Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

RAHVALI’DAN GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Gayrimenkul sektörünün sorunları ve çözüm önerileri hakkında konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Rahvalı, sektörün en büyük sorununun konut stoku olduğunu söyledi. “Türk gayrimenkul sektörü dünyanın her yerinde rekabet edecek güce ve teknik altyapıya sahip” diyen Rahvalı, “Afrika ülkelerinde milyonlarca konut ihtiyacı var. Ağaoğlu Şirketler Grubu olarak burada bazı çalışmalara başladık” dedi.

7. İnşaat ve Konut Konferansı’nda gayrimenkul sektörünün sorunları ve çözüm önerileri hakkında görüşlerini paylaşan Ağaoğlu Şirketler Grubu Murahhas Azası ve Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Rahvalı, “Sektörün en büyük sorunu konut stoku. Diğer problemler de stok probleminden kaynaklanmakta” dedi.

Gayrimenkul sektörünün sorunları ve çözüm önerileri hakkında görüşlerini açıklayan Ağaoğlu Şirketler Grubu Murahhas Azası ve Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Rahvalı sözlerine şöyle devam etti:

“Faizlerin yüksek olması sebebiyle 2018 yılında bir önceki yıla göre İstanbul için yüzde 40, Türkiye için yüzde 38 düşüş yaşandı. Aslında toplam satışlarda düşüş sadece yüzde 4,2 olarak gerçekleşti. Geliştiriciler, müşterisi için farklı vadeli satış kampanyalarına yöneldi ve sonucunda da likidite problemi oluştu. Aynı zamanda bu likidite eksikliğinden yüksek maliyetli kurumsal krediler kullanmak zorunda kalındı.”

ÇÖZÜM İÇİN GAYRİMENKUL YATIRIM FONLARI KURULMALI

Gayrimenkul sektöründe üretimden kaynaklanan fiyat artışlarının satış fiyatlarına yansıtılmadığını dile getiren Rahvalı, “Geliştiricilerin, stok problemi nedeniyle yaptıkları artış miktarı, üretim maliyetlerinin altında kaldı. İstanbul için dengeli/sağlıklı stok miktarı 140 bin adet. İstanbul’un dengeli/sağlıklı stok miktarına düşmesi yaklaşık olarak 5 yıl sürecek. Türkiye için dengeli/sağlıklı stok miktarı ise 750 bin adet. Bu noktaya gelmemiz için yine 4 yıla ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

Çözüm için gayrimenkul yatırım fonlarının kurulması gerektiğinin altını çizen Hasan Rahvalı, fonların Avrupa’da gayrimenkule yaptıkları yatırımın 2017 yılı sonu itibariyle yaklaşık 650 milyar dolara ulaştığını söyledi. 

GAYRİMENKULE YATIRIM YAPAN FONLAR

Ağaoğlu Şirketler Grubu Murahhas Azası ve Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Rahvalı, “2017 yılı itibari ile gayrimenkule yatırım yapan fonların Almanya’da ulaştıkları hacim 157 milyar euro iken Fransa’da 127 milyar euroya ulaştı. Güney Kore’de ise bu rakam 42 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’deki yatırım miktarı ise 2 milyar euronun altında” dedi.

Rahvalı sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı: 

“Ayrıca sadece gayrimenkul değil tüm sektörlerin ihtiyaçlarının karşılanması için finans merkezine ihtiyacımız var. Bu ülkemiz için son derece stratejik öneme sahip. Finans oyuncularına yeterli ortamı sağlamamız gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı himayesinde kurulan Finans Ofisi bu sebepten dolayı çok kıymetli bir çalışma oldu.”

“Sektörü sanayiye taşıyıp inşaat maliyetlerini düşürmemiz gerekiyor. Özellikle Afrika ülkelerinde milyonlarca konut ihtiyacı var. Ağaoğlu Şirketler Grubu olarak burada bazı çalışmalara başladık. Türk gayrimenkul sektörü dünyanın her yerinde rekabet edecek güce ve teknik altyapıya sahip.”