Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

KRATOS MAKRO İLE GELENEKSEL ÇELİK HASIRA GÖRE ÇOK DAHA GÜÇLÜ PERFORMANS

Kordsa’nın inşaat sektörünün kullanımına sunduğu yüksek dayanım ve performans özelliğine sahip ürünü KraTos Makro, betonda çatlak direncini yükseltip durabilite sağlarken, tokluk ve sünekliliği artırıyor. Betonda 3 boyutlu dağılım sağlayarak 2 boyutlu çalışan çelik hasıra göre çatlak kontrolü açısından çok daha etkin rol oynayan KraTos Makro sentetik donatılar, sıcaklık ve büzülme kaynaklı çatlakları kontrol etmekte geleneksel çelik hasıra göre çok daha güçlü performans sergiliyor. Kratos Makro sentetik fiber donatılar eğilme momenti kapasitesini artırarak tamamen geleneksel çelik hasırın yerine kullanılabilir.

KORDSA AR-GE PROJE LİDERİ BURAK ERDAL

Makro sentetik fiber donatıların 1990’lı yıllardan itibaren saha (zemin) betonlarında, yol betonlarında, püskürtme ve bazı prekast elamanlarda kullanıldığını söyleyen Kordsa Ar-Ge Proje Lideri Burak Erdal; “Sürekli destekli sistemlerde, örneğin püskürtme ve saha (zemin) betonlarında tamamen geleneksel donatının yerini alan makro sentetik fiber donatılar, betonda çatlak direncini arttırıp durabilite sağlarken, tokluk ve sünekliliği artırıyor. Geleneksek çelik donatılar gibi eğilme kapasitesi sunarken, betonun yük altında şekil değiştirme yeteneğini artırır. Makro sentetik fiber donatılar, EN 14889-2 (Lifler – Betonda kullanım için – Bölüm 2: Polimer lifler – Tarifler, özellikler ve uygunluk) Standardı’na uygunluk gösterir. Eş değer çapı ≥ 0,3 mm büyük olan lif çeşitleri makro olarak adlandırılır” dedi.

KRATOS MAKRO SENTETİK DONATILI ZEMİN BETON TASARIM YÖNTEMİ

“Akma çizgileri teorisi, zeminde plastik mafsalların oluşumunu ve momentlerin yeniden dağılımını hesaba katar” diyen Burak Erdal, oluşan bu plastik mafsalların pozitif eğilme mukavemetinde artış sağlarken elastik bölgenin yer değiştirmesini olanak tanıdığını aktararak şunları söyledi; “Plastik mafsal oluşumu zeminin moment dayanımının ve taşıma gücü sınır durumunun tam olarak belirlenmesinde kullanılır. Plastik mafsal oluşumu, plağın artık dayanımına bağlıdır ve bu artık değerler EN 14651 ve ASTM C 1609 standartlarında yer alan artık dayanımlar ile hesaplanır. (ACI 544.4R-18, TR 34)”

TEST SONUÇLARINA GÖRE PROJELERE UYGUN LİF DOZAJI HESAPLANIYOR

Kordsa Teknik Tekstil A.Ş Ar-Ge beton laboratuvarında, EN 14651 (kiriş), ASTM C 1609 (kiriş), EN 14488-5 (Püskürtme beton plak) standartlarına uygun fiberle güçlendirilmiş beton elamanlar üzerinde test yapılabildiğini kaydeden Erdal; “Müşteri/proje talebine göre fiberli beton dizaynı yapılabilmekte, test sonuçları kullanılarak projelere en uygun lif dozajı (kg/m3) hesaplanmaktadır. Kordsa üstün teknik ekipman ve uzman mühendis personeli ile projelere mühendislik çözümleri sunmaktadır” şeklinde konuştu.

ÇELİK HASIRA GÖRE ÇATLAK KONTROLÜNDE DAHA ETKİN ROL OYNUYOR

KraTos Makro sentetik lif donatılarının tamamen geleneksel çelik donatının yerine kullanılabileceğine vurgu yapan Burak Erdal konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı; “Kratos Makro sentetik lifler, betonda 3 boyutlu dağılım sağlayarak 2 boyutlu çalışan çelik hasıra göre çatlak kontrolü açısından çok daha etkin rol alır. Çatlak kontrolü betonun durabilitesini (zamana bağlı dayanım) koruması için en önemli kriterdir. KraTos Makro sentetik donatılar, sıcaklık ve büzülme kaynaklı çatlakları kontrol etmekte ve yük taşıma kapasitesi bakımından geleneksel çelik hasıra göre çok daha güçlü performans sergiler.”

KRATOS MAKRO SENTETİK LİF TEKNİK ÖZELİKLERİ

Boy: 54 mm

Eş değer çap: 0,72 mm

Çekme Gerilmesi: 550 MPa

Elastisite Modülü: 8,5 GPa