Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

SİKA’DAN YILLARA MEYDAN OKUYAN EKONOMİK VE ÇEVRESEL ÇÖZÜMLER

Yapı kimyasalları alanında faaliyet gösteren Sika, proje ihtiyaçlarına göre yüksek performans ve verim sunan çözümleriyle 100 yılı aşkın süredir hizmet veriyor. İstanbul Havalimanı’nın da tercihi olan Sika, proje için özel olarak tasarlanmış ürün ve sistemleri ile yıllara meydan okuyacak yapılara imza atıyor.

Özellikli beton ve harç katkıları ile her geçen gün gelişen teknoloji ve artan performans beklentilerini karşılamak amacıyla inşaat profesyonellerinin ihtiyaçlarını belirleyerek yüksek teknolojili çözümler sunduklarını belirten Sika Yapı Kimyasalları Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Fazlı Bulut, “Terzi işi olarak tanımladığımız ve her projenin kendine has ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarladığımız ürünlerle çözüm ortağı olup güven inşa etmek; Sika için sadece logosunun değil, 100’den fazla ülkede binlerce çalışanımızın hayatının bir parçası olmuştur” dedi.

İSTANBUL HAVALİMANI PROJESİ TÜRÜNÜN NADİR ÖRNEKLERİNDEN BİRİ

Sika’nın referansları arasına giren İstanbul Havalimanı’nın çözüm ortağı olarak, tüm detaylarında uzun ömür ve yüksek performans beklentisiyle dizayn edilmiş projenin zorlu ihtiyaçlarına meydan okumanın kendileri için heyecan ve gurur verici bir deneyim olduğunun altını çizen Fazlı Bulut, şunları söyledi: “Her projenin gerek konum gerekse ihtiyaçlardan ötürü özel olduğunu söylemek mümkündür, ama İstanbul Havalimanı projesi, Sika için hem yerel hem de küresel anlamda çok farklı konumlanmıştır. Bir ülkenin kalbinin atacağı İstanbul Havalimanı projesi, hem hacimsel büyüklük hem de özenle belirlenmiş performans ihtiyaçları ile türünün nadir örneklerinden biridir.”

SIKAVISCOCRETE HI-TECH ÜRÜN AİLESİ ÖNE ÇIKIYOR

İstanbul Havalimanı projesindeki çalışmaları ile ilgili de bilgi veren Bulut, “Nesillere hizmet edecek olan İstanbul Havalimanı için en büyük ihtiyaçlardan biri de kullanılacak ürünlerin uzun ömürlü olmasıydı. Bu nedenle özel olarak hazırlanan beton tasarımında hataya yer yoktu. SikaViscocrete Hi-Tech ürün ailemizin proje için özel olarak tasarlanmış ürünleri Viscocrete Hi-Tech 2001 ve Viscocrete Hi-Tech 3058 ile yıllara meydan okuyan bir beton dizaynı hazırlanmıştır. Uzun süren AR-GE çalışmaları ve zorlu saha denemelerinin sonucunda beton imalatında ihtiyaç duyulan hiperakışkanlaştırıcı, Viscocrete Hi-Tech 3058 beton katkısı, projenin tamamında tüm mevsimsel ve çevresel şartlarda tüm taşıyıcı beton imalatlarında (kolon, kiriş, temel vb. yapısal elemanlar ile döşeme ve saha betonları vb.) kullanılmıştır. Yüksek su kesme performansına sahip ürün sayesinde sadece dayanım ve dayanıklılık açısından değil ekonomik ve çevresel açıdan da yüksek performansa sahip betonlar üretilebilmiştir” diye konuştu.

ÖZEL ALANLAR İÇİN ÖZEL ÜRÜNLER

İstanbul Havalimanı projesinin en güzide parçası olan ve özel mimarisiyle dikkat çeken Hava Trafik Kontrol Kulesi’nin zorlu imalatları için Viscocrete Hi-Tech 2001 uzun kıvam korumalı hiperakışkanlaştırıcı beton katkısı, 6 saate varan işlenebilirlik süresiyle uzun kıvam koruma istenen liman tarafı diyafram beton imalatlarında, kayar kalıp ile yapılan kule inşaatında kullanıldığını aktaran Fazlı Bulut, sözlerine şöyle devam etti:

“Yoğun faaliyetlerin yapıldığı beton imalatlarında betonun priz ve kalıp alma süresi etkilenmeden operasyonel ve ekonomik açıdan avantaj sağlamıştır. Bunun yanında Sika Aer hava sürükleyici beton katkısı ile donma çözülme etkisine maruz taksi yolu gibi geniş yüzeye dökülen betonlarda çevresel etkilere karşı durabilite artışına imkan vermiştir. Projenin hızlı temposuna ayak uydurabilmek için Sika Rapid-1 sertleşme hızlandırıcı katkısı, erken kalıp alınması istenen beton işlerinde kullanılıp zaman tasarrufu sağlamıştır. Performans ve uzun ömürlülüğün yanı sıra çevreye en az etki oluşturması amaçlanmış İstanbul Havalimanı projesinde kullanılan toplam 7760 ton Sika Viscocrete ürünü ile katkısız bir betona göre yaklaşık olarak 130.000 metreküp su tasarrufu yapılmış ve doğal kaynaklarımızın olabildiğince az kullanılması hedeflenmiştir. Beton katkılarının yanı sıra, THY binalarının temel yalıtım uygulamalarında, Sika’nın beton yüzeyine tam yapışan yenilikçi FPO membran teknolojisi SikaProof kullanılmıştır. Üstün geçirimsizlik özelliklerinin yanı sıra uygulama kolaylığı sağlanan serbest serimli SikaProof A sayesinde projenin hızına ayak uydurulabilmiştir. Toplam olarak 200.000 metrekare SikaProof A ürünü ile temel yalıtımı yapılmış THY binalarında, temelden gelecek su etkilerinin önüne geçilmiş ve çok daha uzun ömürlü imalatlar ortaya çıkmıştır. Bunun yanında yüksek aşınma dayanımı ve elastisitiye sahip Sikaflex Pro-3 derz dolgu mastiklerinin kullanılmış olması, projedeki en ufak detayların bile ne kadar özenle ve dikkatli seçildiğinin kanıtıdır.”

Sika Yapı Kimyasalları olarak, İstanbul Havalimanı gibi mihenk taşı bir projeye çözüm sunabilmenin, projenin zorlu ihtiyaçlarını karşılayabilmenin haklı mutluluğunu ve gururunu taşıdıklarını vurgulayan Bulut; “Böylesi bir projenin hayata geçmesini sağlayan ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi.