Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

TESİSAT OTOMASYONU VE GÜVENLİ TEMİZ SU TEDARİĞİNDE BİR DEVRİM: HYCLEEN AUTOMATION SYSTEM

İçme suyu tesisatlarının otomasyonu için geliştirilen GFPS Hycleen Automation System, özellikle sağlık kurumları gibi büyük bina komplekslerinde içme suyu tesisatlarının planlanması, kurulumu, işletilmesi ve bakımını güvenilir ve basit bir şekilde desteklerken, suyu kontrol altında tutarak hijyenik ve sağlıklı kullanımına olanak sağlıyor.

CİHAN ÇELİK
GF GRUBU ÜRÜN YÖNETİCİSİ

İçme suyu dağıtım kurumlarının sorumluluğu, yapılara alt yapının getirilmesi, suyun ulaştırılması ve kurulu sistemin sağlıklı işletilmesi gibi konularla ilişkilidir. Yapı içerisinde sağlıklı ve güvenli su kullanımının sağlanması ise mekanik bir süreçtir. Bu sürecin doğru ürünlerle planlaması ve yöneltilmesi son derece önemlidir.

Konutlar dışında özellikle hastaneler, turizm yapıları (oteller, tatil köyleri, SPA’lar), kamu binaları, alışveriş merkezleri, bakımevleri, yurtlar, okullar veya ofisler gibi yüksek miktarda su tüketimi olan alanlarda sıhhi tesisat sistemlerinin doğru planlanması ve düzenli kontrollerinin yapılması gerekiyor.

Temel hijyen ve sanitasyonun sağlanması için temiz ve güvenli suya erişimin her zaman önem taşıdığını söyleyen GF Grubu Ürün Yöneticisi Cihan Çelik, “Pandemide bakteri ve virüslerin en temel geçiş yolunun “eller” olması nedeniyle el temizliği, günlük yapılması gereken en önemli kişisel temizlik olarak vurgulanıyor. Ellerin sık sık ılık su ve sabunla yıkanması, bulaşıcı hastalıkların artmasını ve yayılmasını önlemenin en etkili yolu olarak gösteriliyor” dedi.

LEJYONELLE BAKTERİSİNİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ İÇİN GELİŞTİRİLDİ

Binalarda musluktan akan suyun güvenliğinin de dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta olduğunun üzerinde duran Cihan Çelik, şunları kaydetti: “Musluklardan akan su, tesisata gelene kadar çeşitli kanallardan geçiyor, su kesintileri düşünülerek suyun depolama işlemi yapılabiliyor. Kullanım sularında uygun olmayan su sıcaklıkları, durgunluk ve biyofilm oluşumu, bakterilerin oluşma riskini de artırıyor. Bu nedenle, binalardaki içme suyu tesisatlarının dikkatle planlanması, tasarlanması ve çalıştırılması gerekiyor. Binlerce kişinin yaşadığı siteler, yüzlerce kişinin çalıştığı iş merkezleri, alışveriş merkezleri, okullar ve hastaneler özellikle bu konuya önem vermeli. Tabii bu konuda çalışmalar yürüten bizim gibi üreticiler de. Örneğin benzer bir nedenle mikroskobik su damlacıklarıyla yayılan ve kendi adı ile anılan bir akciğer hastalığına yol açan Lejyonelle bakterisinin önüne geçilmesi için GF’in Hycleen Automation System’i geliştirildi. Lejyonella bakterisinin kontrolü, tüm boru hattı üzerinde yapılıyor ve ayarlanan sıcaklıklarda sistem otomatik olarak termal dezenfeksiyon ve flushing işlemini gerçekleştiriyor. Böylece kullanımı güvenli bir su sistemi oluşturuluyor. Bugün yaşadıklarımızdan yola çıkarak, geleceği düşünerek hareket etmemiz gerektiğini görüyoruz. Yapılarımızdaki tesisat sistemlerini gözden geçirirken veya yeni yapılacak binalarda akıllı bina çözümleri tercih edilirken, sağlık şartlarımızı yükseltecek bu tarz sistemleri de projelere dâhil etmek artık bir lüks değil. Çünkü önemli olan insan sağlığı.”

SUYUN HİJYENİK VE SAĞLIKLI KULLANIMINA OLANAK SAĞLIYOR

GF Piping Systems (GFPS)’in içme suyu tesisatlarının otomasyonu için geliştirdiği Hycleen Automation System’in özellikle büyük bina komplekslerinde içme suyu tesisatlarının planlanması, kurulumu, işletilmesi ve bakımını güvenilir ve basit bir şekilde desteklediğini aktaran Çelik, bir paket olarak sunulan sistemin, tesisata giren suyun kontrolü, denetimi, raporlanması gibi özellikleri ile suyun hijyenik ve sağlıklı kullanımına olanak sağladığını belirtti.

Hycleen Automation System, optimum içme suyu hijyenini; Önleme (Tüm boru kesitlerinde yeterli sirkülasyon, yerel gereksinimlere ve standartlara göre minimum sıcaklığın sağlanması, tüm çalışma aşamalarında sabit hidrolik ayar, otomatik sirkülasyon ile düzenli su değişimi), İzleme (Kesintisiz sıcaklık izleme), Müdahale (Düzenli termal dezenfeksiyon) ve Risk değerlendirmesi (Durum ve risk değerlendirmesi için kapsamlı veri tabanı) olmak üzere 4 adımda güvence altına alıyor.

HYCLEEN AUTOMATION SYSTEM İLE TEMİZ SU KULLANIMI KONTROL ALTINDA

Sistemin; Master Box, vanalar ve bağlantı kablolarından (hem güç hem de veri tek bir kabloyla iletilir) oluştuğunu ifade eden Cihan Çelik, detaylara ilişkin şu bilgileri verdi; “Hycleen Automation System kontrol ünitesi olan Master Box, kurulan sistemi tek bir kablo sayesinde 50 denetleyiciye (vanalar, sensörler vs.) kadar kontrol edebilmektedir. Devreye alma sırasında Master Box, sistemdeki tüm vanaları ve sensörleri kimliği ve türü ile algılamakta, bunları uygun uygulamalara aktarmaktadır. Önceden tanımlanmış değerlerle sistem hemen çalışmaya hazırdır. Bununla birlikte, tüm parametreler yalnızca Master Box aracılığıyla değil, aynı zamanda bilgisayara, tablete veya akıllı telefona bağlantı yoluyla da bireysel ihtiyaçlara uygun şekilde uyarlanabilmektedir. LegioTherm 2T ve LegioTherm K vanaları, Master Box ile birlikte sistemin kalbinde yer almaktadır. Önceden programlanmış parametrelere bağlı olarak çalışan vanalar, su sıcaklığı okumalarını algılayarak, değerleri Master Box’a aktarmaktadır. Özellikle büyük sıcak su dağıtım sistemlerinde örneğin hastanelerde, otellerde, huzurevlerinde durgunluk, pürüzlü yüzeyler ve 50 °C’nin altındaki sıcaklıklar, biyofilmlerin oluşumunu ve böylece Legionella bakterisinin çoğalmasını teşvik edebilmektedir. Legionella’nın önlenmesinde, yeterince yüksek sıcaklıklarda ve düzenli su sirkülasyonu büyük önem taşımaktadır. Vanalardan otomatik olarak elde edilen veriler ve hassas hidrolik ayar kontrolü ile termal dezenfeksiyon yapılabilmektedir. Türkiye’de Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin tesisat sistemlerinin temiz su kullanımı, GFPS Hycleen Automation System ile kontrol altında tutulmaktadır.”