Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi 90,07 Puana Geriledi

İMSAD

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Ağustos 2018 sonuçları açıklandı. 90,07 puan olarak gerçekleşen bileşik endeksin alt endekslerinde de gerilemeler yaşandı.

Ağustos ayında faaliyetler çalışma gün sayısının azalmasından etkilenirken, Güven ve Beklenti Endeksleri de düştü. Endekste, önümüzdeki aylara ilişkin güven ve beklentilerdeki gerilemenin, inşaat malzemeleri sanayisinde küçülme yaşanabileceği endişesini artırdığı belirtildi.

Faaliyetlerde Azalma Yaşandı

İnşaat malzemeleri sanayisinde Faaliyet Endeksi, Ağustos ayında bir önceki aya göre 5,8 puan düştü. Tüm faaliyetlerde gerilemeler ortaya çıktı. Yalnızca yurtdışı satış fiyatları kademeli artışını sürdürdü. Yurtiçi satışların gerilediği Ağustos ayında ihracat, sınırlı ölçüde gerileme gösterdi. Üretimde de gerileme yaşandı. Cirolar özellikle iç satışlardaki düşüşe paralel olarak azaldı. Ağustos ayında faaliyetler, çalışma gün sayısının azalması, döviz kurları ile TL faizlerindeki artış ve belirsizlikler nedeniyle gerileme gösterdi.

Güven Endeksi Ağustos Ayında Düşmeye Devam Etti

Ağustos ayında faaliyetlerde gerileme olması, Türkiye ekonomisi, inşaat sektörü ve inşaat malzemeleri sanayisine ilişkin güveni de etkiledi. Güven Endeksi seviyesi bir önceki aya göre 3,6, geçen yılın Ağustos ayına göre 13.3 puan düştü. Yurtiçi pazarlarda Ağustos ayında gerçekleşen güven kaybı ihracat pazarlarında ise sınırlı ölçüde görüldü.

Beklentilerde Son Dört Yılın En Düşük Seviyesinde

Temmuz ayında bozulmaya başlayan beklentiler, Ağustos ayında da düşüş gösterdi. Faaliyetlerdeki gerileme ve güven kaybı, beklentileri olumsuz etkiledi. Beklentiler son dört yılın en düşük seviyelerinden birine geriledi.

Beklenti Endeksi Ağustos ayında bir önceki aya göre 4,1 puan düştü. Böylece son beş ayda beklentilerde toplam 11 puan gerileme yaşandı. Bu gerileme ile birlikte Ağustos ayı beklenti seviyesi geçen yılın aynı döneminin beklenti seviyesinin 9,9 puan altına indi. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi siparişlerde de düşüş devam ederken, ihracat siparişlerinde Ağustos ayında sınırlı bir artış yaşandı. Önümüzdeki üç ayın üretim, yatırım ve istihdam beklentileri de gerileme gösterdi. Güven ve beklentilerde yaşanan gerileme, inşaat malzemeleri sanayisinde küçülme endişesi yaratıyor.