Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

MARKALI KONUT PROJELERİNDE STOK ERİME HIZI ARTTI

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Aralık 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre, aralık ayında fiyatlar, bir önceki aya göre yüzde 0.58, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.94 oranında arttı. Markalı konut projeleri kapsamında satışların yüzde 8’inin yabancılara yapıldığı aralık ayında stok erime hızı yüzde 6.03 oranında gerçekleşti.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ 2019 yılı aralık ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Prof. Dr. Feyzullah Yetgin, “Yeni konutlarda stok erime hızının arttığı yılın son ayında, ödeme yöntemlerini incelediğimizde, banka kredisi ve senet kullanımının bir önceki aya göre yükseldiğini görüyoruz. Faizlerin inmeye devam etmesiyle konut kredisi kullanımı yükselmeye devam edecektir” dedi. REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa ise, REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi aralık ayı sonuçları hakkında şunları söyledi: “Aralıkta bir önceki aya göre yüzde 0.58, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.94 oranında artış gerçekleşti. Satışlardaki konut bedeli ödeme yöntemleri incelendiğinde, kasım ayına göre aralıkta banka kredisi kullanımında yüzde 6 oranında artış gözlendi. Markalı konut projeleri kapsamında stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde, aralıkta stoklarda adet bazında yüzde 6.03 oranında erime gözlendi ve stok erime hızı 6 aylık ortalamanın (yüzde 3.92) 2.11 puan üstünde gerçekleşti.”

GYODER Başkanı Prof. Dr. Feyzullah Yetgin

YENİ KONUTLARDA FİYAT ARTIŞI YÜZDE 0.58

Kamuoyunda ‘markalı projeler’ olarak adlandırılan, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ sonuçlarına göre; aralıkta bir önceki aya göre yüzde 0.58, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.94 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı ocak ayına göre ise yüzde 89.20 oranında nominal artış gerçekleşti.

1+1, 2+1, 3+1 VE 4+1’DE ARTIŞ

Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, aralık ayında bir önceki aya göre 1+1 konut tipinde yüzde 0.16, 2+1 konut tipinde yüzde 0.10, 3+1 konut tipinde yüzde 0.21 ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.12 oranında nominal artış yaşandı.

YABANCIYA SATIŞLAR SON 6 AYLIK ORTALAMANIN ÜSTÜNDE

Aralık ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 8’lik (son 6 aylık ortalama yüzde 7) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda yüzde 32 oranında 2+1 özellikteki konutlar tercih edildi.

SENET VE BANKA KREDİSİ KULLANIMINDA ARTIŞ

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde; aralıkta peşinat kullanımının yüzde 53, banka kredisi kullanımının yüzde 17 ve senet kullanım oranının yüzde 30 seviyesinde gerçekleştiği görüldü. Kasım ayında peşinat kullanımı yüzde 55, banka kredisi kullanımı yüzde 16, senet kullanımı ise yüzde 29 oranında gerçekleşmişti.

REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa

STOK ERİME HIZI YÜZDE 3.76’DAN YÜZDE 6.03’E YÜKSELDİ

Yeni Konut Fiyat Endeksi, aralık ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazlı stoklarda yüzde 6.03 oranında erime gözlendi. Kasım ayı stok erime hızı yüzde 3.76 oranında gerçekleşmişti.

SATIŞLARIN YÜZDE 49’U BİTMİŞ KONUTLARDAN

Aralıkta satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 49’u bitmiş, yüzde 51’i bitmemiş konut stoklarından oluştu. Kasım ayındaki satışların ise yüzde 44’ü bitmiş, yüzde 56’sı bitmemiş konut stoklarından oluşmuştu.