de öncülük ve liderlik etmeye devam ediyor.

Türkiye’deki bitmiş ve yapımı devam yaklaşık 20 şehir hastanesinin alt yapısında tercih edilmenin haklı gururunu yaşadığını belirten Hes Kablo Genel Müdürü Şahin Nursaçan, “Kablo sektöründe en bilinen ve tercih edilen marka olmalarının arkasında sektörün ihtiyaçlarını yakından takip ederek, uygun ve kaliteli ürünleri müşterilere sunuyor olmalarının yer aldığını belirterek; “Uluslararası geçerliliği olan; ISO 9001, ISO 10002, ISO 14000, ISO 17025, ISO 50001, TS 18001 gibi kalite ve yönetim sistemleri sertifikalarına sahip kurumsal bir firma olmamızın yanı sıra ulusal ve uluslararası gözetim firmalarının periyodik denetimleri sonucu verilen; ISO, TSE, VDE, BASEC, GOST, UKRSEPRO ve KEMA gibi kalite belgelerine de sahibiz” dedi.

Hes Kablo Genel Müdürü Şahin Nursaçan

10 YIL İÇİNDE DÜNYANIN İLK 10 MARKASINDAN BİRİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ

Markalaşma çalışmalarına her zaman önem verdiklerini söyleyen Nursaçan, “Kurumsallaşma ve Ar-Ge faaliyetlerimizle dünya standartlarında üretim gerçekleştiriyoruz. Geniş bayilik altyapısını kurarak ürünlerimize pazarda ulaşmayı kolay hale getirdik. Bütün bunların yanı sıra, 1999 yılından bu yana kapsamlı tanıtım faaliyetleri yürüterek, sektörümüzle ilgili fuar ve organizasyonlara katılarak Hes Kablo markası ile tüketici arasında kuvvetli bir bağ oluşturduk. Markalaşma ve kurumsallaşma kurumların uzun vadede büyümesini sağlayan en önemli unsurlardan. Hedefimiz gelecek 10 yıl içinde Hes Kablo markasını dünyanın ilk 10 markasından biri yapmak” dedi. Nursaçan, şöyle devam etti; “Reklam ve tanıtım faaliyetlerinin yanı sıra özellikle yurtiçinde ve yurtdışında önemli fuarlara ve seminerlere katılım gerçekleştiriyoruz. Teknolojinin gelişmesiyle ihtiyaç duyulan ürün gruplarını, inovatif ürünlerimizi portföyümüze eklemek için yatırımlar yapıyoruz. Üniversite, sanayi iş birliğini etkin bir şekilde hayata geçirerek müşteri memnuniyetini ve verimliliği artırıcı süreçlerin inovatif yaklaşımla Ar-Ge ve Ür-Ge projelerini yeniden şekillendirme çalışmaları yürütüyoruz.”

TÜRK KABLO SEKTÖRÜNÜN EN FAZLA CPR SERTİFİKASINI ALAN TEK ŞİRKETİ

CPR (Construction Products Regulations – Yapı Malzemeleri Yönetmeliği) çerçevesinde tüm ürünlerinin onay işlemlerinin ve belgelendirmelerinin TSE ile ortak hareket edilerek tamamlandığını vurgulayan Nursaçan, “CPR, Avrupa Ekonomik Bölgesi içerisinde yapı malzemelerinin performansı için tek tip değerlendirme yöntemleri sunan bir ortak teknik dildir. Amacı; yapı malzemelerinin pazarlanması konusunda uyumlaştırılmış kurallar tanımlamak ve farklı ülkelerdeki farklı üreticilerin yapı malzemelerinin karşılaştırılmasına olanak tanıyan güvenilir bilgilerin bulunurluğunu sağlamaktır” diye konuştu.

YANGIN ESNASINDA İNSAN HAYATININ, DEĞERLİ MALZEMELERİN VE ÖNEMLİ BELGELERİN KORUNMASI İÇİN GELİŞTİRİLDİ

Hes Flaret kabloların kullanımının 80’li yıllarda başladığını ve son yıllardaki hukuki düzenlemelerle birlikte Avrupa’da ve Amerika’da özellikle insan yoğunluğunun fazla olduğu kapalı genel alanlarda (okul, sinema, hastane, alışveriş merkezleri vb.) kullanımlarının zorunlu hale getirildiğini ifade eden Şahin Nursaçan, konuyla ilgili şu bilgileri verdi; “Halojensiz alev iletmeyen (HFFR) kablolar; merkezi şirket binaları, hastaneler, alışveriş merkezleri, oteller, sinemalar, yer altı metroları, elektrik santralleri, yangınla ilgili merkezler gibi insanların toplandığı yerlerde, yangın esnasında insan hayatının, değerli malzemelerin ve önemli belgelerin korunması için geliştirilmiştir. Yangın esnasında bu binalardaki yangın alarm ve havalandırma sistemleri, asansörler, ikaz ve yönlendirme ışıkları ile kapılar en azından bir süre çalışır olmalıdır. Bundan dolayı bu sistemlerin besleme ve kontrol kabloları halojensiz (HFFR), emniyet kabloları olmalıdır. İnsanlar ve eşyalar için yangının etkilerini azaltmayı düşündüğümüz zaman, kablonun halojensiz, düşük duman yoğunluklu, alev geciktiricili, alevi yaymayan özelliklerini hesaplamak mecburiyetindeyiz. Böylece, yere ve kullanıma göre ekonomik bir kablo yapısını tasarlayabiliriz.”

İNOVASYON, TEKNOLOJİ, KALİTE VE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNDEKİ LİDERLİĞİMİZİ ULUSLARARASI PAZARLARDA DA SÜRDÜRÜYORUZ

Türkiye’de ilk defa ekstra yüksek gerilim enerji kablosu üretim çalışmalarını realite etmek için yatırımlarına aralıksız devam eden HES Kablo’nun üretim kapasitesinin uluslararası pazarlarda da rekabet edebilecek seviyede olduğunu söyleyen Nursaçan, “Firmamız içerisinde bulunan Ar-Ge merkezi ile VDE standartlarına göre yıpranma test laboratuvarı mevcuttur. Orta, Yüksek Gerilim ve Yanmaz Kablo Deney Laboratuvarı, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından, TS EN ISO/IEC 17025 “Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği için Genel Şartlar Standardı” akreditasyon sertifikasıyla tescillenmiştir. TÜRKAK tarafından verilen sertifika, Hes Kablo laboratuvarında ‘yanma testleri’ konusunda gerçekleştirilecek olan elektriksel ve mekaniksel tüm testlerde akredite deney sonuçlarının güvenilir olduğunun ve uluslararası geçerliliğe de sahip olduğunun simgesi niteliğindedir. En ileri teknolojilerin kullanıldığı laboratuvarlarımız Türk Standartları Enstitüsü yeterliliğine sahiptir. Firmamız, inovasyon, teknoloji, kalite ve müşteri memnuniyeti gibi konulardaki liderliğini Türkiye’de olduğu kadar, uluslararası pazarlarda da sürdürmektedir. İnovasyon eşittir uzmanlık artı ilkleri gerçekleştirebilme cesaretidir. Yenilik, yeteneğe ihtiyaç duyar. Her daim süregelen bilgi paylaşımı ve disiplinler arası iş birliği sürekli olarak öğrenmemize ve gelişmemize olanak tanır. Yenilik, cesarete ihtiyaç duyar. Tüm çalışanlarımızı, kendi fikirlerini geliştirebilmeleri için teşvik ediyoruz. Her zaman sorular soruyoruz ve yeni konseptlere açığız. Bunları bulabilmek için de ufkumuzu genişletiyor, diğer sektörleri ve keşfedilmemiş alanları keşfetmeye çalışıyoruz” dedi.

ÜRÜNLER MODERN TEST CİHAZLARI KULLANILARAK KONTROL EDİLİYOR

Hes Kablo üretimlerinin; 120.000 metrekaresi kapalı, 250.000 metrekare alandaki entegre tesislerde, ISO 9001 standartlarına göre ve ISO 10002, ISO 14001, OHSAS 18001, ISO 27001 ve ISO 50001 gerekleri göz önünde bulundurularak, konusunda bilgi ve deneyim sahibi yaklaşık 1000 kişilik uzman bir ekip tarafından, en son teknolojik gelişmelere uygun makine ve yöntemler kullanılarak gerçekleştirildiğinin altını çizen Şahin Nursaçan, ulusal ve uluslararası gözetim firmalarının periyodik olarak yapmış olduğu denetimler sonucu verilen, ISO, TSE, VDE, GOST, ETL, UKRSEPRO ve KEMA gibi kalite belgelerinin

Hes Kablo markasına ve ürünlerine gösterilen güvenin bir ifadesi olduğunu belirterek; “Hes Kablo, uluslararası ve yerli standartlara göre üretilen ürünlerin yanı sıra, özel müşteri şartnameleri ve isteklerine göre de üretim yapabilmektedir. Üretimin her aşamasında ve özellikle de son kontroller sırasında, modern test cihazları kullanılarak test edilen yüksek kaliteli ürünlerin müşteriye ulaştırılması sağlanmaktadır” diye konuştu.

rere

FARKINDALIĞI ARTIRMAK VE DAHA FAZLA PROJEDE YER ALMAK İSTİYORUZ

Türkiye’de sektör lideri olarak, marka/referans projelerde yer almaya devam etmenin öncelikli hedefleri olduğunu belirten Nursaçan, sözlerine şunları ekledi; RES, GES ve HES yatırımlarında, OSB’lerde, elektrik dağıtım şirketlerinde, nükleer enerji santrallerinde, güçlü ve yaygın bayi ağımızla elektrik sektöründe olmaya devam edeceğiz. İhracat olarak hedefimiz ciromuzun yüzde 50’sini geçekleştirmek. Bunun için de temsilcilerimiz ve müşterilerimiz ile birlikte ortak çalışarak farkındalığı artırmak ve daha fazla projede yer almak istiyoruz. Bunun için yeni ve hedef pazarlarda sektör fuarlarına katılmak, mevcut müşterilerimizle ilişkilerimizi daha yakın ve samimi hale getirmek, marka ve ürünlerimizi müşterilerimize tanıtmak, sürdürülebilir kalite anlayışımızı tüm süreçlerimize yayarak, ürünlerimizle ilgili şikâyet almamak, markamızın büyüklüğünü ve niteliğini müşterilerimizin doğru biçimde anlamasını sağlayarak,

müşteri memnuniyeti ve bağlılığı yaratmak, inovatif yaklaşımlarla fiyatlarımızı rekabetçi hale getirmek ve marka bilinirliğimizi daha üst düzeye taşıma konuları, ana stratejimizi oluşturmaktadır.”