Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Robotik Teknolojinin Yönlendirmesi İle Hatasız Yapılar İnşa Ediliyor

BIM

Dünyanın önde gelen üniversitelerinin ve uzman konuşmacıların katıldığı BIM ve Ötesi: İnşaat Sektöründe Dijital Dönüşüm Sempozyumu’nda, robotik teknolojinin yönlendirmesi ile yapılarda hatasızlığa giden yol konuşuldu.

Cambridge, Carnegie Mellon ve Colorado State gibi üniversitelerinden akademisyenler, Amerika, Kanada, Avrupa ve Türkiye’den uzman konuşmacılar, “BIM ve Ötesi: İnşaat Sektöründe Dijital Dönüşüm” Sempozyumunda bir araya geldi. İTÜ ve ODTÜ’nün öğretim üyelerinin katkılarıyla Prota’nın düzenlediği sempozyum Tasarla-Uygula-Yakala-İlerle olmak üzere 4 ana oturumda gerçekleşti.

Sempozyumda kent mimarisi, altyapı, şehir planlaması ve dünyadaki örnekleri paylaşıldı. Türkiye’nin bu alanlardaki ihtiyaçları ve çözüm önerileri anlatıldı, robotik yaklaşımlar ve geleceğe yönelik teknolojiler konuşuldu.

Bina Yapım Aşamasında Sorunlar Tespit Edilebiliyor

Yapı sektöründeki BIM teknolojik yaklaşımında amacın sürprizlere yer verilmemesi olduğunu vurgulayan Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Profesör Burcu Akıncı, “Çünkü şu anda yapısal işlerde, işlemlere ve başlıklara tek tek bakılarak sorunlar anlaşılmaya çalışılıyor. Burada BIM teknolojisi kullanıldığında ise daha bina yapım aşmasındayken sorunları anlayıp, çözüm üretebiliyoruz. Bu sayede bir binanın depremde ayakta kalma ihtimali yüksek olacak” dedi.

İleri Teknolojiye Sahip Projeler Kısa Zamanda Daha Az Maaliyetle Yapılıyor

Prota Genel Müdürü Danyal Kubin ise BIM teknolojisiyle yapı sektöründe baştan sona her şeyin kontrol altında tutulduğunu belirtti.

Hata payının sıfır olduğunu belirten Kubin, “Örneğin BIM’le yapılan bir inşaatta kesinlikle su basması yaşamazsınız. İnsan hatasının olmadığı yapılar inşa edersiniz. ABD’de ileri bir teknoloji olan BIM ile yapılan ve kontrol edilen inşaatlarda hem maliyet yüzde 13 düştü hem de insana bağlı hataların yaşanmadığı tespit edildi. Prota olarak bu sempozyumu düzenlemekteki amacımız; Türkiye’de de bu sistemin yaygınlaşmasını sağlamak. Türkiye’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Ataköy- İkitelli, Kabataş Mahmutbey metroları BIM ile tasarlandı. Bu metrolar açıldıktan sonra hiçbir hata olmayacak. İleri teknolojiyle yapılmış projeler hem daha kısa zamanda hem de daha az maliyetle yapıldı. 3. Havaalanı dünyanın örnek projeleri arasında yer alıyor. Burada birçok birim BIM ile tasarlandı. Türkiye’de inşaat sektöründe birkaç yıl içinde bu teknoloji yaygın olarak kullanılacak. Bu sistemle çok daha mutlu bir ülke olacağız diye düşünüyorum” dedi.

Robotik Teknoloji İle Alt Geçitleri Su Basmaz

BIM sisteminin öneminden bahseden Kubin, “Bir işi yapmak kadar o işi denetlemek de önemli. Denetimsiz başarı bir şey ifade etmiyor. Sistemsizlik alışkanlık olmamalı. Bir altgeçidi tasarlıyorsanız birçok faktörü dikkate almanız gerekiyor. İnsan öngörüsü ve eliyle tasarlanan yapılarda hata yapılıyor. Fakat BIM bu duruma müsaade etmiyor. İlk adımı BIM ile attığınız andan itibaren sizi robotik teknoloji yönlendiriyor. Böyle bir yapıyı su basması mümkün değil” dedi.

BIM, Deprem Hasar Tespiti İçin Önemli

Cambridge Üniversitesi’nden Doçent Ioannis Brilakis de deprem sonrasında binalarda meydana gelen hasarların tespitini hızlı yapmak için BIM teknolojisinin son derece önemli olduğunu ifade etti. Brilakis, “Haiti’deki depremi hatırlayın. Oradaki hasarı tespit etmek 3 yılı aldı. Bu çalışmamız yetkililere ‘Şu binaları boş verin. Bunlara bakın. Bunlar daha fazla risk barındırıyor’ deme imkânı veriyor ve hız kazandırıyor” dedi.

Oturuma Başlamadan Enerji Tüketimini Bilmek Mümkün

Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Organizasyonunda (TNO) BIM Araştırmacısı olan Leon Van Berlo tüm dünyanın yakın gelecekte bu teknolojiyi kullanmaya başlayacağını söyledi. Berlo, “Gelecekte tasarımcılar ve mühendisler, yapıları tasarlarken maliyet, enerji ve iş sağlığı gibi birçok başlığı net verilerle dizayn edebilecek. Hatta konut veya mülk sakinleri daha oturuma başlamadan yapının ne ölçüde enerji tükettiğini bilecek” diye konuştu.