Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

TÜRKİYE DOĞAL TAŞLARI, İTALYA’DA İLGİYLE KARŞILANDI

İtalya’nın Verona kentinde 26-29 Eylül 2018 tarihleri arasında düzenlenen Marmomac 2018 International Exhibition of Stone Design and Technology Fuarı’nda Türk doğal taşları büyük ilgi gördü.

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin organize ettiği Verona Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu’na katılan 8 Türk doğal taş üreticisi firma, İtalya’da 6 ithalatçı firma ile ikili iş görüşmeleri ve fuar ziyareti gerçekleştirdi.

Marmomac Fuarı’nın, sektördeki son gelişmeleri keşfetme fırsatı sunduğunu dile getiren Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Marmomac Fuarı’na doğal taş endüstrisindeki en gelişmiş teknolojileri görmek ve en ileri taş işleme sistemleri ile buluşmak için katıldıklarını ve verimli bir organizasyona imza attıklarını söyledi.

Marmomac 2018 Fuarı kapsamında düzenledikleri ‘Sektörel Ticaret Heyeti’ne katılan firmaların, ithalatçı firmalarla ikili iş görüşme olanağı bulduğuna işaret eden EMİB Başkanı Kaya, “Verona Fuarı tüm üretici, tasarımcı ve sektör temsilcilerini bir araya getiriyor. Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu’na katılan firmalarımız İtalya’da önemli ticari bağlantılara imza attılar. Öte yandan katılımcılar doğal taş sektöründeki uygulamaları ve yeni doğal taş işleme teknolojilerini görme fırsatı yakaladılar. Firmalarımız bu başarılı örnekleri kendi iş süreçlerine entegre ederek, katma değerli üretim yapma ve rekabetçiliklerini arttırmanın ipuçlarına eriştiler” dedi.

KAPALI SİSTEM ÇALIŞAN MADEN OCAĞI ZİYARET EDİLDİ

Sektörel Ticaret Heyeti kapsamında faaliyette olan, kapalı sistem çalışan maden ocağını ziyaret ettiklerini belirten Kaya, “Katılımcı firmalarımız kapalı maden ocağı işleyişi ve tarihi hakkında bilgilendi. Birçok mermercimiz için iyi bir deneyim oldu. Akabinde Zovencedo şehrinde bulunan 2 adet Antik mermer ocağını ziyaret ettik. Zovencedo Belediye Başkanı Luigina Crivellaro, bizlere şu anda müzeye dönüştürülmüş “Cava Cice” ve “Casa Rupestre” ocakları hakkında bilgiler verdi. Bu mermer ocakları günümüzde düğün organizasyonu, önemli günlerin kutlamaları ve şenlikler için kullanılıyor. Bu deneyimi yaşamakta bizlerin ufkunu açtı. Ayrıca ünlü Peotta Armando firmasının showroomunu ziyaret etme fırsatımız oldu” dedi.

DOĞAL TAŞ İHRACATINDA HEDEF 2.5 MİLYAR DOLAR

Türkiye, ihracatta katma değerli sektörlerinin başında gelen doğal taştan 2018 yılında 2.5 milyar dolar ihracat hedefliyor. Ocak – Eylül arası dönemde 1 milyar 423 milyon dolarlık doğal taş ihracatı gerçekleşirken hedefin önemli bir kısmına da ulaşıldı. Çin Halk Cumhuriyeti 584 milyon dolarlık ihracat tutarıyla zirvede yer alırken, Amerika Birleşik Devletleri’ne 223 milyon dolarlık doğal taş ihraç edildi. Suudi Arabistan 74 milyon dolarlık Türk taşı tercih ederken, Hindistan’a ihracat 61 milyon dolar oldu. Irak ise; 46 milyon dolarlık Türk taşı aldı.