Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

KNAUF ANKARA BİLKENT ŞEHİR HASTANESİ İÇİN ÖZELLEŞTİRİLMİŞ ÇÖZÜMLER SUNDU

Köklü geçmişi, sahip olduğu marka güvenirliği, teknolojik bilgi birikimi, global Ar&Ge gücü, kalitesi dünya ve Avrupa standartlarına göre tescillenmiş 1200’ü aşkın ürün çeşitliliği, sistem çözümleri ve teknik donanımı ile sektörünün önemli aktörlerinden Knauf, Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise tek seferde inşa edilen en büyük hastanesi olan, ayrıca yatak kapasitesi ile de dünyada üçüncü sırada bulunan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi projesinde de tercih edildi.

Türkiye’nin sağlık alanındaki en büyük ‘Kamu-Özel İşbirliği’ projesi olan ve bir sağlık kampüsü şeklinde inşa edilen Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’ne; alçı ve alçı plakadaki geniş ve rakipsiz ürün gamı ve performans çözümleri ile yangın yalıtımı, ses yalıtımı, ısı yalıtımı, iç mekan akustiği, yüzey kalitesi ve tasarımı gibi pek çok katma değerli faydayı sunmaktan ve sahip oldukları teknolojiyle üretilen 1.000.000 metrekarenin üzerinde Alçıpan® çeşidi ile değer katmaktan gurur duyduklarını belirten Knauf Türkiye Pazar ve Marka Yöneticisi Özge Erol, “Ayrıca, donanımlı, konusunda uzman Teknik Danışmanlık ekibimiz, sistem ve performanslara ilişkin mimari ve mühendislik çözüm önerileri ile ilgili tüm teknik içerikli soruları, en doğru ve en objektif şekilde yanıtlamış ve projenin ihtiyaçlarına uygun çözümler sunmuştur” dedi. Knauf Proje ekibinin, deneyimiyle birlikte mimari ve mühendislik çözüm taleplerine doğrudan, yerinde ve hızlı bir şekilde cevap verdiğini söyleyen Erol, Knauf Servis ekibinin ise, uygulama boyunca projeye destek olup, talep üzerine yerinde incelemelerde bulunarak en doğru uygulama biçimi için gerekli yönlendirmeleri sağladığını vurguladı.

Knauf Türkiye Pazar ve Marka Yöneticisi Özge Erol

YANGIN GÜVENLİĞİNDE ÜST DÜZEY ÇÖZÜMLER SUNAN SİSTEMLER KULLANILDI

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin proje sürecinde ilgili departmanlara teknik bilgi, dokümantasyon ve toplantı desteği veren Knauf’un sağlanan bu desteklerle kuru yapı ürün ve sistemlerinde teknik açıdan güvenilir bir kaynak olarak kabul edildiğini aktaran Özge Erol şunları söyledi; “Bu kapsamda projede çözüm sunulan konulardan bir tanesi de yangın yalıtımıdır. Yangın nedenlerinin başında gerekli önlemlerin alınmaması gelmektedir. Tasarım aşamasında alınan yapısal tedbirler, “Pasif Önlemler” olarak adlandırılmaktadır. Pasif önlemler; yangının ve yanma ürünlerinin yayılmasını yavaşlatır, yanma ürünlerinin yıkıcı etkilerine karşı kalkan görevi görür ve yapı içerisinde yaşayan kişilerin güvenli bir şekilde tahliyesine olanak sağlayarak, yapıların savunma hattını oluşturur. Prestijli proje Ankara Bilkent

Şehir Hastanesi’nde, yangın güvenliğinde üst düzey çözümler sunan, güvenli yapı ürün ve sistemleri ile tercih edilmiş ve Knauf bu talebi 200.000 m2’lik FR Yangına Dayanıklı Alçıpan® ve WRFR Yangına ve Suya Dayanıklı Alçıpan® ve sistemleri ile üst düzeyde karşılamıştır. FR Yangına dayanıklı Alçıpan® yangına dayanım süresi arttırılmış, cam elyaf katkılı, düzgün yüzeyli A1 sınıfı hafif Alçıpan® çeşididir.

FR Yangına dayanıklı Alçıpan® kullanılarak oluşturulan 10 cm kalınlıkta Knauf bölme duvar sistemleri ile 120 dakikalık yangın dayanımı sağlamak mümkündür. Aynı zamanda yangına dayanım süresi arttırılmış ve su iticilik özelliği kazandırılmış, düzgün yüzeyli, A1 sınıfı, WRFR Yangına ve Suya Dayanıklı Alçıpan® sistemimiz projede hem yangın hem de ıslak hacim çözümü gerektiren mekanlarda uygulanmıştır.”

TÜM BEKLENTİLER MAKSİMUM SEVİYEDE KARŞILANDI

Knauf kuru yapı sistemlerinin her şarta ve talebe uygun olarak doğru çözümler sunduğunu ve güvenirlik sağladığını kaydeden Özge Erol, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde de projeye uygun optimum performans sağlayan nemli ve ıslak alanlarda kullanılmak üzere 200.000 m2’lik Knauf WR Suya Dayanıklı Alçıpan® ve Guardex sistemlerinin tercih edildiğini ve tüm beklentilerin Knauf’un ıslak hacim çözümleri ile maksimum seviyede karşılandığını söyledi. Erol, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde, su dayanımı performansı nedeniyle tercih edilen WR Suya Dayanıklı Alçıpan® sisteminin, her türlü ıslak hacim ve nemli ortamda kullanılabilen, su iticilik özelliği kazandırılmış düzgün yüzeyli, temiz ve kolay montaja imkan veren, yüksek yüzey kalitesi ile zamandan da tasarruf sağlayan hafif bir alçı plaka çeşidi olduğunu belirtti.

YÜKSEK SES YUTUM DEĞERİYLE MEKAN AKUSTİĞİNİ İYİLEŞTİREN SİSTEM: CLEANEO® AKUSTİK ALÇIPAN®

Projede tercih edilen akustik çözümlere dair de bilgi veren Erol, konuyla ilgili şunları aktardı; “Tavanlar iç mekanlarda hava ile etkileşimde bulunan oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır. Projede akustik çözümlere ihtiyaç duyulan bölümlerde Cleaneo® Akustik Alçıpan® sistemleri tercih sebebi olmuştur. Cleaneo® Akustik Alçıpan® perforasyonlu yapısı sayesinde yüksek ses yutum değeri ile mekanın akustiğini iyileştirmektedir. Böylece sesi yutan Cleaneo®, ortamdaki gürültüyü ve yankı süresini kontrol altına almaktadır. Ayrıca içeriğindeki zeolit sayesinde Cleaneo® kötü kokuları emerek ortama temiz havayı geri vermektedir. Tüm bunların yanı sıra sunduğu farklı perforasyon çeşitleri (Standart, şaşırtmalı, dağınık dairesel delikli, kare delikli, slotline çizgisel delikli ve blok halinde kare ve dairesel delikli) ile kullanıldığı mekanı özgün ve estetik bir tasarıma dönüştürmektedir.