Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

MITSUBISHI ELECTRIC GELİŞTİRDİĞİ ÇÖZÜMLERLE İÇ MEKÂNLARA TAZE VE TEMİZ HAVA TAŞIYOR

CANER GÜÇER
MITSUBISHI ELECTRIC TÜRKİYE KLİMA SİSTEMLERİ ÜRÜN MÜDÜRÜ

Yüz yıla yakın süredir iklimlendirme teknolojileri konusunda öncü olan, yaşam kalitesini artırmak için ürün ve çözümler geliştiren Mitsubishi Electric, bireysel havalandırma ve klima sistemleri ile taze ve temiz havayı filtreleyerek içeriyi alırken virüs, bakteri, toz ve alerjenlerden uzak, sağlıklı ve daha temiz havaya sahip iç mekânlara imkân tanınıyor.

İleri teknolojileriyle “Evden Uzaya” kadar çok geniş bir alanda toplumların yaşam kalitesini artırmak için ürün ve çözümler geliştiren Mitsubishi Electric, bireysel havalandırma ve klima sistemleri ile iç mekânların kirli havasını temizlerken, dışarının oksijeni bol taze havasını filtreleyerek içeriyi havalandırıyor ve nem düzeyini dengeliyor. Kapalı ortamlarda taze hava eksikliğinden kaynaklanan hastalık riskini azaltıyor, nem ve küf kokusu gibi sorunları ortadan kaldırıyor.

SAĞLIKLI VE DAHA TEMİZ HAVAYA SAHİP İÇ MEKÂNLAR

Bir asra yakın süredir global tecrübesiyle konutlar, okullar, ofisler, hastaneler ve alışveriş merkezleri başta olmak üzere pek çok farklı alanın iklimlendirme ihtiyacını karşılayan Mitsubishi Electric, Lossnay havalandırma cihazları ve yapay zekâlı Legendera klimaları ile bireylerin sağlığı ve yaşam alanlarının konforu için ideal şartları sağlıyor. Legendera serisi klimalarda bulunan “Plasma Quad Plus” filtre, saç telinin yaklaşık otuzda biri büyüklüğüne denk gelen 2,5 mikrometreden daha küçük boyutlardaki kirleticileri filtreleyebiliyor. Böylece testler ile kanıtlanmış şekilde virüs, bakteri, toz ve alerjenlerden uzak, sağlıklı ve daha temiz havaya sahip iç mekânlara imkân tanınıyor.

1

VİRÜS, BAKTERİ, TOZ VE ALERJENLERE KARŞI İÇ ORTAM HAVA KALİTESİ ÇOK ÖNEMLİ

Virüs, bakteri, toz ve alerjenlerden uzak bir mekân için en yeni teknolojilerle geliştirilmiş havalandırma sistemleri ve klimalar büyük avantaj sağlıyor. Kullanım şekline göre konut, hastane, okul, işyeri, alışveriş merkezi gibi alanlar için mümkün olduğunca amacına uygun iklimlendirme sistemlerinin seçilmesi büyük önem taşıyor. Günümüz teknolojisiyle sistemlerin, farklı ihtiyaçları karşılaması ve zaman içinde bu ihtiyaçların değişiklik gösterebilmesi sebebiyle esnek şekilde tasarlanabildiğini söyleyen Mitsubishi Electric Türkiye Klima Sistemleri Ürün Müdürü Caner Güçer, taze ve sürdürülebilir iç hava için önerilerini paylaştı. Kapalı alanlarda daha fazla zaman geçirdiğimiz bu dönemlerde mekânların ihtiyaçlarının değişiklik gösterebildiğine dikkat çeken Caner Güçer, sözlerine şöyle devam etti; “Yoğun izolasyon gerektiren alanların pozitif veya negatif farklı basınçlar altında çalışmasını sağlayabilecek, daha fazla iç ortam havasını taze dış ortam havası ile değiştirebilecek, merkezi yerine lokal sistem çözümleriyle temizlik ve bakımın kolayca sağlandığı sistemler iç hava kalitesi için tercih sebebi olabiliyor. İklimlendirme alanındaki ileri teknolojisiyle sektöre yön veren Mitsubishi Electric, bu noktada iç ortam hava kalitesi için yeni ve verimli çözümler sunuyor. 1970’li yıllarda mucidi olduğu Lossnay havalandırma cihazları ve inovatif teknolojilerle ürettiği Legendera serisi klimalar ile öne çıkan Mitsubishi Electric, ürünleriyle iç ortam havasının taze ve temiz kalmasına imkân tanıyor. Yüksek filtrelemeden geçmiş ve nemi dengelenmiş taze hava ile yenilenen ortam havası sayesinde; bireylerin karşılaştığı; baş ağrısı, baş dönmesi, göz kaşınması, boğaz kuruması, konsantrasyon eksikliği ve çalışan-öğrenci veriminin düşüşü gibi hasta bina sendromundan kaynaklı birçok olumsuzluğun da önüne geçilebiliyor.”

İÇ MEKÂNLARDA TEMİZ HAVA İÇİN YENİ TEKNOLOJİ FİLTRELER

Yüksek iç ortam hava kalitesinin olmazsa olmaz dört temel unsurunun; havadaki karbondioksit konsantrasyonu, sıcaklık, nem ve partikül seviyesi olarak sayılabileceğini ifade eden Güçer, “Sağlıklı bir iç mekân havası; virüs, bakteri, toz ve uçucu kimyasal bileşen parçacıkları izole etmek için ortamı havalandırırken aynı zamanda dışarıdan alınan havanın filtrelenmesi ile mümkün oluyor. Kontrolsüz bir şekilde pencere açılarak yapılan havalandırma esnasında sadece hava temizleme cihazı ile temizlik yapılması sürdürülebilir hijyen sağlamıyor. Lossnay havalandırma cihazları; ortamın sıcaklık, nem ve oksijen dengelemesini yaparken, yüksek verimli filtresi sayesinde 0.3µ küçüklüğe kadar kirletici filtrelemesi yapabiliyor. Böylece sağlık problemlerine yol açabilecek unsurlara geçit vermiyor. Yeni nesil üretim teknolojileri kullanılarak üretilen, üç boyutlu yapısı geliştirilmiş statik filtrelerin yanı sıra elektronik filtreler de artık klimaların filtreleme özelliklerini hava temizleme cihazlarıyla eş ve birçoğundan üstün hale getiriyor” diye konuştu.

BAĞIMSIZ TESTLERE GÖRE BAKTERİLERİ VE INFLUENZA GİBİ VİRÜSLERİ YÜZDE 99 AZALTIYOR

Mitsubishi Electric’in Legendera serisi klimaları için geliştirilen Plasma Quad Plus filtrenin de markanın hava temizleme cihazlarındaki çalışma prensibiyle öne çıktığını söyleyen Güçer; “Japonya’daki bağımsız laboratuvarlarda gerçekleştirilen ev tipi hava temizleme cihazları test sistemi olan JEM 1467’ye dayalı test sonuçlarına göre, Plasma Quad Plus filtre bakterileri yüzde 99’a varan oranda azaltabiliyor. Ulusal Hastane Organizasyonu Virüs Araştırma Merkezi tarafından yapılan benzer standartlara dayalı bir başka test sonucu da influenza (H3N2) gibi virüslerin de bu filtre ile yüzde 99’a varan oranda azaltılabilme başarısını onaylıyor. Testlerin 25m3 gibi alanlarda yapılması günlük kullanımda da bu başarının mümkün olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

PLASMA QUAD PLUS FİLTRE KULLANICILARINA EKONOMİK KATKI DA SAĞLIYOR

Tokyo Çevresel Alerjenler Enstitüsü (ITEA) tarafından yapılan Legendera klimanın test sonuçlarında da Plasma Quad Plus filtrenin, alerjenlerde yüzde 98, toz ve mite kirleticilerinde yüzde 99,7 gibi yüksek oranlara ulaşan bir filtreleme etkisinin gözlendiğini vurgulayan Güçer, “Tüm bu testlere ek olarak, fabrika laboratuvarlarındaki test sonuçlarına göre saç telinin yaklaşık otuzda biri büyüklüğe denk gelen 2,5 mikrometreden daha küçük boyutlardaki kirleticileri filtreleyebilme anlamına gelen PM2.5 düzeyindeki filtreleme teknolojisi, Legendera klimaları 2017 yılından bu yana PM2.5 filtreleme yapabilen duvar tipi klima cihazı olarak öne çıkarıyor. Plasma Quad Plus filtre; klimanın çalışma modundan bağımsız fan modunda da çalışabilmesi, filtrenin sadece 2 Watt elektrik tüketimi, yüksek etkili değerlendirmesi ile A sınıfı filtreleme gibi önemli özellikleri sayesinde iç hava kalitesine ek olarak kullanıcılarına ekonomik katkı da sağlıyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

LOSSNAY’IN PATENTLİ TEKNOLOJİSİ İLE NEM DENGESİ SAĞLANMIŞ TAZE HAVA

Lossnay havalandırma cihazlarında kullanılan teknoloji hakkında detaylı bilgi veren Caner Güçer, sözlerine şöyle devam etti; “Mitsubishi Electric, İkinci Dünya Savaşı dönemindeki ihtiyaçlardan doğan ve basit anlamda giriş ve çıkış hava yollarını ayırarak taze hava ihtiyacını karşılayan havalandırma sistemlerinde patentli selülozik ısı değiştirici kullanarak havalandırmayı inovatif bir boyuta taşıyor. Lossnay havalandırma cihazlarında kullanılan bu teknoloji, havalandırma esnasında birbirine temas etmeden tahliye edilen kirli-ağır iç ortam havası ile ortama iletilen dış havanın sıcaklık ve nem seviyeleri arasında dengeleme yapabiliyor. Yüzde 85’i aşan verimle çalışabilen bu sistemler, yüzde 100 taze havayı, ısı kaybını minimumda tutarak ve nem dengesi sağlanmış olarak ortama aktarabiliyor. Endüstriyel üretim alanları, şehir merkezleri, iş yerleri ve konutlar, okullar ve kreşler gibi birçok farklı ortamda pencere açılarak havalandırma yapılması yerine sürdürülebilir yüksek bir iç ortam hava kalitesi sağlayan Lossnay taze hava sistemleri; sessizlik, verim ve konfor sunan teknolojik bir çözüm olarak dikkat çekiyor.”

ÇİFT KATMANLI KAPLAMA ÖZELLİĞİYLE İÇ ÜNİTE TEMİZLİĞİ DE KOLAYLAŞIYOR

Havada bulunan kirleticiler hakkında da bilgi veren Güçer, “Havada bulunan kirleticiler genel olarak; toz gibi hidrofilik (su seven) ve yağ, sigara dumanı, karbon gibi hidrofibik (sudan kaçan) kirleticiler olarak iki gruba ayrılıyor. Her iki grubun farklı moleküler yapıları gereği yüzey tutulumlarını azaltmak için farklı yüzey koruma kaplama teknolojileri bulunuyor. Birbiriyle ters etkileşimde olan iki kaplama çeşidi Mitsubishi Electric’in sahip olduğu üretim teknolojisi ile aynı yüzeye problemsiz bir şekilde uygulanabiliyor. Marka, Legendera serisi klimalarının iç ünitelerinde uyguladığı bu Çift Katmanlı Kaplama (Dual Barrier Coating) özelliğiyle sektörde farklılaşıyor. İç ünitede fan, ısı değiştirici ve hava yolu üzerine uygulanan bu çift katmanlı yapı, yağ ve su bazlı kirleticilerin birikmesini zorlaştırıyor ve kirleticilerin filtre üzerinde birikmesine imkân tanıyor. Bu sayede kullanıcılar, filtrelerini temizlediklerinde bireysel olarak daha kolay ve etkin cihaz temizliği gerçekleştirebiliyor. Kompleks sistemlere göre basit olan bireysel çözüm bakımlarını bir kademe daha ileriye götürerek kullanıcılarının temizlik hassasiyetlerine destek veren Mitsubishi Electric, detaylı profesyonel temizlik gerektiğinde de işlemin daha kısa sürede ve daha kolay tamamlanabilmesine imkân tanıyor. Çift Katmanlı Kaplama teknolojisine sahip Legendera klimalar, gerek yüksek filtreleme fonksiyonları gerekse sistem temizliği ile sürdürülebilir iç ortam hava kalitesine katkı sağlarken, ilk günkü performansını çok daha uzun süre koruyarak kullanıcılarına ekonomik anlamda da avantaj sunuyor” diyerek sözlerini tamamladı.