Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

TÜRK ÇİMENTO SEKTÖRÜ AVRUPA’DA LİDER, DÜNYADA DÖRDÜNCÜ

Antalya’da düzenlenen 15. Uluslararası TÇMB Teknik Seminer ve Sergisi’nde yaptığı açılış konuşmasında TÇMB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Suat Çalbıyık, Türk Çimento sektörünün Avrupa’da birinci, dünyada da en büyük dördüncü üretici konumunda olduğunu söyledi.

Çimento teknolojisindeki son gelişmelerin paylaşıldığı, sektörün dünya çapındaki en önemli buluşmalarından biri olan TÇMB Uluslararası Teknik Seminer ve Sergisi’nin 15’incisisi, 9 Ekim 2019’da yaklaşık 200 yerli ve yabancı firmanın katılımıyla yapıldı.

TÇMB’nin 1987 yılından beri iki senede bir düzenlediği ve sektöre önemli katkı sağlayan TÇMB Uluslararası Teknik Seminer ve Sergisi, bu yıl “Döngüsel Yeşil Ekonomi ve Dijital Dönüşüme Doğru” ana temasıyla 15. kez düzenlendi. Kentsel katı atıklardan enerji geri kazanımı, Endüstri 4.0, İnovatif üretim teknolojileri, Endüstriyel Simbiyoz ve Sıfır Atık alt başlıklarından oluşan teknik seminer, son yıllarda özellikle Avrupa Birliği’nin çok önem verdiği döngüsel ekonomi konusunda sektörün önde gelenlerini buluşturdu. TÇMB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Suat Çalbıyık’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, 11 Ekim tarihine kadar geniş bir program ile devam etti.

23 ATIK ISI HATTINDA ENERJİ ÜRETİMİ YAPIYORUZ

Çimento sektörünün ekonomik büyümeye katkı sağlarken, çevresel sorumluluklarının bilincinde olarak sürdürülebilir büyümeye de katkı sunmaya devam ettiğini belirten TÇMB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Suat Çalbıyık, “İklim değişikliği ile mücadele programı çerçevesinde, ülke taahhütlerimize de olumlu katkı sağlayan bu yolda bugün, hiçbir teşvik almadan 14 üye fabrikamızda kurulan 23 atık ısıdan enerji üretim hattı ile toplamda 130 megawatt kurulu kapasiteye ulaştık. Bu sayede fabrikalarımızda; yaklaşık 520 bin konutun günlük tüketimine denk gelen elektrik ihtiyacımızı, sadece prosesimizden çıkan atık ısı ile karşılamaktayız. Atık ısıdan elde ettiğimiz bu enerji sayesinde, karbondioksit emisyonumuzu yılda yaklaşık 297 bin ton azalttığımızı ve bu sayede 150 bin adet yetişkin ağacın 1 yılda tüketeceği karbondioksit miktarına eşdeğer salınımı engellediğimizi paylaşmaktan da ayrıca mutluluk duyuyorum” dedi.

ÇİMENTO SEKTÖRÜ 19 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

Sektörün, 2018 yılında 55’i entegre, 19’u öğütme olmak üzere toplam 74 tesis ile yıllık yaklaşık 71 milyon ton klinker ve yaklaşık 75 milyon ton çimento üreterek ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdürdüğünü vurgulayan Çalbıyık, 19 bin kişiye sağladığı istihdam ve yüksek ihracat hacmi ile Türk Çimento sektörünün gayri safi milli hasılada önemli bir paya sahip olduğunu belirtti. Çalbıyık, gelinen noktada Türk Çimento sektörünün Avrupa’da 1. dünyada ise en büyük 4. üretici konumunda olduğunun altını çizdi.