Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ DİJİTAL BULUT PLATFORMUYLA HİZMET VERİYORUZ

“Şube ve dağıtım kanalları ağıyla 150’den fazla ülkede faaliyet gösteren Johnson Controls bina sahiplerinin, kullanıcıların, mühendislerin ve tesislerin tüm yaşam döngüsünü iyileştirmeye yardımcı oluyor. Johnson Controls, bina yönetimi ve ilgili kurumsal bilgileri almak, işlemek, analiz etmek ve yönetmek için Digital Vault (Dijital Kasa) adındaki dünyanın en gelişmiş dijital bulut platformunu geliştirdi ve piyasaya sürdü.”

Alp YILMAZ  Johnson Controls Türkiye ve Hazar Bölgesi Genel Müdürü

Johnson Controls’un Türkiye’deki faaliyetlerinden kısaca bahseder misiniz? İnşaat sektöründe hangi alanlarda varsınız?
Türkiye’deki hikayemiz, 1999 yılında YORK’un ülke distribütörünü satın almasıyla başladı. 2005 yılında ise, Johnson Controls’un YORK markasını dünya genelinde bünyesine katmasıyla bugüne kadar geldik. İstanbul’da bulunan merkez ofisimiz, Adana, Ankara ve İzmir’de bulunan bölge ofislerimiz ve 400 çalışanımız ile HAZAR bölgesi dahil müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Johnson Controls Türkiye Etkin Yapı Sistemleri Grubu, binaları geliştirerek, daha güvenli, akıllı ve sürdürülebilir çözümler sunuyor. Teknoloji portföyümüz, her zaman müşteri beklentilerinin ötesine geçmemizi sağlamak için bir binayı güvenlik sistemleri, enerji yönetimi, yangından koruma veya HVAC, kısacası her yönüyle ele alıyor.

HANGİ ÜRÜNLERLE HİZMET VERİYORUZ

Şube ve dağıtım kanalları ağımızla 150’den fazla ülkede faaliyet gösteriyoruz ve bina sahiplerinin, kullanıcıların, mühendislerin ve tesislerin tüm yaşam döngüsünü iyileştirmesine yardımcı oluyoruz. İklimlendirme (HVAC; ısıtma, havalandırma, klima ve soğutma) ekipmanları, entegre bina otomasyon çözümleri, teknik bina yönetimi, endüstriyel soğutma, ticari ve konut tipi klimalar ve VRF sistemleri ile hizmet vermekteyiz. YORK®, Tyco®, Hitachi®, Metasys®, Ruskin®, Titus®, Frick®, PENN®, Sabroe®, Simplex® ve Grinnell® gibi sektördeki en güvenilir isimlerden bazıları marka yelpazemizde yer alıyor.

Merkezi Sistem ekipmanları, soğutma grubu, klima santrali ve fancoil gruplarında YORK/Hitachi markaları, endüstriyel soğutma gruplarında Sabroe ve Frick markaları, bireysel uygulamalarda ise, YORK ve Hitachi markalarıyla müşterilerimize ürün ve hizmet sunmaktayız. Bina Otomasyon Sistemi ihtiyaçlarında ise, Johnson Controls markamızla fark yaratan sürdürebilir mühendislik çözümleri üretmekteyiz.

Bünyemizde bulunan Teknik Tesis Yönetimi ekibimizle büyük ölçekli alışveriş merkezleri, otel, hastane, endüstriyel tesis ve havalimanları projelerinde 7/24 teknik hizmet sağlamaktayız. Bahsettiğimiz tüm ürün ve hizmetlerimizle ilgili kendi bünyemizde servis organizasyonumuz mevcut. Servis hizmetimizdeki temel amacımız müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmak ve sürdürülebilir kılmak.

Alp Yılmaz Johnson Controls Türkiye ve Hazar Bölgesi Genel Müdürü

DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ DİJİTAL BULUT PLATFORMU

Johnson Controls inşaat sektöründe yapay zekayı nasıl kullanıyor? Akıllı binalarda (bina verimliliğini artırmak için) yapay zekadan faydalanıyor mu?

Johnson Controls; HVAC, kontrol sistemleri, enerji yönetimi, güvenlik alanlarındaki zengin birikimini kullanarak, dijital dönüşümü müşterileri için çözüm ve platform portföyüyle yönlendiriyor. Örneğin, Johnson Controls, bina yönetimi ve ilgili kurumsal bilgileri almak, işlemek, analiz etmek ve yönetmek için Digital Vault (Dijital Kasa) adındaki dünyanın en gelişmiş dijital bulut platformunu geliştirdi ve piyasaya sürdü. Platform, dijital dönüşümlerine olanak sağlamak amacıyla müşterilerin ve Johnson Controls’un çözüm önerileri geliştirmesinde bir temel olarak kullanıldı.

Enerji verimliliğine yönelik bir fatura yönetim sistemi olan JEM, kurum genelinde bina verilerini proaktif olarak analiz ediyor. Geçtiğimiz yıl beş kıtada 2.000’e yakın binaya sahip 100’den fazla müşteri için uygulanan bu platform, müşterilerin tasarruf ve verimlilik fırsatlarını belirlemelerine yardımcı oldu. 

Öte yandan BT Sistemleri, insan, tesis, haber akışı, hava koşulları ve sosyal medya gibi birçok platformdan veri alarak ve yapay zeka uygulamalarından yararlanarak, güvenliği, reaktif ve araştırmacı bir yaklaşımdan öngörücü ve proaktif bir yaklaşıma taşıyan en gelişmiş dijital güvenlik platformu oldu. Bu çözüm tehdit modellemesi gerçekleştirerek bunlara göre tepki senaryoları oluşturuyor. Böylece müşterilerin güvenlik operasyonlarını iyileştirmelerine ve bunları global olarak birleştirmelerine olanak sağlıyor.

DÜŞÜK İŞLETME MALİYETİYLE EK TASARRUF

Bir diğer çözüm ise, müşterilerin öngörülü sorun teşhisi ve makina öğrenmesi yoluyla ekipman sistemlerinin güvenilirliğinin ve performansının iyileştirmesini sağlayan Bağlı Sistemler Platformu. Müşteriler duruma bağlı bakım ve düşük işletme maliyetleri sayesinde ek tasarruf sağlayabiliyor. Johnson Controls, bu IoT bağlantılı platform ve çözümler aracılığıyla 1.600’den fazla müşteriyi, 5.000 binayı ve 75.000 ekipmanı ile sistemi birbirine bağlıyor. Her gün 175 milyondan fazla numune oluşturularak, toplanıyor, analiz ediliyor ve 7.000’den fazla kullanıcı bu özelliklerden faydalanarak dünya genelinde milyonlarca dolar tasarruf ediyor. 

Merkezi Tesis Optimizasyonu (CPO), tesis operasyonlarının maliyetini optimize etmek için kullanılıyor.  HVAC donanım performansının gelecek tahmini, binanın yük gereklilikleri, hava durumu veya bina doluluğundaki değişiklikler, alternatif enerji kaynaklarına erişim ve talep, yanıt programlarına katılım esas alınarak, model öngörü kontrolleriyle sağlanıyor. Bu model dünyada tek olma özelliği de taşıyor.

ZORLU CENTER BU PROGRAMLA TASARRUF EDİYOR

Müşteriler, merkezi tesis işletimlerinde yüzde 10 ile 30 arasında tasarruf sağlayabiliyor. Zorlu Center İstanbul gibi birçok müşteri, bu program sayesinde tasarruf ediyor. 

Johnson Controls günümüzde küresel Nesnelerin İnterneti (IoT) pazarındaki en iyi şirketleri, teknolojileri ve ürünleri ödüllendiren bağımsız bir organizasyon olan IoT Breakthrough tarafından Ocak 2019’da “Yılın Endüstriyel IoT Yenilikçisi” seçildi. 3.500’den fazla global aday arasından IoT endüstrisinde inovasyon öncüsü olarak tanınmak ve ödüllendirilmek bizim için bir onur oldu. Her ne kadar inovasyonu teşvik etmek amacıyla ürünlerimizi ve çözümlerimizi geliştirmek için sürekli çalışsak da IoT ve veri odaklı yazılım çözümleri aracılığıyla fiziksel ve dijital dünyaları bir araya getirme vizyonumuzu paylaşan organizasyonların artan ilgisini görmek de aynı derecede heyecan verici.

TEKNİK EKİPMANLARI SADECE BİR MERKEZDEN YÖNETİYOR

Johnson Controls Metasys® bina yönetim sistemi nedir? Söz konusu sistemin yapay zekayla nasıl bir ilgisi var?

Bir binanın veya tesisin enerji tasarrufu öncelikli olarak o binaya hitap eden mekanik cihazların verimliliği ile ilişkili. Ancak verimli bir cihazın yanlış kullanılması tesis içerisinde sorunlar çıkartabileceği gibi, istenen tasarrufun da yapılmasını engelleyebilir. Metasys®, burada devreye girerek, yıllardır dünya çapında milyarlarca noktadan edindiği tecrübe ile her cihazın en optimum koşullarda çalışmasını ve sadece cihazın verimliliğini değil bir bütün olarak binanın verimliliğini izleyerek birbirinden farklı görev ve yerlerdeki cihazların birbirleriyle etkileşimlerini ve kullanıcıların ihtiyaçlarını önceden tahmin eden gelişmiş algoritmaları kullanarak bütün binanın, teknik ekipmanların sadece bir merkezden yönetilmesini sağlıyor.

DİĞER YAZILIMLARA GÖRE DAHA HIZLIYIZ

Operatör ve tesis yöneticilerinin, günümüz teknolojisinden en üst düzeyde faydalanmasını sağlayarak; cep telefonlarından, tabletlerinden veya bilgisayarlarından aynı ara yüz ve aynı komutlarla bütün tesisi yönetebilmeleri için kullanılan, cihazdan bağımsız olarak çalışabilen ve tamamen sezgisel ve kullanılması kolay bir ara yüzümüz var. Yeni ara yüzümüz diğer yazılımlara göre yüzde 96 oranında daha hızlı öğrenme ve yüzde 86 oranında daha az tıklama gerektiriyor.

Gündelik hayatımızda, nasıl bir yerden bir yere giderken harita koordinatlarına değil de sokak isimleri veya etraftaki binalara göre yolumuzu buluyorsak, biz bu anlayışı Metasys®’e entegre ettik. Operatör veya tesis yöneticilerinin artık ağ altyapısını ezberlemesine veya bir cihaza ulaşabilmek için sayfalarca kılavuz karıştırmasına gerek kalmadan, alan temelli ulaşım aracımızla kolaylıkla istedikleri cihaza ulaşabiliyor. 

TEKNOLOJİ YAŞAMIMIZI DÖNÜŞTÜRÜYOR

Akıllı binalar gelecekte akıllı şehirlere dönüşür mü? Yapay zekanın akıllı şehirlerdeki rolü ne olabilir?

Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler, yaşamımızda da teknolojik bir dönüşümü beraberinde getiriyor. Öyle ki, teknoloji yaşamımızın neredeyse tüm alanlarına sirayet etmekte, bilinçli olarak ya da farkında olmadan etrafımızı kuşatmakta. Bu dönüşümden binalar, şehirler ve şehir yönetimleri de payını alıyor. Şehirler dinamik yapılarıyla her zaman büyümeye, üretime, yeniliğe, akla ve bilgiye ev sahipliği yaptı ve yapıyor.

Bugün dünya nüfusunun yüzde 55’i şehirlerde yaşamakta, üretilen toplam katma değerin ise yüzde 90’ı şehirlerden sağlanıyor. Bu yüzden şehirleşme, ekonomi ve dijital dönüşüm ayrılmaz parçalar. Şimdilerde evlerimizde ve binalarımızda olduğu gibi gelecekte de teknoloji odaklı, verimliliği yüksek ve güvenlikli şehirler inşa ediliyor.

AKILLI ŞEHİRLERİN İNŞASINDA YAPAY ZEKANIN ROLÜ

Akıllı şehirlerin inşa edilmesinde en büyük rolü yapay zeka oynuyor. Sensör ve birçok farklı platformdan veri alarak bunları analiz ederek, insanlar için en verimli hale getiriyor. Bu sayede insanların hayatları daha güvenli, verimli ve kolay hale gelecek.

Akıllı şehir yönetimi, geleneksel yönetim anlayışına kıyasla ne gibi artılar sunuyor? Johnson Controls tarafından bir şehri akıllı yapan etkenler nelerdir?
Akıllı şehir yönetimi nüfus yoğunluğunun artış göstermesiyle ortaya çıkan karmaşık sorunlara çözüm üretme amacıyla ortaya çıktı. Diğer taraftan teknoloji de sürekli karşılaşılan sorunlara çözüm üreten önemli araçlardan biri olarak varlık kazandı.

Akıllı şehirler geleneksel yönetim anlayışına nazaran hem vatandaşlara hem de şehir yöneticilerine inanılmaz kolaylıklar sağlıyor. 

ÇÖP KAMYONLARINI ÇÖP KUTULARI ÇAĞIRACAK

Örneğin, dolduktan sonra mesaj gönderen çöp kutularının kullanılmasını düşünelim. Akıll şehir yönetiminde, dolduğunda mesaj gönderen çöp kutuları sisteme entegre edildiğinde çöp toplama kamyonlarının yol güzergahı, kamyonun büyüklüğü/küçüklüğü ona göre seçilerek çöp toplama işlemi yapılır. Bu sayede çöp kamyonlarının sadece boşaltılması gereken çöp kutularına gönderilmesiyle işgücü ve yakıt maliyetlerinde önemli bir tasarruf sağlanmış olur.

Bu örneği geleneksel yönetim anlayışıyla ele aldığımızda ise, iş gücü ve yakıt tasarruf sağlayamayız. Kısacası; akıllı şehir yönetimi geleneksel yönetim anlayışına göre enerji tasarrufu, verimlilik, güvenlik sistemleri, ulaşım vb. gibi konularda büyük artılar sunuyor.

Ayrıca elde edilen büyük kentsel veriler, yönetimsel açıdan, kentin değişkenlerini ve vatandaşların ihtiyaçlarını öncesinden yapay zeka uygulamaları vasıtasıyla ön görerek kentin geleceğine katkı sağlıyor. Johnson Controls olarak bir şehri akıllı yapan etkenler; akıllı altyapı, akıllı güvenlik, akıllı enerji, akıllı yönetim, akıllı eğitim, akıllı sağlık hizmetleri, akıllı bina ve akıllı ulaşımdır.

AR-GE ÇALIŞMALARIMIZ İNOVASYON MERKEZİMİZDEN YAPILIYOR

Johnson Controls çalışanlarına yapay zeka konusunda eğitim veriyor mu? Bu konuda Türkiye’de AR-GE faaliyetleri var mı?

Tüm AR-GE çalışmalarımız MILWAUKEE’deki inovasyon merkezimizde yapılıyor. Müşterilerimizin karşılaştıkları sorunları çözmek ve hedeflerini gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Bana göre çok daha önemlisi akıllı, güvenli ve sürdürülebilir bir dünya için dönüşüme liderlik eden yenilikler üzerinde çalışıyor ve sektöre öncülük ediyoruz.

Johnson Controls sorunları çözen ve müşterilerimizin iş hedeflerini gerçekleştirmelerine yardımcı olan yeniliklerde yapay zekayı kullanıyor. Tüm çözüm ve yeniliklerimizle ilgili hem çalışanlarımıza hem de müşterilerimize eğitimler düzenliyoruz.